NA RAFIE- czyli posłuchaj naszej historii…

Znają się już od dawna. Jedni dłużej, inni krócej.

Ale początek ich wspólnej historii to data: 1 STYCZNIA 2017 ROKU. To wtedy DWUNASTU WSPANIAŁYCH rozpoczęło wspólną edukacyjną przygodę w RAFIE- w miejscu specjalnie dla nich stworzonym.

OGLĄDNIJ ,,Dwunastu Wspaniałych Portret Własny” 

🙂   🙂  🙂   🙂   🙂

DWANAŚCIE- magiczna liczba.

To tyle, ile kolejnych godzin mieści się na tarczy zegara. To tyle, ile kolejnych miesięcy następuje po sobie w ciągu każdego roku. To tyle, ile mieści się w tuzinie. To wreszcie tyle, ilu nieposkromionych poznawczo, odważnych życiowo i marzących po swojemu- młodszych i starszych chłopców, rozpoczęło pisanie historii ośrodka, nazwanego RAFA.

Bo historia RAFY- to historia każdego z nich. Zapisana kolejnymi wydarzeniami, ilustrowana barwnymi przeżyciami. Historia ucząca wrażliwości i pokory. Odwagi i radości. Zrozumienia i akceptacji. Historia jakże niezwykła.

Twórzmy i przeżywajmy ją zatem wspólnie…

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Każdy marzy, by choć na chwilę być kimś, kogo zna się z lektury książki, obrazu filmu; może postacią z zaczarowanego świata… Pewnego styczniowego dnia nasi WSPANIALI ,,weszli w skórę” takich właśnie wymarzonych postaci. Czy poznajecie Ich?

OGLĄDNIJ  ,,Zaczarowani” 

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Pewnego lutowego dnia na RAFIE ,,osiedlił” się Paweł. Witamy Cię Pawle ciepło. Paweł otrzymał przydomek NIEPOKONANY.

OGLĄDNIJ ,,Paweł II Niepokonany”

To już trzynasty WSPANIAŁY naszej RAFOWSKIEJ EKIPY

OGLĄDNIJ ,,Trzynastu Wspaniałych”

🙂   🙂   🙂  🙂   🙂

Tradycją RAFY staje się codzienne pisanie listów do rodziców. List ma charakter raportu dnia z działań, które każdy ze ,,starszaków” wykonywał w Ośrodku.

Raport ma formę listu-maila do Rodziców. Chłopcy nie tylko doskonalą technikę pisania listu, wykorzystania komputera i internetu do sporządzania pism, ale także dzielą się ze swymi Rodzicami istotnymi informacjami z życia Ośrodka.

W niedzielne popołudnie do komputera zaś zasiadają rodzice, którzy w e-mailu do wychowawcy grupy opisują aktywność swego dziecka podczas weekendu.

W ten sposób możliwy jest systematyczny i codzienny trening umiejętności społecznych, w którym uczestniczą dzieci, rodzice i nauczyciele.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Na ten dzień oczekiwaliśmy wszyscy od pewnego już czasu. I w końcu nadszedł. To był DZIEŃ Adama: radosny, kolorowy i słodki. Pyszny- wystrzałowy tort, barwne girlandy i fantazyjne czapki towarzyszyły nam wszystkim podczas celebrowania 16 urodzin Adama. Cała RAFA raz jeszcze ściska Cię Adamie.

OGLĄDNIJ jak świętowaliśmy na RAFIE urodziny Adama

🙂    🙂    🙂    🙂   🙂

To był niezwykły dzień! Tuż po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę, którą zorganizowała dla nas firma ALUMAST. Byliśmy w prawdziwej FABRYCE. Sami wyprodukowaliśmy RAFOWSKĄ flagę. Własnoręcznie ją ozdabialiśmy. Są na niej nasze fotografie. Umieściliśmy ją na maszcie, który powstawał na naszych oczach. To była niesamowita przygoda!!!. Każdy z nas przez moment był kierowcą wózka widłowego. Ugoszczono nas pięknie przy suto zastawionym stole. A na koniec każdy z nas otrzymał cudny ,,pakunek”, a tam, między innymi kubek z logo ALUMASTU i naszej RAFY.
Wszystkie te działania, materiały, które dotykaliśmy, nazywaliśmy i pracowaliśmy z nimi, korelowały z treściami ,,lutowego” projektu- W LABORATORIUM.

A flaga RAFY powiewa od dziś w naszym Ośrodku.

Bardzo pięknie dziękujemy wszystkim pracownikom Alumastu oraz Zarządowi Firmy za gościnne i przyjazne przyjęcie nas. Teraz zapraszamy Państwa do nas.

OGLĄDNIJ sam, jaka to była cudna wycieczka.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Ach, co to był za dzień…Dzień Nikodema… Dzień Jego 9-tych urodzin. Cała RAFA rozkoszowała się pysznie truskawkowo- śmietanowym tortem. Głośno śpiewaliśmy, mocno tupaliśmy podczas wspólnych tańców. Ale przede wszystkim mocno uściskaliśmy naszego SOLENIZANTA, któremu życzymy dużo mocy… Nikodem- raz jeszcze STO LAT 🙂

OGLĄDNIJ ,,Urodzinowo z Nikodemem”

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

W marcu RAFUJEMY wokół tematu POWIETRZE. Sami próbowaliśmy unosić się nad ziemią- skacząc na trampolinach. Ale aby latać, potrzebujemy skrzydeł. Takich właśnie, jak Franek, kolorowy ptak, który wraz ze swymi opiekunami odwiedził nas w piątkowe dopołudnie. Kim jest Franek?- dowiesz się, jeśli odgadniesz:

Chociaż jest ptakiem, nie śpiewa wcale. Skrzeczy lub gwiżdże, za to wytrwale.

ZOBACZ wyczyny Franka w RAFIE.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Za nami kolejna nasza wycieczka. 6 marca byliśmy w Katowicach- stolicy naszego regionu. Docelowym miejscem był Park Trampolin, gdzie spędziliśmy cudowne chwile, unosząc się nieco w powietrzu 🙂 Wycieczka była prezentem urodzinowym dla wszystkich podopiecznych RAFY, niezależnie od daty ich urodzenia. I tym razem połączyliśmy niezłą zabawę z terapią i nauką. Bo przecież o to nam chodzi w RAFIE.

ZOBACZ jak Rafowaliśmy na trampolinach

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

” Dźwięk ma siłę wodospadu, ale delikatność motyla.”

Dźwięk w celach leczniczych jest używany już od tysięcy lat. W RAFIE stałym i cyklicznym zajęciem „dźwiękowym” są spotkania z muzykoterapeutą Panem Robertem. W tym tygodniu także testowaliśmy tybetańskie misy dźwiękowe jako narzędzie terapeutyczne, które zamierzamy „wpisać” w co poniedziałkowe zajęcia artterapeutyczne.

Oglądnij jak nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych z misami tybetańskimi w roli głównej.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Ten wyjazd łączył wiele zadań do wykonania. Celem była restauracja McDonald’s. Tu każdy z nas mógł wybrać z menu ulubioną potrawę, złożyć stosowne zamówienie, skonsumować posiłek w towarzystwie  innych osób. Atrakcją była także możliwość zwiedzenia restauracji „od kuchni”. To przywilej nie dla każdego. Za taką możliwość pięknie dziękujemy Wodzisławskiej Restauracji McDonald’s. Ale zanim posmakowaliśmy ulubionych potraw, nasi wychowawcy postawili nam wysokie wymaganie-dojazd do Wodzisławia środkami komunikacji miejskiej. To było wyzwanie, któremu sprostaliśmy na medal 🙂 W autobusie miejskim czekała na nas kolejna niespodzianka. Spotkaliśmy Panią Kontrolerkę, która sprawdzała, czy posiadamy właściwe bilety. To także była dla nas lekcja, za którą otrzymaliśmy najwyższą ocenę.

ZOBACZ, jak radziliśmy sobie podejmując kolejne wyzwania.

🙂  🙂 🙂  🙂  🙂

Integracyjne poszukiwanie Wiosny.

23 marca, wspólnie z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej nr 9 w Wodzisławiu Śląskim – koleżankami  i kolegami Adriana, poszukiwaliśmy pierwszych śladów wiosny. Poszukiwania te ułatwiła nam obecność DRONA, który specjalnie na te okazję przyleciał do nas z Łodzi (bardzo dziękujemy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia). Była to dla nas także okazja, by poznać „mechanicznego” ptaka, który wprawdzie nie ma skrzydeł, ale latać potrafi (to tak przy okazji realizowanego w tym miesiącu projektu POWIETRZE). Przygotowaliśmy także na ten dzień własne „ptaki” – latawce. Dobrze bawiliśmy się w miłym towarzystwie innych dzieci, uwrażliwiając ich jednocześnie  na potrzeby  kolegów z autyzmem.

TU znajdziesz fotorelację z tego wydarzenia.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Oskar jest najmłodszym naszym WSPANIAŁYM. Właśnie dziś obchodziliśmy siódmą rocznicę Jego urodzin. Cudownie smakował tort upieczony i ozdobiony przez Mamę Oskara. Zajadaliśmy się przednie, wspólnie z Oskarem ciesząc się i radując.

POPATRZCIE sami, jak celebrowaliśmy ten dzień 🙂

🙂  🙂  🙂  🙂  🙂

Ten dzień należał do Pawła. Dostojnie, jak przyszło na 16-to latka, Paweł przyjął od każdego z nas urodzinowe życzenia, uściski i ucałowania. Całości dopełnił tort. RAFA ponownie w tym miesiącu rozbrzmiała słowami i dźwiękiem tradycyjnego 100 LAT. Było jak zawsze wesoło, radośnie i kolorowo.

ZOBACZCIE jak świętowaliśmy urodziny Pawła NIEPOKONANEGO.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Od dzisiejszego kwietniowego dnia rządy chłopców skończyły się w RAFIE! Czas przejąć stery przez dziewczyny. Oto ona- pierwsza dziewczyna DAMA wśród WSPANIAŁYCH.Otrzymujesz przydomek Kaja Pierwsza Dama

OGLĄDNIJ Kaja Pierwsza Dama

WITAMY CIĘ Kaju pięknie. Przed Tobą i nami wspólne wyzwania. Razem będziemy pokonywać kolejne ścieżki RAFOWSKICH przedsięwzięć. Pora na działanie!

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Dawno, dawno temu kiedy na świecie nie było jeszcze wielkich miast…- tak zaczyna się nasza bajka. I choć akcja naszej opowieści toczy się w dawnych czasach, to jej przesłanie dotyczy życia nas wszystkich dziś. Opowieść niezwykła- bo opowiedziana rysunkami naszych WSPANIAŁYCH. Opowieść niesamowita – bo ucząca wrażliwości i zrozumienia. Opowieść fascynująca – bo wzrusza i zachęca do refleksji. Ta bajka – to nasz RAFOWSKI wkład w kształtowanie świadomości o INNOŚCI  i jej akceptacji.

Prapremiera bajki odbyła się w RAFIE, 3 kwietnia o godzinie 9.30. Jej uczestnikami byliśmy MY.

Dziś TY możesz zobaczyć naszą RAFOWSKĄ opowieść z morałem pt.,,Bajka o niebieskim smoku”

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

5 KWIETNIA odwiedziliśmy szkoły naszych podopiecznych. Zabytkowymi wozami wojskowymi wspólnie z nimi i Ich Rodzicami wyruszyliśmy na spotkanie z rówieśnikami i nauczycielami szkół w Radlinie, Pszowie, Rydułtowach, Gorzycach, Czyżowicach, Syryni oraz Wodzisławiu. Tam zanieśliśmy swoją opowieść o autyzmie. Także tą, opisaną piktogramami. Dziękujemy FUNDACJI TECHNIKI LUBAR w Rybniku za to, że nasze marzenia mogły stać się rzeczywistością.

