PODZIEL SIĘ AUTYZMEM 2019

Harmonogram działań RAFY

1 kwietniaKonferencja ,,Neuro- Różnorodni” Organizator: Fundacja ING Dzieciom. Miejsce konferencji: ING Bank Śląski, ul. Sokolska 34 Katowice. Pani Dyrektor Beata Rączka wygłosi wykład ,,Mam autyzm, mam RAFĘ- czyli słów kilka o placówce, formach, metodach terapii i wsparcia dzieci i młodzieży z autyzmem i Ich Rodzin”. 

2 kwietnia– ,,Zniebieszcz się” dla autyzmu- czyli jeszcze bardziej niebieskie niebo 🙂 Rozbudzamy świadomość o autyzmie naszych sąsiadów- bliższych i dalszych.

godz. 9.30- wyruszamy z opowieścią o autyzmie (niebieski balon, artykuł) do apteki, na pocztę, do Biedronki, Lewiatana, DPS Maja, fryzjera, księdza proboszcza, piekarni. Uświadamiamy napotkanych przechodniów. Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

godz. 12.30- wypuszczamy balony z informacją o RAFIE do nieba. Oczekujemy na odzew.

 

3, 10, 11, 17, 24 kwietnia- RAFOWSKIE Centrum Niekonwencjonalnej Nauki- zapraszamy nasze koleżanki i kolegów na wspólne lekcje z nami.

Pragniemy zaprosić do wspólnej nauki z RAFOWICZAMI, ich koleżanki i kolegów ze szkół rejonowych z powiatu wodzisławskiego i nie tylko. Naszym celem jest zaprezentowanie niekonwencjonalnych metod i technik poznawania treści edukacyjnych z matematyki, fizyki, chemii, geografii, informatyki oraz innych przedmiotów szkolnych, które staramy się wdrażać w codziennych zajęciach edukacyjnych w RAFIE. Wychodzimy z założenia, że stworzenie właściwej przestrzeni do nauki, w której aktywne metody nauczania wiodą prym, są szansą na właściwą percepcję oraz utrwalenie i zapamiętanie treści edukacyjnych realizowanych w ramach podstawy programowej, nie tylko przez dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ale także ich pełnosprawnych rówieśników. Nasze innowacyjne propozycje poznawania i utrwalania wiadomości szkolnych są możliwe dzięki dotychczasowej współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami wspierającymi nas w rozwoju naszych podopiecznych, ale także dzięki naszej aktywności w poszukiwaniu poglądowych i praktycznych form edukacji.

 

Terminarz warsztatów edukacyjnych:

3 kwietnia 2019 r. godz. 10.00- lekcja chemii z PREVAC (Szkoła Podstawowa w Turzy, Szkoła Podstawowa w Czyżowicach),

 • 10 kwietnia 2019 r. godz. 10.00- lekcja fizyki z TAURONEM- w ramach programu ,,Bezpieczniki Taurona. Włącz dla dobra dziecka” ( Szkoła Podstawowa w Olzie, Szkoła Specjalna z Jastrzębia Zdrój),
 • 11 kwietnia 2019 r. godz. 10.00- zajęcia dla najmłodszych n/t bezpieczeństwa w ramach projektu KAMPANIA KOLEJOWE ABC- Urząd Transportu Kolejowego w Warszawie ( Katolicka Szkoła Podstawowa w Wodzisławiu Śl.),
 • 17 kwietnia 201 9 r. godz. 10.00- lekcja matematyki i informatyki- KODOWANIE nie tylko na dywanie ( Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Raciborzu, Szkoła Podstawowa Specjalna w Leszczynach-Czerwionce),
 • 24 kwietnia 2019 r. godz. 9.30 – lekcja geografii PODRÓŻE NIECODZIENNE z doktorem Warońskim (Gimnazjum w Gorzycach, Szkoła Podstawowa w Lubomi)

 

4 kwietnia godz. 10.00-12.00- wizyta studyjna nauczycieli i pracowników wydziału edukacji Urzędu Miasta w Ostrawie, w ramach projektu ,,Rozwój równego dostępu do edukacji w Ostrawie”- wymiana najlepszych praktyk i wiedzy w dziedzinie edukacji dzieci. Prezentacja placówki oraz metod o form pracy z osobami z autyzmem w Polsce. 

6,7 kwietnia- szkolenie dla nauczycieli RAFY- kurs certyfikacyjny ,,TERAPIA RĘKI”, Katowice.

9 kwietnia– godz. 10.00-12.00- wizyta Radnych Rady Gminy Gorzyce

16 kwietnia godz. 10.00-12.00- warsztaty dla Rodziców dzieci z RAFY-  ,,wielkanocne cudowianki”

1, 8, 15, 25, 29, 30 kwietnia godz. 10.00-12.00- Dzień Szeroko Otwartych Drzwi dla Rodziców Dzieci z RAFY- prezentacja naszych najnowszych sprzętów służących terapii i nauce.

