W pierwszym dniu nauki szkolnej po świątecznej przerwie, zaprosiliśmy nasze koleżanki i kolegów z gimnazjum w Gorzycach i ze szkoły podstawowej w Lubomi do udziału w niezwykłej lekcji. W roli nauczyciela wystąpił dr Kordian Waroński- z zawodu lekarz medycyny, z zamiłowania podróżnik i fotografik. Lekcja ta łączyła bardzo wiele treści z różnych przedmiotów szkolnych. Była geografia (po podróżowaliśmy po różnych krajach azjatyckich, nawet tych najdalszych i nie do końca jeszcze odkrytych), wiedza o społeczeństwie (bo mogliśmy poznać zwyczaje, obrzędy i życie obywateli różnych krajów i porównać je do naszych codziennych warunków), oczywiście zajęcia artystyczne (bo każde oglądnięte w dużym formacie zdjęcie to był czysty artyzm). Ale przede wszystkim była to lekcja niezwykłej integracji: uczniów neurotypowych i nas- młodzieży z autyzmem.

Nasz przewodnik- Pan Kordian Waroński, ,,oprowadził” nas po świecie pełnym dla nas niespodzianek i zagadek. Przekonaliśmy się, że choć różnimy się między sobą wieloma aspektami (kolorem skóry, wiarą, codziennym życiem), to tak naprawdę jesteśmy tacy sami. Tak samo się uśmiechamy. Podobnie wyrażamy swoją złość i niezadowolenie. Lubimy się bawić, grać, współzawodniczyć ze sobą. Z pewnością każdy z nas jest inny. Ale nikt nie jest ani gorszy, ani lepszy.

Duże wrażenie wywarło na nas życie niektórych dzieci w dalekiej Azji. Z jednej strony ogromna chęć nauk, pokonywanie wiele trudów dnia codziennego, by móc uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Niektóre z poznanych przez nas dzieci pokonać muszą codziennie długą trasę (np. wiosłując, jadąc na rowerze, czy też pieszo), by dotrzeć do szkoły. Po drugiej stronie widzieliśmy wiele przykładów wyczerpującej pracy małych dzieci, np. w cegielniach. By wesprzeć rodzinę, by zarobić na miskę ryżu, by móc żyć. Nikt z nas nie musi przeżywać takich chwil. Czuliśmy dużą empatię do naszych azjatyckich kolegów. A to kolejna wielka nauka!

Spotkanie dzisiejsze było ostatnim w ramach naszego kwietniowego projektu pn. ,,Podziel się autyzmem”. Cieszymy się, że właśnie w tym dniu gościliśmy kolegów Pawła i Kamila. Dziękujemy Wam za waszą obecność, nie tylko podczas dzisiejszego spotkania. Dziękujemy za pamięć o Waszych kolegach szkolnych i za słodkie niespodzianki, którymi obdarowaliście chłopaków:-)

Pięknie dziękujemy także Panu doktorowi Kordianowi Warońskiemu 🙂 Tę lekcję zapamiętamy na długo.

A oto nasza FOTORELACJA z dzisiejszych zajęć:-)