DZIĘKUJEMY dyrektorom i nauczycielom szkół za miłe przyjęcie nas. A nasze szkolne koleżanki i kolegów prosimy o pamięć o nas.

DZIĘKUJEMY naszemu Proboszczowi za przyjęcie na naszą cześć. Jeszcze teraz czujemy zapach i smak pysznego ciasta 🙂

TO BYŁ NIEZWYKŁY DZIEŃ! Zobacz to sam.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

6 KWIETNIA Beskidzkie Centrum Kultury  i Nauki NAUKOTECHNIKA zagościło w RAFIE. Wspólnie z uczniami szkół z Olzy i Radlina eksperymentowaliśmy z ciekłym azotem. Poczuliśmy temperaturę, która zamraża banana ,,na kość”. Zobaczyliśmy, że azot jest gazem niepalnym. Widzieliśmy, jak kruszy się w rękach ,,zamrożona” sałata i róża. Ale przede wszystkim udowodniliśmy, że wspólne naukowe zabawy nie tylko integrują, ale także uczą wrażliwości i akceptacji. DZIĘKUJEMY uczniom szkół w Radlinie i Olzie, ich nauczycielom, za wizytę w RAFIE i wspólnie spędzony czas. Minus 196 stopni Celsjusza, a było tak gorąco!

OGLĄDNIJ nasze wspólne odkrywanie świata wiedzy.

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Pogoda tego dnia nie rozpieszczała nas. Ale mieliśmy do wykonania misję- poznać historię wodzisławskiego bunkra! Historia- to trudna sprawa. Jednak nasi przewodnicy- Pan Kazimierz i jego Rodzina ze stowarzyszenia ,,GRH Powstaniec Śląski”, zadbali o każdy szczegół naszej wizyty. Dzięki temu to, co zobaczyliśmy, dotknęliśmy i doświadczyliśmy- na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bardzo pięknie dziękujemy za tę niezwykłą lekcję historii, którą mogliśmy odbyć w miesiącu rozbudzania świadomości o autyzmie 🙂

ZOBACZ jak uczyliśmy się podczas wycieczki do wodzisławskiego bunkra i muzeum.

🙂   🙂    🙂   🙂   🙂

Inny nie znaczy gorszy. Inny = wyjątkowy

Czy pamiętacie motto naszej bajki o niebieskim smoku? To także motto RAFY, które ,,lansujemy” każdego dnia naszej codzienności i niecodziennych wydarzeń. Z dużą radością przyjęliśmy w naszych murach gości z Krupskiego Młyna: wychowanków i wychowawców tamtejszego ośrodka wychowawczego. Poniedziałkowy deszczowy dzień, zgodnie z tygodniowym planem działań, wykorzystaliśmy na zajęcia rozwijające naszą wrażliwość arterapeutyczną. Gitarę, organki, tamburyna, grzechotki i wiele innych instrumentów perkusyjnych wprawiliśmy w ruch, tworząc wyjątkową orkiestrę. Atmosfera- niezwykła i cudowna. Cieszymy się, że nasi goście mogli poznać nas i nasze talenty muzyczne. A czas wspólnie spędzony wspominać będziemy z dużą sympatią. I pamiętajcie- obiecaliście, że wkrótce znów się spotkamy. Koniecznie w poniedziałek.
Z teraz sami ZOBACZCIE, jak wspólnie bawiąc się śpiewaliśmy i graliśmy.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W RAFIE nastał czas na rodzinne wycieczkowe RAFOWANIE

Wielki Świat Techniki w Ostrawie- oto kolejne miejsce, które wybraliśmy na naszą środową wycieczkę. Naszą pierwszą podróż zagraniczną rozpoczęliśmy po śniadaniu. 50-cio osobowy autobus wyruszył spod RAFY tuz po godzinie 9.00. Zaś o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy rodzinne RAFOWANIE po interaktywnych wystawach ostrawskiego muzeum techniki. Opiekowała się nami przemiła Pani Hana, która bardzo pięknie mówiła w naszym ojczystym języku. Trzeba przyznać, że Wielki Świat Techniki zrobił na nas wszystkich niesamowite wrażenie. Wszystko mogliśmy dotknąć, doświadczyć, poeksperymentować. Każdy z nas ,,wyprodukował” dla siebie stalową łyżeczkę (oczywiście w oparciu o instrukcje technologiczne). A film w wymiarze 3D pt. ,,Wyspy Galapagos”- to dopiero było dla nas przeżycie. Tak duże, że wbrew naszym wcześniejszym obawom oglądnęliśmy go od początku do końca- całe 45 minut! Zaś spotkanie z chemikiem, który przeprowadzał dla nas różne eksperymenty, udowodniło nam wszystkim, że niewiele jest rzeczy na tym świecie, których się boimy. Nasza wspólna z Rodzicami wycieczka była fantastyczna. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych WSPANIAŁYCH.

Sam ZOBACZ dlaczego.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Lekcja przyrody, fizyki i chemii z firmą PREVAC- oto w jaki sposób uczymy się w RAFIE

Kolejne niezwykłe zajęcia edukacyjne za nami. Tym razem w rolę nauczycieli wcielili się Pani Basia i Pan Kuba- pracownicy firmy PREVAC z Rogowa, którzy za pomocą eksperymentów i doświadczeń uczyli nas o różnych bardzo skomplikowanych zjawiskach zachodzących w przyrodzie. Zaobserwowaliśmy jak ,,wędruje” woda. Poznaliśmy sposób skonstruowania  własnej lampy ,,sodowej”. Doświadczyliśmy na czym polega przewodnictwo prądu i przekonaliśmy się, że sami także możemy być elementem ogniwa przewodzącego prąd. Przypomnieliśmy sobie eksperymenty z ciekłym azotem, do nich dołączyliśmy wiedzę na temat helu i wiele, wiele, wiele innych niezwykle cennych naukowych spostrzeżeń.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W maju życie w RAFIE kręci się wokół WODY. Kolejne środowe dni spędziliśmy na wycieczkach związanych z tą cudowną substancją.

10 maja autobusem komunikacji miejskiej pojechaliśmy na wodzisławski rynek. Fontanna dostarczyła nam wiele inspiracji i doznań.

ZOBACZ jak przebiegła nasza wycieczka do wodzisławskiej fontanny.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

17 maja poznaliśmy Radlińską Tężnię. I tym razem poruszając się środkami komunikacji miejskiej wykazaliśmy się samodzielnością, odwagą i cierpliwością. A nagrodą za ten trud były fantastyczne chwile spędzone w Tężni.

ZOBACZ jak odpoczywaliśmy w Radlinie.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Mama – Ciepło – Miłość – Dobro – w takiej właśnie atmosferze spotkaliśmy się z naszymi Kochanymi Mamami. To było niezwykle wzruszające spotkanie. Odbyło się z samego rama w tym dniu wspaniałym, jakim jest dwudziesty szósty dzień piątego z kolei w roku miesiąca- słowem 26 maja. Towarzyszyły mu moc, energia i ogromne pokłady czułości. Film, który nagraliśmy specjalnie dla MAM, wyzwolił w nas wszystkich piękne emocje. A jego przesłanie niech towarzyszy naszym MAMOM każdego dnia: PODNOŚ MNIE I BĄDŹ ZE MNIE DUMNA 😊

TU zobaczysz nasz film

ZOBACZ także fotorelację ze spotkania

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Ostatniego dnia maja nasze Rodziny spotkały się na I RAFOWSKIM Festynie Rodzinnym. Ach, co to był za dzień.

Cała dorosła RAFA dołożyła wszelkich starań, by było zabawnie, radośnie, no i oczywiście zdrowo. W przecudnej scenerii Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Krostoszowicach przeżyliśmy razem fantastyczne chwile, celebrujące święto naszych Mam, Ojców oraz nas wszystkich czyli DZIECI. Chwile wypełnione muzyką, zabawą, zajęciami sportowymi, kulinarnymi… Ale zacznijmy od początku:

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Rodzinnego RAFOWANIA nasi Rodzice spotkali, by przy wspólnym stole przygotować pyszne i zdrowe kanapki. Na specjalnie na tę okazję przygotowanym szwedzkim stole znalazły się ponadto wypieki naszych mam, a także napoje ofiarowane przez przyjaciół. W czasie, gdy Rodzice przygotowywali smakołyki, opodal nas swoje stanowisko rozbijały DMUCHAŃCE. Była to największa z możliwych ślizgawek dmuchanych. Pokonaliśmy ją!!!

Pierwszym punktem naszego Festynu było podsumowanie projektu, który realizowaliśmy w maju (WODA). Przedstawiliśmy wszystkim osiągnięcia z tego projektu, ale przede wszystkim zaprezentowaliśmy swoje talenty artystyczne (wokalne, taneczne i wiele innych). Wszyscy orzekli, że artyści z nas- niebywali 😊 W swoim tańcu byliśmy tak przekonywujący, że nagle na ,,parkiecie” znaleźli się wszyscy uczestnicy Festynu. Wspólny taniec ujawnił pewne niedoskonałości. Ale radą na to, było zaproszenie na warsztaty taneczne, które odbyły się zaraz po naszym występie. Warsztaty prowadził mistrz salsy- Pan Aleksander. Salsowaliśmy raz lepiej, raz gorzej. Ale zawsze z dużą radością. Zwłaszcza, że podczas naszych zmagań tanecznych dojechały do nas trzy konie. Była bryczka ciągnięta przez konia mamę, której obok towarzyszyła mała córeczka. Sam widok był niesamowity, a kontakt bezpośredni- dopełniał nasze szczęście. Kto był odważny- dosiadł również konia wierzchem. Cudownie było doświadczać wszystkimi zmysłami otaczającą przyrodę. Kto tego doświadczył mógł skorzystać z przejażdżki wojskowym, zabytkowym jeepem. Niestraszne nam były górki, podołki i doliny. Nasz wóz pokonywał każdą nierówność niebywale sprawnie. Tymczasem nasi ojcowie rozpoczęli grillowanie. Kto mógł- pomagał. W grupie wszystko dzieje się sprawniej. Nasi koledzy z Jastrzębia przygotowali dla nas warsztaty z programowania ozobotów (takich małych robocików) oraz konstrukcji stworzonych z klocków Lego. A zaprzyjaźniona grupa rekonstrukcyjna- prezentowała ekwipunek, ubiór i broń używaną dawniej. Sami mogliśmy także ,,produkować” duże bańki mydlane. Po wszystkich trudach z przyjemnością zjedliśmy ciepły posiłek. Był potrzebny, by nabrać sił do kolejnych wyzwań. W samo południe włożyliśmy na siebie ,,bańki”, ale nie te mydlane 😊 Nasze nogi mogły swobodnie poruszać się, ale reszta ciała podporządkowywała się ograniczonej przestrzeni gumowej ,,bańki”. To nie było łatwe, ale za to zabawne. Próbowaliśmy w ten sposób rozegrać mecz piłki nożnej. Kulminacja naszych festynowych zabaw miała słodki smak. Najpierw zajęliśmy się ,,środkiem” naszych piniat, które w ostatnim tygodniu z wielkim mozołem przygotowywaliśmy. Była piniata Angry Birds, piniata świnka, piniata dziewczynka i piniata pingwin. A w środku pyszne słodkości dla każdego z nas. Tak samo pyszne jak czekoladowa fontanna, która była kolejną niespodzianką tego dnia.