 

W kwietniu 2018 o AUTYZMIE- harmonogram zaplanowanych działań:

 1. ZAPALAMY (się) dla AUTYZMU- światełko do nieba- 2 kwietnia, godzina 20.00;
 2. PREMIERA autorskiego filmowego obrazu ,,Wyjątkowego Kubusia”- film zrealizowali nauczyciele oraz wychowankowie RAFY: 4 kwietnia, godzina 9.00
 3. SPOTKANIE z ,,Naukotechniką”- Beskidzkie Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA  w RAFIE – uczymy się o próżni, utrwalamy i podsumowujemy projekt POWIETRZE: 4 kwietnia, godzina 10.00
 4. Bądź koleżanką i kolegą osoby z autyzmem- rozbudzamy świadomość rówieśników naszych wychowanków: odwiedziny w RAFIE uczniów szkół rejonowych, w ewidencji których widnieją nasi RAFOWICZE- przez cały kwiecień, zgodnie z ustalonym harmonogramem;

WIZYTA Szkoły Podstawowej nr 1 ze Świerklan

WIZYTA Zespołu Szkół Sportowych nr 2 z Radlina

WIZYTA Szkoły Podstawowej nr 2 z Pszowa

WIZYTA Szkoły Podstawowej z Czyżowic

WIZYTA Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Godowa

WIZYTA Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Lubomi

5. NOCKA w RAFIE- indiańska wioska, indiańskie zajęcia, indiańskie zwyczaje z 13 na 14 kwietnia

6. Sobota i niedziela na Podbuczu- zajęcia usamodzielniające dla najstarszych RAFOWICZÓW- 28, 29 kwietnia

7. ,,Wpływ przetrwałych odruchów wczesnodziecięcych na funkcjonowanie dzieci i dorosłych”-warsztaty z Joanną Serwińską: 19 kwietnia 11.00- dla Rodziców, 14.00- dla nauczycieli i terapeutów

 

ROK 2017

Kwiecień, to kolejny miesiąc naszej działalności, który upłynie w RAFIE w jeszcze bardziej aktywnej formie mówienia i uczenia o autyzmie. Nasze działania chcemy skoncentrować wokół następujących obszarów:

 1. RAFA swym WSPANIAŁYM
 2. RAFA Rodzicom
 3. RAFOWANIE dla ŚRODOWISKA
 4. INNI DLA NAS

Kalendarz wydarzeń RAFOWSKICH:

 1.  2  KWIETNIA- Świecimy na niebiesko (ŚWIATEŁKO w oknie RAFY).
 2.  3 KWIETNIA- prapremiera bajki z morałem pt.  „Niebieski smok” (animacja poklatkowa przygotowana przez nauczycieli i wszystkich podopiecznych placówki). OGLĄDNIJ to cudo! Uroczyste wywieszenie flagi RAFY na maszcie przy Ośrodku.
 3.  4 KWIETNIA- świecimy na niebiesko na basenie.
 4. 5 KWIETNIA- TU RAFA. JESTEŚMY czyli odwiedzamy szkoły naszych podopiecznych. Zabytkowymi wozami wojskowymi, z flagą RAFY, ulotkami i niebieskimi balonami; wychowankowie, ich Rodzice i Nauczyciele-wspólnie wyruszamy na spotkanie z rówieśnikami i nauczycielami szkół w Radlinie, Pszowie, Rydułtowach, Gorzycach, Czyżowicach, Syryni oraz Wodzisławiu, by mówić o naszym autyzmie. Przewodzi nam hasło:  ,,każdy chce mieć przyjaciela”. Dzięki Fundacji GALERIA TECHNIKI LUBAR w Rybniku nasze marzenia stają się rzeczywistością. DZIĘKUJEMY. Obejrzyj relację zdjęciową z naszej wyprawy!
 5.  6 KWIETNIA-Beskidzkie Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA  w RAFIE- wspólnie z uczniami szkół z Olzy i Radlina eksperymentujemy z ciekłym azotem oraz próżnią. Poczujemy 196 stopni Celsjusza. Udowadniamy, że wspólne naukowe zabawy nie tylko integrują, ale także uczą wrażliwości i akceptacji. Oglądnij jak wspólna zabawa zintegrowała NAS!
 6.  11 KWIETNIA- godz. 10.30 warsztaty dla rodziców: florystyczne ozdoby świąteczne. ZOBACZ jak aktywnie pracowali rodzice.
 7.  12 KWIETNIA- Spacer z historią w tle w ,,niebieskich mundurach” – zajęcia plenerowe w wodzisławskim parku na zaproszenie stowarzyszenia ,,GRH Powstaniec Śląski”. ZOBACZ jak udała się wycieczka.
 8.  24 KWIETNIA- godz. 10.00 – zajęcia arterapeutyczne ,,Idziemy razem” poprowadzą dla nas wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie. Będzie to lekcja o tolerancji, akceptacji i wzajemnych relacjach. ZOBACZ fotorelację ze spotkania.
 9.  24 KWIETNIA- godz. 16.00- wykład autorski dr Joanny Ławickiej pt. „Rozwijanie myślenia społecznego u osób ze spektrum autyzmu droga do satysfakcjonującego życia”. Zaproszenie kierujemy do rodziców dzieci z autyzmem, nauczycieli i terapeutów. ZOBACZ relację zdjęciową z wykładu pt.,,Rozwijanie myślenia społecznego u osób ze spektrum autyzmu droga do satysfakcjonującego życia”.
 10.  25 KWIETNIA- spotkanie Pani dyrektor Beaty Rączki z uczniami gimnazjów rybnickich w MULTIKINIE Rybnik-wygłoszenie słowa wstępnego do filmu opowiadającego o samodzielności osoby z autyzmem pt. ,,Życie animowane”.
 11.  26 KWIETNIA- RAFUJEMY na rodzinnej wycieczce w Wielkim Świecie Techniki w Ostrawie. ZOBACZ jak bawiliśmy się na wycieczce.