To był NIEZWYKŁY DZIEŃ. Nieprawdaż?

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Miś w roli głównej…

Przekonywał nas o tym Pan Bruno Zielonka. Wspólnie ze swymi przyjaciółmi- misiami i niedźwiedziami odwiedził dziś RAFĘ.

Były misie małe, plastikowe, futrzaste, śpiewające, grające, a także te większe i bardzo duże. Zobaczyliśmy najmniejszego misia o wielkości 2 milimetrów- żeby go zobaczyć używaliśmy lupy. Misie pochodziły z całego świata. A niektóre z nich znaliśmy z telewizji. To było bardzo ,,misiowe” i miłe spotkanie. A Pan Bruno potrafi zarażać swą pasją. Bardzo dziękujemy za wizytę i spotkanie z Panem. Do zobaczenia 😊

ZOBACZ fotorelację ze spotkania

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Wycieczka do Kina

Spośród wielu atrakcyjnych propozycji sprawienia przyjemności dzieciom z okazji Ich święta – Nasi Rodzice wybrali wyjazd do Multikina w Rybniku 🙂 Jak zawsze trzeba było nam wykonać wiele zadań, abyśmy głośno ,,odtrąbili” kolejny nasz sukces. W podróż wybraliśmy się pociągiem. To dopiero jest doświadczenie 🙂 W Multikinie w Rybniku  mogliśmy ,,od podszewki”  zobaczyć działalność kina. Zwiedziliśmy miejsca, w których operatorzy wyświetlają filmy. Zobaczyliśmy na czym polega produkcja pop-cornu i dopiero wówczas zasiedliśmy na sali kinowej, by z przyjemnością, ogromnym przejęciem i dużym spokojem obejrzeć film pt. ,,Tomek i przyjaciele”. Po projekcji filmu czekały nas kolejne atrakcje . A wśród nich nasz posiłek w KFC. Wizyta w restauracji to także element nauki naszego funkcjonowania społecznego. Ileż cierpliwości trzeba wykazać w oczekiwaniu na wybrany posiłek 🙂 Potem spacer. Zakup biletów na stacji kolejowej. Oczekiwanie na przyjazd pociągu. Jazda powrotna. Ufff!

Wszystko się udało!!! Ten egzamin z życia- zaliczony na najwyższym poziomie. Kochani Rodzice- to był cudowny prezent na nasze święto! My dzieci- bardzo za niego dziękujemy.

ZOBACZ fotorelację z naszej wizyty w kinie

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Olza – ostatnia wycieczka w roku szkolnym 2016/2017

W ostatnią środę roku szkolnego wyjechaliśmy na wycieczkę do niedalekiej Olzy- malowniczej wsi powiatu wodzisławskiego, położonej nad rzeką Olzą.

. Naszym celem był odpoczynek. I to jaki 😊 Każdy z nas odbył przejażdżkę konną, a nasi hipnoterapeuci byli pod ogromnym wrażeniem naszych możliwości i odwagi. W towarzystwie konia czujemy się bardzo bezpiecznie- to dzięki piątkowym spotkaniom z koniem. Cóż- trening czyni MISTRZA 😊 Każdy z nas miał możliwość dokonania zakupów w okolicznym sklepie. Niby nic, a jednak… Potem jeszcze wspólna pizza. Trochę relaksu. I trzeba było powrócić do RAFY.

ZOBACZ jak było cudnie

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Bezpieczne wakacje – odsłona pierwsza

Zajęcia z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Rybnika

Ostatni ,,basenowy wtorek” spędziliśmy w niezwykłym towarzystwie. Nie tylko sprawni, utalentowani, wysportowani, ale przede wszystkim służący profesjonalna radą i skuteczna pomocą. To wizytówka sześcioosobowej ,,załogi”, która spotkała się z nami, aby przekazać wodne przestrogi na zbliżający się wakacyjny czas 😊 Zajęcia praktyczne z ratowania, zachowania się podczas akcji ratowniczej, zabawy z nurkowaniem- to niezwykle cenny dla nas czas. Bardzo dziękujemy Państwu. I z niecierpliwością oczekujemy na obiecane kolejne wodne spotkanie 😊

A przed nami czwartkowe zajęcia z kolejnymi przyjaciółmi uczącymi o bezpieczeństwie…

ZOBACZ fotorelację

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Bezpieczne wakacje – odsłona druga

Co może być dla nas zagrożeniem, jak go unikać i jak bezpiecznie spędzać czas wolny- wodzisławscy policjanci dołożyli wszelkich starań, by pouczyć nas o tym w czwartkowe RAFOWSKIE dopołudnie.

Spotkanie z policjantami oraz Ich maskotką- SZNUPKIEM, było dla nas miłym przedwakacyjnym czasem przygotowującym nas do bezpiecznych wakacji. Największą frajdą była jednak możliwość ,,dotknięcia” kierownicy radiowozu. Wszyscy skorzystaliśmy z tej szansy, spędzając krótszą lub dłuższą chwilę wewnątrz policyjnego radiowozu. Panowie policjanci byli z nas dumni. A my bardzo dziękujemy im za ich codzienne czuwanie nad nami 😊

ZOBACZ jakie fantastyczne było to spotkanie

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Bezpieczne wakacje – odsłona trzecia

Niezwykłe zajęcia przeprowadzili dla nas strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olzie.

RAFOWICZE dobrze znają numer 998. Wiemy też w czym mogą nam pomóc Ci dzielni ludzie 😊 Ratowanie ofiar pożaru, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, pomoc w walce z owadami zagrażających życiu ludzi (np. szerszenie)- to tylko niektóre przykłady działalności strażaków. My mogliśmy usiąść ,,za sterami” super auta strażackiego. I poczuć się jak dzielny strażak Sam. Panowie Strażacy- SZACUN 😊

ZOBACZ fotorelację ze spotkania

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Rok szkolny 2016/2017 pora zakończyć. RAFA wspomnienia

Do tego dnia przygotowywaliśmy się długo. A nadszedł szybciej, niż mogliśmy się tego wszyscy spodziewać.

Niby radosny, a jednak z łezką w oku. Niby oczekiwany, a jednak nie utęskniony. Ostatni dzień tego roku szkolnego był szczególnie uroczysty w naszej RAFIE. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie w samo południe. Wspólnie z Rodzicami cała ,,załoga” RAFY zasiadła w sali kinowej Akademii. Oglądnęliśmy film zrealizowany na podstawie naszych RAFOWSKICH przeżyć, wydarzeń, spotkań, osiągnięć, radości i wspólnych zmagań. Sami nie mogliśmy uwierzyć, że tak wiele udało się nam osiągnąć. Nasze wspomnienia utwierdziły nas w przekonaniu, że mamy powód do dumy i radości. Nasz trud został nagrodzony: świadectwami szkolnymi, które odebraliśmy w szkołach rejonowych oraz świadectwami RAFOWICZA, które wręczyła nam Pani Dyrektor i nasi wychowawcy. Miłym zapamiętaniem chwil spędzonych w RAFIE jest specjalnie przygotowany i ofiarowany nam kolaż z naszymi zdjęciami. Po podziękowaniach, uściskach i gratulacjach przyszedł czas degustacji truskawkowych smakołyków, które przed południem przygotowywaliśmy w RAFIE. Wszystko w kolorze i smaku truskawek. Było pysznie i pięknie. Teraz będziemy tęsknić. I czekać na czas rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego 😊 Pamiętając o wszystkich przestrogach wakacyjnych mamy nadzieję na dobrą zabawę, wypoczynek i słoneczną radość. Do zobaczenia już wkrótce.

POWSPOMINAJMY RAZEM

ZOBACZ jak świętowaliśmy w RAFIE zakończenie roku szkolnego

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Galowo i uroczyście w pierwszym dniu nowego roku w RAFIE

Cała społeczność RAFY- mniejsze i większe dzieci, Rodzice i pracownicy –  świętowała dziś pierwsze wspólne spotkanie RAFOWSKIE. W ten sposób celebrowaliśmy rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Przyjęliśmy do swojego grona pięciu nowych WSPANIAŁYCH: Marcina, Janka, Jakuba, Oliwera i Kamila. Podczas wspólnej zabawy każdy miał możliwość przedstawienia się i pokazania swoich ulubionych ruchów i gestów. Zadedykowaliśmy także sobie nawzajem słowa piosenki ,,życie cudem jest” w wykonaniu zespołu De Su. Chcemy żeby utwór ten w różnych odsłonach i wykonaniu towarzyszył nam w kolejnych działaniach w tym roku szkolnym. Po uroczystościach rozpoczęcia z udziałem nas wszystkich, nasi Rodzice spotkali się z Panią Dyrektor. A my rozpoczęliśmy ,,eksplorację” RAFY. I tak już będzie każdego następnego dnia. Podążając za słowami utworu muzycznego zespołu De Su, chcemy ,,z zakamarków życia” czerpać więcej  i bardziej każdego dnia. Bo ,,życie cudem jest…”

ZOBACZ jak przebiegała uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

OZOBOTY – nowa „cudowność” RAFY

Maleńkie roboty, a tyle mocy i możliwości… RAFA nie mogła przejść obojętnie obok takich „stworzeń”. Od tego roku szkolnego dwa ozoboty przy aktywnym programowaniu przez naszych RAFOWICZÓW odkrywać będą kolejne przestrzenie naszej rzeczywistości. Nauka w towarzystwie ozobota staje się łatwiejsza, ciekawsza, bardziej kolorowa i zdecydowanie trwalsza. Przekonaliśmy się o tym już na pierwszych zajęciach przeprowadzonych w tym roku szkolnym. Wykorzystując scenariusze zajęć przygotowane przez firmę Edu- Sens stworzyliśmy makietę RAFY, w której umieściliśmy także nowo powstałe sale i pracownie 🙂 Innym naszym zadaniem było przypomnienie sobie planu dnia, tak niezbędnego w RAFOWSKIM funkcjonowaniu. A ponieważ każdy dzień naszego pobytu w RAFIE wiąże się z różnymi naszymi aktywnościami, ozoboty pomogły nam w utrwaleniu tych aktywności ( poniedziałek- artterapia, wtorek- basen, środa- wycieczki, czwartek- gotowanie, piątek- ruch i sport ).

POPATRZCIE sami jaką przyjemnością jest nauka z robocikami w kolorowych czapeczkach 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Bardzo proszę …zaczynamy prezentację 🙂

Klatka schodowa wiodąca na I piętro nowego Ośrodka.

OGLĄDNIJ

Czy zauważyliście jak wyglądają nasze schody? To nasza propozycja na atrakcyjną, systematyczną i skuteczną naukę. Teraz czas na utrwalenie kolorów, nazw miesięcy i pór roku. ,,Uczące schody” zmieniać się będą jednak w miarę naszych potrzeb 🙂

ZOBACZ sam

RAFA -ART- to ściana naszej twórczej aktywności. Większość ramek już została ,,zasiedlona” przez wyjątkowej urody prace plastyczne.

ZOBACZCIE galerie naszych prac

Sala zajęć Pani Moniki. A w niej nasi najmłodsi RAFOWICZE

ZOBACZ

Sala zajęć Pani Izy. Od września grupa I ,,przeprowadziła” się na piętro.

ZOBACZCIE jak tu gospodarzą

Sala zajęć technicznych. To jest dopiero cudo! W jednym miejscu: stolarnia, papiernia i garncarnia. Szczególnie dumni jesteśmy z nowej w pełni wyposażonej garncarni. Mamy swój piec ceramiczny, mnóstwo form, foremek i narzędzi do pracy w glinie. Mamy też wiele pomysłów na artystyczne zagospodarowanie gliny.

ZOBACZ naszą cudowną garancarnię

ZOBACZ papiernię

ZOBACZ naszą wyjątkową stolarnię

Nasza RAFOWSKA SEGREGOWNIA.

OGLĄDNIJ

Zaglądnijmy, co słychać w naszej ZMYSŁOWNI. Tak nazwaliśmy salę doświadczania świata, która rozkwita u nas najnowszym systemem SHX. Gdy w pełni zakwitnie- zaprezentujemy jej wykorzystanie. Póki co, trwają prace monterskie.

ZOBACZ

DŹWIĘKOWNIA – to miejsce, w którym odbywają się nasze muzyczne spotkania. Wyposażona w miękkie siedziska i różne instrumenty muzyczne.

ZOBACZ naszą dźwiękownie

Jadalnia, tudzież świetlica, tudzież kuchnia treningowa. To miejsce naszych wspólnych spotkań przy okrągłych stołach.

ZOBACZ naszą jadalnię

Projekt ,,chmury”. Czy poznajecie naszych RAFOWICZÓW?

ZOBACZ naszych Rafowiczów

A parter pozostał bez większych zmian 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Podtrzymujemy ubiegłoroczną tradycję środowych wyjść i wycieczek.W tym roku szkolnym przechadzaliśmy się okolicznymi ścieżkami, ale także odwiedziliśmy gospodarstwo Księdza Proboszcza.

ZOBACZ co zobaczyliśmy podczas wycieczki do gospodarstwa Księdza Proboszcza.

W ostatnią środę wybraliśmy się do  jeszcze większego i nieco innego gospodarstwa – był to ostravski ogród zoologiczny. Pogoda nie bardzo sprzyjała naszym odkrywczym talentom, ale nie pokrzyżowała naszych planów. Najbardziej cieszymy się, że nie wystraszyła zwierząt, które gdy nas dostrzegły,  chętnie wychodziły ku nam. ZOO – to w istocie niecodzienne gospodarstwo. Wszystkimi zmysłami poznaliśmy go. A kontakt z taką ilością i niesamowitością zwierząt był niezwykle uczący i kształcący nasz charakter. Wycieczka niezwykle udana. A RAFOWICZE – pełni pasji i zapału pokazali wyłącznie same pozytywne cechy. Brawo 🙂

ZOBACZ jak czeskie zoo otwarło przed nami swe podboje.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Rozpoczęliśmy dziś copiątkowe sportowe spotkania z Akademią Młodych Mistrzów RAPID. W ramach poobiednich zajęć RAFOWICZE ćwiczyć będą pod okiem i dowództwem licencjonowanego trenera UEFA – Marcina Grabowskiego. Celem naszych wspólnych zajęć jest rozwijanie aktywności sportowej, ale także wspólna sportowa zabawa, współdziałanie, pomaganie sobie nawzajem. Uczymy się także dodawać, logicznie myśleć, podejmować decyzje i wyrażać swoje emocje. Sport- może dużo. A mistrz trenerski- Pan Marcin- pokazał nam dziś, jak dużo dzięki tym zajęciom jesteśmy wstanie osiągnąć.

Brawo RAFOWICZE! Brawo trenerze Marcinie!

ZOBACZ jak sport wyzwalał w nas pozytywne emocje.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dzień Kropki

Mała kropka, kropeczka, punkcik, kółeczko… A tak ważna, że na jej cześć ogłoszono 15 września Międzynarodowym Dniem Kropki. Animacyjna historia małej dziewczynki wzruszyła nas swym przekazem- w każdym z nas tkwi jakiś talent, a mała kropka może  być początkiem jego odkrywania.Kolejne zadania z kropką w roli głównej uczyły nas tego dnia kolejnych umiejętności. Było programowanie ozobotów , były artystyczne ,,mazidła” kolorowymi kropkami. Były RAFOWSKIE podchody z hasłem w tle. Wszyscy uczestnicy dzisiejszych obchodów Święta Kropki otrzymali Certyfikat.

Śmiało możemy powiedzieć że RAFA została dziś ZAKROPKOWANA

ZOBACZ sam nasze zabawy z KROPKĄ.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Wrześniowe urodziny

Urodziny naszych RAFOWICZÓW to zawsze powód do dobrej zabawy, pysznej słodkiej przekąski, nauki dobrych manier, wzajemnego przekazywania sobie serdeczności i życzeń. W tym miesiącu świętowaliśmy 13-ste urodziny Kamila oraz zaległe (lipcowe) święto Wiktora. Panowie stanęli na wysokości zadania- przyjęli życzenia od wszystkich RAFOWICZÓW, a potem byli głównymi postaciami ich przyjęć urodzinowych. A o te zadbali Rodzice chłopaków- pyszne torty i zdrowe soki były ich udziałem. Panowie- raz jeszcze najlepsze życzenia.

Podglądnijmy raz jeszcze jak wspólnie świętowaliśmy

URODZINY KAMILA

URODZINY WIKTORA

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dzień Chłopca

Dyplom Super Chłopaka, medalion, ulubione żelki i pyszne, dopiero co upieczone muffinki- na takie niespodzianki mogli liczyć nasi WSPANIALI. Ale to był dopiero „poniedziałkowy” początek. W środę nastąpił ciąg dalszy celebrowania Święta Chłopaków. Jak przystało na dzień wycieczkowy- kolejną niespodzianką była wycieczka. Pojechaliśmy do radlińskiego Majstra i znajdującej się tu Wodnej Krainy  oraz Parku Trampolin. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać , jak bardzo ucieszyła nas wszystkich ta wyprawa i to cudowne ukierunkowane na nasz rozwój „szaleństwo”.

Sami zobaczcie.

Poniedziałkowe świąteczne spotkanie

Środowa wycieczka

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

EduSense nagrodziło nas OZOBOTEM

Wygrany przez nas w  konkursie organizowanym przez EduSense OZOBOT osiedlił się już na RAFIE. To już trzeci taki „robocik”,  który służy naszym RAFOWICZOM. Dziękujemy serdecznie Firmie EduSens za pomysł konkursowy oraz nagrodzenie naszego udziału w nim 🙂

Przede wszystkim jednak chcemy zwrócić uwagę na przydatność małego „stworzonka”, które dostarcza nam wszystkim tyle radości podczas naukowych wędrówek. Dzięki OZOBOTOM mamy możliwość fantastycznego oswojenia się z nowoczesną technologią i właściwej orientacji w cyfrowym świecie.

Zajęcia z wykorzystaniem OZOBOTÓW  są niesamowite 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Uwaga pożar! Spokojnie to tylko próbny  alarm

Strażacy, którzy uczestniczyli w próbnej ewakuacji zorganizowanej w RAFIE na wypadek zagrożenia, byli pod dużym wrażeniem naszej sprawności, zdyscyplinowania i organizacji. Daliśmy rady! Ufff. Takie ćwiczenia traktujemy bardzo poważnie. Właściwe przygotowanie do czyhających trudnych sytuacji wyposaża nas w wiedzę i umiejętności niezbędne do pokonywania ich.
Nasza RAFA i jej wyposażenie także zostały docenione przez profesjonalistów z drużyny p.poż. Panowie strażacy nie tylko czuwali nad przebiegiem ewakuacji, ale także dostarczyli RAFOWICZOM moc atrakcji. Cudowny czerwony wóz strażacki stał otworem dla każdego z nas. A obsługa wodnych hydronetek dzięki ćwiczeniom ze strażakami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim nie jest nam obca
Panowie Strażacy! Raz jeszcze wielkie dzięki za to, że jesteście, pomagacie innym i sprawiacie, że czas spędzony z Wami jest SUPER!
ZOBACZ  jak przebiegła nasza próbna ewakuacja i zabawy ze strażakami.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Rodzice i dzieci pracownikom RAFY czyli o obchodach Dnia Edukacji w RAFIE

Kochani Nauczyciele!
Bądźcie wciąż z nami:
Czy jesteśmy duzi, czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na kolejne lata
NIECH ŻYJE I ROZKWITA NASZA KOCHANA RAFA!!!
To była fantastyczna niespodzianka. Utrzymana w tajemnicy do samego końca. Reżyserami obchodów Dnia Edukacji Narodowej w RAFIE  byli Rodzice, aktorami – nasi RAFOWICZE.
Wszyscy mocno zaangażowali swe siły i możliwości, aby z całą mocą i niezwykle atrakcyjnie przekazać najlepsze życzenia wszystkim pracownikom RAFY. Były śpiewy, recytacje, tańce. było CUDOWNIE. Ten dzień zapamiętamy na długo. Słowa usłyszanych życzeń i wyrecytowanych wierszy będą wyznaczać nam kolejne wyzwania i wspólne radości. OBIECUJEMY! I raz jeszcze wszystkim Wam dziękujemy!

ZOBACZ jak świętowaliśmy

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Projekt  „Ziemia” – wycieczka do Zagrody Żubrów w Pszczynie!

Pszczyński park i jego dzieje- to piękna historia naszej śląskiej ziemi.  Poznaliśmy ją podczas naszej środowej wycieczki deptając po złotych jesiennych liściach, przyglądając się życiu zwierząt w zagrodzie pszczyńskiej oraz podczas emisji filmu w wymiarze 3D.
Wyjazdowe spotkania z naturą są źródłem cennej wiedzy. Bezpośredni kontakt z cudownościami naszej Ziemi na dłużej utrwali w pamięci wiadomości zdobyte podczas realizacji październikowego projektu. Taka forma zajęć pozwala nam „dotknąć” to, o czym czytamy w podręcznikach.
I jeszcze jedno. Nasz wyjazd i tym razem był prezentacją sztuki naszej samodzielności i zaradności. Panie przewodniczki oprowadzające nas po zagrodzie były nami zachwycone Bardzo im dziękujemy i raz jeszcze pozdrawiamy.
Nasze jesienne spotkanie z przyrodą zakończyliśmy na małym „co nieco” w restauracji. To dopiero nauka! Sami gospodarzymy naszymi finansami. Dokonujemy wyboru. Uczymy się dobrego zachowania.
Jedna wycieczka, a tyle dobrodziejstw i satysfakcji. Kolejny  wyjazd już w listopadzie. Wiemy, że tym razem poznamy Palmiarnię w Gliwicach.
POOGLĄDAJ jak spędziliśmy czas na wycieczce w Pszczynie

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Zmysłownię OTWARTO !!!

Do tego dnia przygotowywaliśmy się od jakiegoś już czasu. Były warsztaty, była nauka tworzenia własnych scenek, była aranżacja przestrzeni. I właśnie dziś RAFOWICZE oficjalnie „osiedlili się” na RAFOWSKIEJ ZMYSŁOWNI.

Każda grupa weszła tu w towarzystwie relaksacyjnej muzyki. Odpaliliśmy firewerki, a potem zauroczyliśmy się dźwiękiem, barwą i fantastycznymi widokami w formacie 3,5m x 2,5m. Od dziś zajęcia w ZMYSŁOWNI wpisują się w stały repertuar oddziaływań terapeutycznych w RAFIE.

Sami oceńcie, jak prezentuje się nasza ZMYSŁOWNIA

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Mamy maleńkie urządzenie, które potrafi latać!

Choć dopiero w grudniu realizować będziemy projekt pn. „Kosmos”, to jednak pewne „kosmiczne urządzenie” pod nazwą DRON, zasiedliło się w RAFIE 🙂 Taki prezent otrzymaliśmy od firmy INNPRO z Rybnika, które dostrzegając naszą ciekawość świata i odkrywanie kolejnych jego tajemnic , postanowiło ofiarować nam urządzenie, które z innego pułapu pozwoli nam dostrzegać zachodzące na ziemi zjawiska i sytuacje.

Bardzo pięknie za ofiarowany prezent DZIĘKUJEMY.

Raz jeszcze wszyscy RAFOWICZE wspólnym głosem i wielkimi literami mówimy  WIELKIE DZIĘKI.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Andrzejki w Kręgielni Amadeus…

W taki oto sposób „starsi” RAFOWICZE postanowili uczcić zbliżający się dzień św.  Andrzeja. Tradycyjna zabawa przerodziła się w coś więcej: wspólne podejmowanie wyzwań, aktywność, sportowa rywalizacja, wzajemna pomoc, strategiczne działanie, radość… Czy trzeba dalej wymieniać? Same zalety. Zanim jednak rozpoczęliśmy działania na kręgielni, zaplanowaliśmy podróż autobusem miejskim. Tam i z powrotem. Takie planowania to nie lada wyczyn. Przypomnieliśmy sobie również, jak należy zachowywać się w miejscach publicznych. Przetrenowaliśmy także samodzielne zamawianie porcji frytek w restauracji Amadeus. Potem jeszcze tylko kulturalne spożycie posiłku. I wszystkiemu daliśmy rade !

Nie trzeba czarów i wróżb. Wystarczy solidna i systematyczna praca.

To się nazywa SUKCES.

Oglądnij sam nasze środowe/ wycieczkowe/sportowe/andrzejkowe zmagania 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Szyliśmy torby…

W ramach RAFOWSKIEGO projektu pt. „Aktywni Rodzice” nasze Mamy spotkały się przy… maszynie do szycia. Warsztaty dla nich prowadził Pan Janusz Węgrzyk, który bardzo przekonująco i z dużym wdziękiem opowiadał o pozytywnej stronie bycia samodzielnym i ekologicznym. Podczas zajęć Mamy uszyły zawodowo piękne dzieła.

Co tu dużo mówić.

ZOBACZCIE sami.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Park Św. Mikołaja. Zator.

Wizyta w Karczmie zaspokoiła nasz apetyt. I tu znowu pokazaliśmy, że potrafimy być cierpliwi, a zamawianie posiłku nie jest nam obce.

Punktualnie o godzinie 13.00 byliśmy umówieni w domku Mikołaja. Dwa piękne anioły zaprosiły nas wszystkich do tego przytulnego i czarodziejskiego miejsca. Odczytaliśmy nasz list. Mikołaj był zachwycony. Prosił nas byśmy byli grzeczni i odpowiedzialni. Kochali swych rodziców, szanowali nauczycieli. Obiecaliśmy, że tak będzie. Każdy z nas poczęstowany został słodkim upominkiem. Na dowód naszej wizyty otrzymaliśmy certyfikat, kartkę świąteczną z oryginalną pieczęcią poczty mikołajowej.

Wyjechaliśmy z Miasteczka Św. Mikołaja z nadzieją, że Mikołaj odpowie na nasz list.

Teraz czekamy na jego odpowiedź 🙂

A tymczasem POWSPOMINAJMY naszą cudowną podróż i wizytę u Św. Mikołaja

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Mikołajkowy prezent od WOPR.

Mikołaj z butlą tlenową do nurkowania? Taki prezent otrzymali RAFOWICZE od Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rybniku! Ostatnia nasza wtorkowa wizyta na basenie odbyła się w miłym towarzystwie. Nie tylko w trosce o nasze bezpieczeństwo, ale także by sprawić nam przyjemność, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Rybniku wysłało do nas Świętego Mikołaja z butlą tlenową na plecach 🙂

Wspólne zajęcia, ogromna radość, słodka niespodzianka- tak w skrócie można by opisać nasze wtorkowe spotkanie z WODNYM MIKOŁAJEM.

Wielkie podziękowania i duże uściski dla Pana Mirka i wolontariuszy, którzy w profesjonalny sposób pływali z nami.

Bardzo dziękujemy!

ZOBACZCIE jak wyglądały nasze zajęcia na basenie.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Przybieżeli Kolędnicy

Z oddalonego około 100 km od RAFY Krupskiego Młyna, przybyli dziś do nas rozśpiewani kolędnicy 🙂

To nasi starzy przyjaciele, którzy z gitarami, instrumentami perkusyjnymi, radosną melodią i optymistycznym tekstem, systematycznie odwiedzają nas w ramach integracyjnych spotkań środowiskowych. I tym razem przeżyliśmy wspólnie fantastyczne chwile w oczekiwaniu na czas bożonarodzeniowego świętowania. Pokolędowaliśmy. Goście spędzili kilka chwil w naszej Zmysłowni. Był także czas na refleksyjne rozmowy przy pachnącej kawie i aromatycznej herbatce . Ustaliliśmy także kolejne terminy naszych spotkań. Z radością przyjęliśmy zaproszenie na czerwcowe obchody Dnia Dziecka do Krupskiego Młyna.

Tacy PRZYJACIELE to prawdziwy skarb 🙂 Hej kolęda, kolęda!

POOGLĄDAJCIE, w jakiej atmosferze przebiegało nasze przedświąteczne spotkanie.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Prezent dla wszystkich RAFOWICZÓW

W naszej RAFIE mamy swój własny FIGLORAJ !

Ten prezent sprawił nam wszystkim wiele radości i uciechy. Dziś rano, z zamkniętymi oczami weszliśmy na naszą salę gimnastyczną. Otwieramy oczy, a tu: 25 m kwadratowych zagospodarowanych dwiema ślizgawkami, trampoliną, basenem z suchymi piłeczkami, miękkimi przeszkodami…

Zabawy było co niemiara! Usłyszeliśmy także, że takie prezenty otrzymują dzieci, które znajdują się na mikołajowej liście grzecznych dzieci. To znaczy, że my tam jesteśmy 😊

I podobno, to jeszcze nie koniec świątecznego obdarowywania. Trzymamy więc za słowo …

A tymczasem SPOGLĄDNIJCIE, jak wyglądało pierwsze nasze spotkanie z RAFOWSKIM Figlorajem.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Świątecznie w Leśniczówce

Świętowanie jest niezwykle miłą czynnością.

Ale przygotowania do świętowania- czynią święta jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Przekonaliśmy się o tym, gdy podczas ostatnich tygodni ,,ogarnialiśmy” różne aspekty naszej RAFOWSKIEJ wigilii. Był więc czas na wypieki świąteczne i dekorowanie ich- czwartkowe zajęcia kulinarne dały nam taką sposobność. Na zajęciach garncarsko-technicznych ,,wypiekaliśmy” choinki, miski i inne fantastyczne dzieła. Wygospodarowaliśmy także czas, by wcielić się w postaci biblijne i przygotować przedstawienie o narodzinach Małego Dzieciątka. Zaś poniedziałkowe zajęcia muzyczne dopełniły całości- kolędy i inne piosenki świąteczne- opanowane!
PRZYPOMNIJMY sobie nasze przygotowania.

I nadszedł ten dzień. Wybiła godzina 17-sta. Stawiliśmy się w pełnym RAFOWSKIM komplecie. Leśniczówka i jej właścicielka- Pani Irena, zauroczyła nas swym wystrojem, niepowtarzalną atmosferą, strzelającymi iskierkami w kominku, piękną choinką oraz pysznym jedzonkiem. Sala balowa Leśniczówki zmieniła się w stajenkę. To tu przedstawiliśmy naszym najbliższym historię narodzin Pana Jezusa w gwiazdorskiej obsadzie i w niepowtarzalnym stylu. Byliśmy perfekcyjni i wyjątkowi! Sala restauracyjna, choć była dla nas dużym wyzwaniem, nie pokonała nas. W podniosłym, ale rodzinnym nastroju, na galowo, zaspokoiliśmy swoje podniebienia. Nasi Rodzice byli zaskoczeni prezentami, jakie przygotowaliśmy dla nich. Każdy z nas miał swój większy lub mniejszy udział w ich wykonaniu. Gliniane choinki i miski wypełnione ciasteczkami na pewno znajdą swe miejsce na wigilijnym stole w naszych domach.
A pod choinką było coś jeszcze. Duże pudła z wizerunkiem każdego RAFOWICZA, a w środku piękne prezenty. Każdemu- zgodnie z jego potrzebami. I oczywiście- prezent nie tylko ładny, ale także uczący.
No… Święty Mikołaju. Twoja obietnica przesłana w Twoim filmie do nas została spełniona
To było niezwykłe popołudnie. Pościskaliśmy się mocno, złożyli nawzajem życzenia i z dumą rozmawialiśmy o sobie. Ostatni rok w RAFIE dał nam ku temu okazję!
Życzymy sobie nawzajem nie tylko cudownych świąt, ale całą masę kolejnych takich świąt. Oczywiście w RAFOWSKIM otoczeniu i stylu.
ZOBACZ jak RAFA świątecznie zagościła w Leśniczówce

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Pierwsze urodziny RAFY!!!

RAFA obchodzi swoje pierwsze urodziny!To był dzień pełen niesamowitych niespodzianek!

Niesamowitych- jak każdy miniony dzień ostatniego roku w RAFIE. Pełnych zaufania, radości, dobrych życzeń i spełnionych marzeń.

Z podziękowaniami, dobrymi słowami i pysznym koszem słodkości, z samego rana przybyli RODZICE RAFOWICZÓW.

ZOBACZCIE jakie słowa Rodzice i RAFOWICZE skierowali do „dorosłej” części RAFY.

Wszystko w koło przypominało nam dzisiaj o naszej pierwszej rocznicy. Kolorowe balony z cyfrą „1”. Tort, na którym zapłonęła jedynka oraz mufinki z chorągiewką „na maszcie”.

Specjalnie na tę okoliczność „pracownicy” RAFY  przygotowali fotoksiążkę ze zdjęciami naszego wizerunku sprzed roku i tego obecnego. Fotoksiążka prezentująca naszą codzienność w RAFIE i nasze niecodzienne wyzwania. Fotoksiążka jest cudnym wspomnieniem naszego pierwszego roku działalności.

Wszystkim, z którymi w ciągu minionego roku współpracowaliśmy, przyjaźniliśmy się i podejmowaliśmy wspólne wyzwania – dziękujemy za sympatię, zrozumienie i przyjaźń.

Przed nami kolejne lata działalności. Mamy moc, mamy siłę i pomysły 🙂

OGLĄDNIJCIE  jak świętowaliśmy rok po rozpoczęciu w RAFIE.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dzień Babci i Dziadka

Choć nie zawsze potrafimy o tym Wam powiedzieć, to pamiętajcie: kochamy Was bardzo!

Choć nie zawsze potrafimy o tym Wam powiedzieć, to pamiętajcie: kochamy Was bardzo!

Punktualnie o godzinie 10.00 wszyscy RAFOWICZE zaprezentowali swe umiejętności aktorsko-piosenkarskie przed wybitną i kochającą publicznością: swymi Babciami i Dziadkami. Tymi, którzy mogli nas odwiedzić tego dnia. Tych nieobecnych godnie reprezentowali Rodzice. Jasełka w naszym wykonaniu- to coś więcej niż opowieść wigilijna 😊 Dlatego nikt nie szczędził braw i uśmiechów przy nagrodzeniu nas za nasz wysiłek. Niejedna Babcia, niejeden Dziadek nie wiedział, że taki talent tkwi w ich wnuczce, czy wnuku. Cha- to jest dopiero duma!

Potem nasze role się zmieniły. My RAFOWICZE zaprosiliśmy Babcie i Dziadków do wzięcia udziału w zajęciach, w których my na co dzień uczestniczymy. Mogliśmy z boku pooglądać ich zmagania, radość, dumę, satysfakcję i radość z tego, czego doświadczają w RAFIE. Każdy nasz GOŚĆ wziął udział w zajęciach ceramicznych, zabawie w naszej ukochanej fikolandii, mógł ,,poczuć” naszą Zmysłownię, potrudzić się podczas aktywności proponowanych przez Magiczny Dywan. Z dumą zaprezentowaliśmy także nasze sale zajęć. Każdy mógł pokazać Dziadkom swoje miejsce w sali, ulubioną czynność, a także mógł ,,popisać (się)” na tablicy interaktywnej. To był także czas, aby ofiarować naszym kochanym upominek, który z mozołem każdy z nas na tę okoliczność przygotował. Jeszcze tylko słodki poczęstunek z autorskim przepisem na ,,babciną herbatkę”: z pomarańczką, cytrynką, miodem i goździkami. I morze miłości, które płynęło tam i z powrotem 😊

To było ciepłe, urocze i niezwykłe dopołudnie w RAFIE, poświęcone naszym BABCIOM I DZIADKOM w dniu Ich święta. I pamiętajcie: KOCHAMY WAS BARDZO!

A teraz POOGLĄDAJMY wspólnie, co wydarzyło się w RAFIE z udziałem naszych Babć i Dziadków.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Styczniowe środy w RAFIE!

W każdą styczniową środę odbyliśmy dalsze lub bliższe wycieczki.

Wycieczki te służyły realizacji treści dydaktycznych poświęconych człowiekowi. Jego codziennemu życiu, zdrowiu, a także poznawaniu różnych profesji, miejsc i czynności. Ale po kolei:

Wycieczka autobusem miejskim do Centrum Wodzisławia Śląskiego dała nam szansę na dokonanie niezbędnych zakupów. Szczególnie Paweł wykazał się dużą cierpliwością przy wyborze odpowiedniego rozmiaru spodni, bluzy i koszulek i przymierzaniu ich. Dużo łatwiej przyszło mu gospodarować własnymi funduszami na ten cel. Trochę umiejętności matematycznych i wydawanie pieniędzy staje się prostsze. Reszta z nas w tym czasie dokonywała zamówienia i konsumpcji słodkiej czekolady. I znowu udowodniliśmy, że nie jest to żaden problem dla nas, a wręcz sama przyjemność.

ZOBACZ sam jak doskonaliliśmy swe kompetencje społeczne podczas wyjazdu do centrum handlowego.

„Starszaki” muszą sobie radzić w miarę samodzielnie ze swoim zdrowiem. W sytuacjach tego wymagających powinni zwrócić się więc do okolicznej przychodni lekarskiej, by przekonać się na jaką ewentualną specjalistyczną pomoc możemy liczyć. Kim jest laryngolog, okulista, internista? Teraz już wiemy!! I pewnie nie jeden raz będziemy zmuszeni do wizyty u tych specjalistów.

OGLĄDNIJ zdjęcia z naszej wyprawy do przychodni lekarskiej.

Mniejsi RAFOWICZE udali się na pocztę i do apteki. Ile czynności trzeba wykonać, aby ktoś mógł otrzyma list nadany przez nas? Sprawdziliśmy to na własnej skórze. Dzięki temu łatwiej nam będzie zapamiętać kolejne czynności 🙂

Poznaliśmy także przyjazne oblicze naszej okolicznej apteki. Zakupiliśmy plastry- tak na wszelki wypadek 🙂 Ale bardzo miła pani aptekarka opowiedziała nam, co jeszcze możemy kupić w aptece. A za nasze wzorowe zachowanie nagrodziła nas słodkim upominkiem. Było bardzo miło.

ZOBACZCIE SAMI

Czy wiecie, że całkiem niedaleko nas znajduje się stara kopalnia, w której nie wrze już górnicza praca, ale można bardzo wiele się o niej dowiedzieć ?!

To Kopalnia Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu. Byliśmy tam. Pokonaliśmy trasę dwoma autobusami miejskimi w jedną stronę. A potem 700 m pod górkę. I już byliśmy na kopalni. Czekan na nas Pan przewodnik, który pokazał nam całe oblicze kopalni. Kto miał chęć i moc ruszył na szczyt wieży ciśnień. Ale tylko jeden śmiałek dotarł na samą górę – to był Marcin… Brawo RAFOWICZU! To jest wielki wyczyn 🙂

ZOBACZMY jak wyglądała nasza wycieczka na Zabytkową Kopalnię Ignacy

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Chwalimy się! Jest czym!

RAFA obok czterech innych placówek kształcenia specjalnego z całej Polski, znalazła się na liście nagrodzonych w projekcie ,,Turnus uśmiechu”. To duży zaszczyt, ogromne wyróżnienie i niesamowita radość 😊

Fundacja ING Dzieciom ogłosiła konkurs na najciekawsze inicjatywy edukacyjno-terapeutyczne, realizowane podczas czternastu dni pobytu w ośrodku w Wiśle. Nasz RAFOWSKI projekt pn. Zobaczyć świat. Spojrzeć zza murów. Zbliżyć się, odnaleźć siebie, poczuć (Budowanie poprzez metodę projektu aktywnej postawy dzieci wobec świata oraz rozwijanie ich samodzielności, także poznawczej)- został doceniony i nagrodzony jako jeden z pięciu najwartościowszych i najcenniejszych pomysłów. Nasz turnus, w którym uczestniczyć mogą wszyscy RAFOWICZE, trwać będzie od 15 czerwca do 29 czerwca. Już wkrótce spotykamy się z rodzicami dzieci, aby ustalić wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu.

Cieszymy się, że nasza propozycja zajęć, którą realizujemy także każdego dnia w RAFIE, spotkała się z takim uznaniem i nagrodą. To kolejny dowód dla nas, że droga, którą obraliśmy rok temu, służy nam wszystkim 😊 A Fundacji ING Dzieciom pięknie dziękujemy ta cudowną inicjatywę i możliwość realizacji naszych marzeń.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

BAL karnawałowy!

Tradycji stało się za dość: II RAFOWSKI Bal Karnawałowy już za nami!

Tym razem naszą zabawę skoncentrowaliśmy wokół czarów. Dzięki nim zmieniliśmy się w ulubione nasze postaci: była Myszka, biedronka, dwóch policjantów, dzielny strażak, dwóch piratów, piękna księżniczka…

Nasz bal rozpoczął się zabawami plastycznymi. Przygotowaliśmy maski karnawałowe, a także maski ulubionych zwierząt.

Jak przystało na tak doniosłą uroczystość, zasiedliśmy także do wspólnego stołu, by rozkoszować się pysznymi lodami z owocami i bitą śmietaną. A potem ruszyliśmy do tańca.

ZOBACZ jak bawiliśmy się podczas tegorocznego balu.

To nie koniec tegoroczno-balowych atrakcji 😊 Po chwili odpoczynku powróciliśmy na salę, a tu niespodzianka. Magik Mario i jego magia! Z podziwem i zdziwieniem obserwowaliśmy jego ,,czary- mary”. A z naszą pomocą i magicznym zaklęciem: czary, mary, hokus, pokus, bim, salabim, APSIK- to co niemożliwe, stawało się realne.

ZOBACZ jak czarowaliśmy podczas naszego balu karnawałowego.

Karnawał mamy więc za sobą. Przed nami kolejne wyzwania i atrakcje 😊

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Witaj Krzysiu!

Krzysiu to nasz nowy kolega. Od 1 lutego jest naszym RAFOWICZEM.

Krzysiu dał się już poznać jako dzielny policjant (w takim stroju wystąpił na tegorocznym balu karnawałowym), ale także jako dzielny chłopak. Słucha uważnie, poznaje RAFĘ i nas wszystkich.

Krzysiu! Cieszymy się, że jesteś wśród nas i jeszcze raz ciepło Cię witamy 😊

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dzień Kobiet w Rafie

Bo jak się tu nie uśmiechać i radować, kiedy dookoła nas sami dżentelmeni i sympatyczni więksi i mniejsi Panowie. Tak, tak… To o Was RAFOWICZE 😊 My kobiety- te starsze i młodsze, poczułyśmy się ważniejsze, gdy usłyszałyśmy Wasze piękne życzenia. Dziękujemy za wiosenne kwiaty, czekoladkowe pyszności, słoneczne laurki i stworzone przez Was karmelowe bezy.

ZOBACZCIE jak starsi RAFOWICZE radzili sobie z przygotowaniem słodkiego prezentu.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Edukacja przeciwpożarowa w Chorzowie

Wcześniej słyszeliśmy sporo dobrego o tym miejscu. Długo czekaliśmy na swoją kolej. Aż w końcu nadszedł czas, gdy wszystkimi własnymi zmysłami ,,poczuliśmy” to miejsce. Tak, tak. 14 marca udaliśmy się na wycieczkę do Chorzowskiego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. I trzeba przyznać- warto było!

Wiedza, do której doszliśmy ,,ścieżką przeciwpożarową”, dotyczyła różnych zagrożeń pożarowych. Skąd bierze się czad i co to jest- zobaczyliśmy na wielkoformatowej prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem prawdziwej łazienki. Autorzy prezentacji szczególnie mocno zaakcentowali, jak możemy unikać zagrożeń związanych z powstawaniem tlenku węgla. Prawdziwym przeżyciem dla nas było porównanie wyposażenia pokoju przed i po trwającym siedem minut pożarze. Nie tylko spalone meble, osmolone ściany, ale także unoszący się zapach mocno przekonywały do podejmowania odpowiedzialnych zadań. Przyjemnie było spacerować po zaaranżowanym lesie; kikuty drzew leśnych i wypalone trawy- nie zachęcały do zabaw na świeżym powietrzu. Zobaczyliśmy także makietę klatki schodowej, w której doszło do wybuchu. Byliśmy także świadkami zaaranżowanego wypadku samochodowego, do którego doszło, bo kierowca musiał odbyć ważną rozmowę telefoniczną…

Życie jest piękne. Ale czasem sami decydujemy, że spotykają nas nieciekawe historie. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie, na miarę XXI wieku uczy nas, w jaki sposób możemy unikać sytuacji zagrożenia w naszym życiu.

Po wizycie u ,,strażaków” postanowiliśmy odreagować nasze emocje. A ponieważ najlepszym sposobem jest pyszne jedzonko- pojechaliśmy do restauracji IKEA. I tu daliśmy popis nie tylko kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, ale nade wszystko- pokazaliśmy swoją samodzielność. Brawo RAFOWICZE 😊

ZOBACZCIE dlaczego nasi opiekunowie są z nas tacy dumni.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Filmowa produkcja Rafy

W ubiegłym roku stworzyliśmy filmową opowieść o niebieskim smoku. W tym roku z okazji Miesiąca Rozbudzania Świadomości o Autyzmie powstał RAFOWSKI film, na podstawie wiersza ,,Wyjątkowy Kubuś”. Tym razem scenerię filmu tworzą kompozycje utworzone z klocków lego. Także główni bohaterowie- to postaci z krainy klocków.

Premiera filmu miała miejsce w RAFIE w dniu dzisiejszym.

TU możesz oglądnąć naszą filmową produkcję już teraz 😊

ZOBACZ premierę

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Projekt Powietrze podsumowany

Powietrze to mieszanina różnych gazów. Możemy zaobserwować w nim różne zjawiska fizyczne oraz przemiany chemiczne. Przez cały miesiąc zgłębialiśmy naszą wiedzę na ich temat. Poznawaliśmy różne ,,maszyny” latające. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego ptaki potrafią latać.

A dziś, eksperymentowaliśmy z próżnią, ciekłym azotem i parą wodą. Takie zajęcia były możliwe dzięki wizycie w RAFIE naszych ,,starych” znajomych z Beskidzkiego Centrum Nauki ,,Naukotechnika”. To było fantastyczne przeżycie. Zobaczyć, jak wrze woda w próżni, choć wcale nie jest gorąca. Obserwować, co dzieje się z balonami, gdy ciśnienie powietrza pod kopułą maleje. Widzieć, jak pianka do golenia zwiększa swoją objętość. Poczuć, jak smakują pianki zamrożone ciekłym azotem. Poddać się ,,odsysaniu” wewnątrz dużego foliowego worka –😊 I podziwiać fontannę pary wodnej, która powstaje w kontakcie ciekłego azotu z gorącą wodą. I wiele, wiele jeszcze innych cudowności…

Zabawa, która uczy i pozostaje na długo w pamięci. Taki cel osiągnęliśmy podczas dzisiejszych cudownych zajęć.

Cały marzec dostarczył nam wielu istotnych i cennych informacji. Spotkania z ciekawymi ludźmi, ich pasjami, konkretne wspólne działania i osiągnięcia- dopełniły dzieła.

W kwietniu rozpoczynamy kolejny projekt edukacyjny. Tym razem rozmawiać będziemy o ROŚLINACH. Już nie możemy doczekać się kolejnych wyzwań, spotka i wycieczek.

Tymczasem POGLĄDAJMY zdjęciowo-filmową relację z dzisiejszego podsumowania projektu.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Majowe ” wodne” wycieczki

Woda to niezbędny warunek do życia. Z tego też względu najbliższy miesiąc poświęcimy na to, by ,,głębiej” porozmawiać o niej.

W miniona środę wybraliśmy się na wycieczki. Jedna grupa odwiedziła wodzisławski Balaton. Druga pojechała do jastrzębskiego Parku Zdrojowego. Nasza uwagę koncentrowaliśmy na nauce o wodzie. Sami musicie przyznać, że w takim środowisku chłoniemy łatwiej wiedzę, Zwłaszcza, że sama przyroda dolała kilka kropel do wiedzy- naszym spacerom towarzyszył wiosenny, ciepły deszczyk. A to przecież też woda.

Zobaczcie jak przebiegały nasze lekcje o wodzie podczas wycieczek nad BALATON i do PARKU ZDROJOWEGO.

 

🙂   🙂   🙂   🙂   🙂

Nowy Przyjaciel LUCKY

W tym tygodniu gościliśmy w RAFIE niezwykłą istotę. Duży, ,,puchaty”, przyjacielski, cudowny- to tylko niektóre określenia, które pasują do naszego nowego przyjaciela. To było fajnie zapoznawcze spotkanie.

Przygotowujemy się do cyklicznych i systematycznych terapeutycznych spotkań z psem. Dziś wiemy, że Lucky, którego właścicielami są Pani Mirka i Pan Sławek to pies, z którym chcemy się związać na dłużej. Pierwsza wizyta w RAFIE pokazała nam wszystkim, że nasza przyjaźń niejedno może mieć oblicze 😊

Lucky! Czekamy na Ciebie!

ZOBACZCIE jak wyglądało nasze pierwsze spotkanie z psem terapeutycznym Lucky.

 

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

II Rodzinny RAFOWSKI FESTYN

Nad pięknym, modrym … Zalewem Rybnickim, w rodzinnym gronie naszych RAFOWICZÓW spotkaliśmy się, by w atmosferze zabawy, świętowania i przyjemnej nauki pocelebrować święto Dzieci, Mam i ,,Tat”, ale także podsumować majowy projekt ,,Woda”.

Było niesamowicie! Wszystko w koło przypominało nam o temacie majowego projektu. Nawet niebiosa zadbały o to, by choć przez chwilę, ale za to intensywnie, poczuć wodna atrakcję 😊 Nasi przyjaciele zadbali o każdy szczegół naszej szczęśliwości. Dzięki ich wsparciu- osobistemu, materialnemu i rzeczowemu- mogliśmy przeżyć ten dzień w niesamowity sposób. Nie sposób słowami opisać naszą radość, moc biesiadowania i doświadczania dostępnych przyjemności. Zapraszamy do OGLĄDNIĘCIA fotograficzno-filmowych wspomnień naszego festynowania 😊

Podczas naszego Festynu zaprosiliśmy całe rodziny RAFOWICZÓW do wzięcia udziału w sesji fotograficznej, z wykorzystaniem cudownej urody pojazdu marki Volkswagen Cabrio. ZOBACZ jakimi byliśmy modelami 😊

A w podziękowaniu za ofiarowana dobroć, pomoc, szlachetność i wsparcie, raz jeszcze nisko kłaniamy się naszym przyjaciołom, dobroczyńcom i darczyńcom:

 • Fundacji PGE Energia Ciepła
 • Pan Mariusz Wowra Szkoła JU JITSU Rybnik
 • Ochotnicza Straż Pożarna Golejów
 • Pan Tomasz Wieczorek
 • Pan Jerzy Młynek
 • Piekarnia Kozielski
 • Rybnicki Klub Paralotniowy
 • Pan Wojciech Ostrzołek
 • VI Harcerska Drużyna Żeglarska w Rybniku
 • Pan Dariusz Gryt
 • Pan Damian Malgrab
 • Pan Kornel Pająk „Płyniemy Polsko”
 • Grupa Artystyczna PAKA CZIKA przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektryczych w Rybniku
 • WOPR Rybnik
 • GHR „Powstaniec Śląski” Pan Kazimierz Piechaczek
 • Kaufland Wodzisław Śl.
 • Urząd Miasta Rybnik
 • Wrazidło sp. z o.o.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Chwalimy się!!!

Czy znacie ogólnopolski program #SuperKoderzy realizowany przez Fundację Orange? Co roku można aplikować do niego. W tej edycji zgłosiło się blisko 600 szkół i placówek. My także, w specjalnie nagranym filmiku, uzasadnialiśmy naszą chęć udziału w programie. Właśnie ogłoszono wyniki rekrutacji na rok szkolny 2018/19. Wśród 170 laureatów jesteśmy także MY- RAFA 😊

Dlaczego chcieliśmy brać udział w #SuperKoderach? Bo to fajna przygoda edukacyjna. Bo rozwijać będziemy swą kreatywność, zdolność logicznego myślenia, umiejętność współpracy w zespole. Bo otrzymamy grant na sprzęt komputerowy. Bo udamy się atrakcyjną i nowoczesną ścieżką po technologiczną wiedzę.

Bardzo dziękujemy za przyjęcie nas do grona #SuperKoderów. Damy z siebie dużo. Bo przecież kodowanie to nasza specjalność 😊

Zapraszamy do OBEJRZENIA 30 sekundowego filmu, który nagraliśmy, by wziąć udział w programie.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

1 czerwca świętujemy w Gościńcu Wodzisławskim

A co powiecie na pyszne lody: podane na mrożonych malinach z dodatkiem bitej śmietany?

A do tego zabawy z animatorami w przepięknym plenerze Gościńca Wodzisławskiego, przypominającym krajobraz Warmii i Mazur. Na dokładkę suto zastawiony stół ulubionymi ciasteczkami i napojami. Właśnie tak wyglądało przyjęcie zorganizowane przez właścicieli Gościńca Wodzisławskiego dla wszystkich RAFOWICZÓW w dniu naszego święta😊

Cudownie pyszna niespodzianka, cudownie fantastyczna zabawa, cudownie wspaniałe uczucie zaopiekowania i przytulenia!!! Właśnie tymi słowami chcemy podziękować Panu Lucjanowi Wnukowi za ten niezwykły prezent dla nas 😊

A teraz ZOBACZMY fotograficzne wspomnienia naszego świętowania w Gościńcu Wodzisławskim.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Marcin, Paweł i Kamil już po egzaminach…

Jakie prawo znalazło swe zastosowanie przy konstrukcji prasy hydraulicznej? Co to jest megalopolis? Jak nazywa się Minister Finansów? Z czego składa się sól? UFFFF! To tylko niektóre z pytań, które usłyszeli nasi RAFOWICZE podczas części ustnej egzaminu klasyfikacyjnego, do którego przystąpiło trzech naszych WSPANIAŁYCH.

Najpierw chłopaki odpowiadali na pytania testu pisemnego z danego przedmiotu. Po tej części przystąpili do części ustnej egzaminu. Komisje, które przybyły do nas ze szkół rejonowych, do których zapisani są nasi RAFOWICZE, były pod ogromnym wrażeniem wiedzy, a także radzenia sobie z sytuacjami trudnymi przez naszych chłopaków. To była wielka przyjemność usłyszeć tyle pochwał na temat każdego z nich oraz postępów, jakie zauważyli nauczyciele i dyrektorzy ze szkół rejonowych: z Rydułtów, Lubomi i Gorzyc. BRAWO PANOWIE 😊

Oceny, które uzyskali chłopcy podczas egzaminów klasyfikacyjnych zostaną umieszczone na świadectwie każdego z nich. Paweł, którego średnia z egzaminów wyniosła 5,00 otrzyma w tym roku świadectwo z czerwonym paskiem !!!! Pierwsze w życiu. To dopiero sukces 😊

Panowie! Wasza wiedza, zachowanie oraz umiejętność radzenia sobie z emocjami towarzyszącymi różnym sytuacjom, została właśnie oceniona przez nauczycieli spoza RAFY. Otrzymaliście najwyższe stopnie, na które zapracowaliście codzienną i sumienną pracą. GRATULUJEMY WAM i WASZYM RODZICOM. A dla całej dorosłej ekipy RAFY to najpiękniejsze podziękowanie za całoroczny trud dydaktyczno- wychowawczy. Cudowniejszego prezentu nie mogliście nam sprawić!!!!! I MY WAM za to dziękujemy 😊

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Ostatnia przed wakacjami wizyta w kinie.

Po raz kolejny wybraliśmy się do rybnickiego kina, by sprawdzić własne możliwości, ale także i po to, by mile spędzić czas. Zasłużyliśmy na to. Ciężko pracowaliśmy przez cały mijający rok szkolny.

,,Futrzaki ruszają na ratunek”- to tytuł filmu, który wspólnie z innymi gośćmi Multikina oglądnęliśmy na dużym ekranie. Wyjazd do Rybnika był także pretekstem odwiedzin innego publicznego miejsca, jakim jest restauracja KFC. Niby nic wielkiego, a dla nas kolejne wyzwanie, któremu oczywiście sprostaliśmy na medal!

Sami ZOBACZCIE, z jaką łatwością i przyjemnością sprostaliśmy tym ,,społecznym”zadaniom 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Podsumujmy rok szkolny 2017/2018

W gronie Rodziców, Rodzeństwa, Babć i innych osób, uroczyście podsumowaliśmy nasze działania, które realizowaliśmy w mijającym właśnie roku szkolnym. Było zabawnie, uroczyście, wzruszająco i dostojnie. Jak w naszym codziennym życiu, mieszały się wtedy rozmaite emocje 🙂

Nasi RAFOWICZE ,,weszli” w rolę tancerzy, ale także znanych postaci filmowych i bajkowych. Przypomnieliśmy sobie nasze wycieczki, wizyty na basenie, zajęcia z naszymi cudownymi nauczycielami. To był kolejny fascynujący rok. Rok pełen wyzwań, niespodzianek, innowacyjnych rozwiązań, możliwości spotkań z niebywałymi ludźmi. Rok, który uwidocznił nam kolejne mniejsze i większe sukcesy. Rok służący także samej placówce- powiększyliśmy swój areał, wyposażyliśmy się w nowoczesne technologie i urządzenia, dostosowaliśmy do potrzeb naszych RAFOWICZÓW.

Z dumą i satysfakcją podsumowaliśmy ostanie dziesięć wspólnych miesięcy. A każdy RAFOWICZ w prezencie otrzymał własną, indywidualną fotoksiążkę 🙂

SPÓJRZ tu! Oto prezentacja filmowa, która przedstawia skrót najważniejszych wydarzeń mijającego roku szkolnego.

Nie zapomnieliśmy o docenieniu naszych Rodziców. To dla nich powstał kolejny nasz film. Oglądając go, niejednemu z nas ,,pociekła” łza wzruszenia.

OGLĄDNIJ film, a będziesz wiedział dlaczego 🙂

Po artystycznych prezentacjach spotkaliśmy się w części restauracyjnej RAFY. Arbuzowe party, w którym wzięliśmy wszyscy udział, dopełniło całości.

A TU prezentujemy fotorelację z uroczystości zakończenia roku szkolnego 207/18, która miała miejsce w RAFIE 15 czerwca.

Na zakończenie naszej relacji na temat roku szkolnego 2017/18 ZAPRASZAMY do oglądnięcia filmu z udziałem naszych RAFOWICZÓW. Życzymy dobrej zabawy!!!!

A już jutro wyjeżdżamy na nasz Turnus Terapeutyczny.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Wisła…Turnus uśmiechu

To było czternaście fantastycznych dni: Cudowne zajęcia na basenie solankowym; Radosna rehabilitacja z Panią Madzią i Panem Michałem; Relaksacyjne zajęcia w grocie solnej; Zajmujące i uczące wycieczki; Przepyszna kuchnia; Niezwykli gospodarze. Jednym słowem: WISŁA z Fundacją ING Dzieciom.

Turnus Uśmiechu w Wiśle był dla nas nagrodą za udział w konkursie ofert na najciekawszą i najbardziej wartościową propozycję turnusu, przyznaną przez organizatora, tj. Fundację ING Dzieciom. W turnusie wzięliśmy udział wspólnie z rodzicami. Ogółem- pięćdziesiąt osób. Zgodnie z naszym mottem ,,Zobaczyliśmy świat. Rzeczy, które mogą być niebezpieczne. Wyjrzeliśmy spoza murów. Zbliżyliśmy się, znaleźli siebie i innych, poczuliśmy się…” Udało się! A taki był cel naszego turnusu 🙂

A teraz parę szczegółów i nasza relacja filmowo-fotograficzna z pobytu w Wiśle.

Wisła (zarówno miasto, jak i rzeka) otworzyła przed nami całe swe oblicze. Z pasją i radością chłonęliśmy każdy jej ,,kawałek” i urok. Rozpoczęliśmy od artystycznego podejścia do tego miasta.

ZOBACZ  jakie działania artystyczne umożliwiła nam Wisła i jej okolice.

Wisła posiada bogate tradycje i ciekawą historię, w której fakty przeplatają legendy i podania ludowe. Historyczne poznanie Wisły i jej okolic umożliwiła nam wizyta w Muzeum Beskidzkim.

OGLĄDNIJ  jak przebiegała nasza wizyta i zajęcia w muzeum.

Szczególnie ulubionym sportem w Wiśle są dyscypliny związane z nartami, a to za sprawą, jak wszystkim wiadomo, Adama Małysza. My także podążając szlakiem nart poznawaliśmy to miasto.

SPÓJRZ  na naszą fotorelację.

Odnaleźliśmy także ulubione przez wielu urlopowiczów ,,słodkie” miejsca Wisły. Wśród nich cukiernię ,,U Janeczki” i pijalnię czekolady.

OGLĄDNIJ  te miejsce i naszą obecność w nich.

Wisłę zwiedzaliśmy różnymi sposobami: spacerując, biegając po okolicy, na rowerze… Ale szczególnie atrakcyjne było zwiedzanie Wisły ciuchcią.

TU  zobaczysz naszą ciuchciową wiślańską wycieczkę.

Organizatorzy naszego pobyty w Wiśle zadbali o nasz czas wolny organizując aż pięć autokarowych wycieczek. Pierwszą z nich była całodniowa wycieczka na Szyndzielnię. Niektórzy z nas zdobyli tego dnia jeszcze wyższy szczyt- Klimczok.

POOGLĄDAJ nasze górskie zmagania.

W pierwszy piątek naszego turnusu udaliśmy się do Górek Małych do Chlebowej Chaty.

Oto RELACJA  z naszej drugiej wycieczki.

Wycieczka do Trójwsi była okazją do poznania gwary góralskiej, brzmienia instrumentów góralskich, ale także poznaliśmy zawód ,,pasterza” i koniakowskiej koronkarki.

ZOBACZ  co jeszcze zobaczyliśmy podczas wycieczki do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy autokarem do Bielska Białej. Na trampoliny. Skakanie to coś więcej niż ruch.

OCEŃCIE sami oglądając ten folder.

A następnego dnia – znowu kierunek Bielsko Biała. Tym razem wizyta w Teatrze Lalek Banialuka i spotkanie z aktorami spektaklu pt. ,,Buratino”. To było niezwykle ,,spotkanie”. Najpierw byliśmy widzami, a potem wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych.

Oto FOTORELACJA  z naszej wycieczki do teatru.

Podczas turnusu byliśmy pod fachową opieką rehabilitantów: Pani Magdy i Pana Michała. W sali rehabilitacyjnej dzielnie poddawaliśmy się masażom, magnetoterapii, światłoterapii i innym zabiegom.

ZOBACZ  w jakim radosnym nastroju odbywały się sesje terapeutyczne

Pani Madzia i Pan Michał towarzyszyli nam także podczas naszych czterech wizyt na basenie solankowym, a właściwie kompleksie basenów i jacuzzi w Ustroniu.

POWSPOMINAJMY  nasze harce na basenach.

Do naszej ciągłej, 24-ro godzinnej dyspozycji była przecudnej urody grota solna. To tu odbywały się nasze solankowe inhalacje. To tu odpoczywaliśmy. To tu relaksowaliśmy się.

POOGLĄDAJ  naszą ,,solną” relaksację.

Podczas naszej wizyty w Wiśle nie zapomnieliśmy o edukacji. Wszak to jeden z ważniejszych aspektów naszego turnusu. Nasi nauczyciele zadbali o to, że zajęcia edukacyjne miały i tym razem niezwykły wymiar.

ZOBACZ  jak uczyliśmy się podczas turnusu w Wiśle.

Ale nie zapominaliśmy także o zasłużonym odpoczynku.

ZOBACZ  jak wyglądał nasz rodzinny wypoczynek w Wiśle 🙂

Nasz Turnus Uśmiechu już się zakończył. Ale pozostało w nas wiele niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Będziemy o nich długo i ciepło pamiętać. I jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY FUNDACJI ING DZIECIOM za te fantastyczne wakacje i cudowna naukę.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Witamy nowy rok szkolny a wraz z nim Janka, Fabiana i Jakuba

Nowi RAFOWICZE, zaopatrzeni w słodki róg obfitości, wspólnie z pozostałymi RAFOWICZAMI, a także wespół z Rodzicami i dorosłą częścią RAFY, uroczyście i radośnie przywitali nowy rok szkolny. Zostali także pasowani na wychowanków RAFY.

Kochani! Trzymamy za Was kciuki i życzymy Wam wielu sukcesów i radości z nami 🙂

Na początku naszego pierwszego RAFOWSKIEGO spotkania, na scenie głównej naszej RAFY, w sposób sobie właściwy, wystąpili z własną interpretacją wierszy okolicznościowych, RAFOWICZE z grupy III i IV. Była także przemowa Pani Dyrektor, a także wspólna zabawa. Scenerią naszych występów były ,,malowidła”, które na dzień przed uroczystością rozpoczęcia roku szkolnego przygotowali RAFOWICZE własnoręcznie. Wszyscy przyznali, że czas wakacji właśnie się zakończył i od dziś bierzemy się do wspólnej nauki.

Na spotkaniu z Rodzicami, Pani Dyrektor przedstawiła główne cele, które stawiamy sobie do zrealizowania w nowym roku szkolnym. Podsumowała także nasz grantowy wyjazd do Wisły oraz wakacyjne półkolonie.

A przed nami nowe wyzwania. Jednym z nich jest udział w programie edukacyjnym fundacji Orange ,#SuperKoderzy. Zakupimy nowy sprzęt, dzięki któremu czas na nauce kodowania upłynie nam z dużą przyjemnością. Tak jak dotychczas poniedziałki służyć będą artterapeutycznym zmaganiom; popołudniowy wtorkowy czas spędzać będziemy na basenie; w środy- będziemy na edukacyjnych wycieczkach, wyjazdach i wyjściach; czwartkowe popołudnia poświęcimy na kulinarno-naukowe podboje; w piątki- w myśl maksymy ,,trening czyni mistrza”, aktywnie uczestniczyć będziemy w różnych formach sportowo-terapeutycznych. Misy tybetańskie pomogą nam podczas naszej relaksacji. A nasi nowi przyjaciele- terapeutyczne psy, pomagać nam będą w oswajaniu naszych niepokojów, barier i uczeniu się odwagi. Będzie też coś dla naszych Rodziców. Oni też potrzebują odrobiny wytchnienia 🙂

Właśnie nadszedł czas na rozpoczęcie naszych działań. Do boju RAFOWICZE!!!!

A oto kilka FOTEK z naszej uroczystości.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Pierwsze piknikowanie…

Nieopodal naszej RAFY, na polanie otoczonej pięknymi drzewami, ,,rozbiliśmy” dziś nasz piknikowy obóz. Wcześniej po brzegi wypełniliśmy dwa kociołki, umieszczając w nich własnoręcznie obrane, pokrojone i doprawione ziemniaki, kapustę, boczek i cebulę. Jednym słowem, przygotowaliśmy wyborne pieczonki. Albo duszonki… Albo omasconki… Albo…

Zapłonęło nasze ognisko. A na nim upiekliśmy kiełbaski i nasze kociołki. W oczekiwaniu na te pyszności zajęliśmy się różnymi edukacyjnymi aktywnościami. Cały czas towarzyszyły nam cudne zapachy. Świeże powietrze zaostrzyło nasze apetyty. To było super spotkanie z przyrodą, z ,,ziemniakiem”, z nauką w formie zabawy.

Sami ZOBACZCIE i oceńcie 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

„Gospodarstwo” w Rogowie

W tym miesiącu RAFUJEMY o gospodarstwie. Nic więc dziwnego, że na miejsce środowej wycieczki wybraliśmy Park Leśny u Kaczyny w Rogowie.

Popiknikowaliśmy, pozwiedzaliśmy, poprzyglądaliśmy się różnym zwierzętom. Niektóre z nich zaprzyjaźniły się z nami. Ogarnęliśmy także leśne zasoby parku. I tu niespodzianka: mnóstwo grzybów, które rozpoznaliśmy jako jadalne. Zebraliśmy je więc. Będzie z nich pyszna zupa:-)

W porze obiadu udaliśmy się na ,,leśne grillowanie”. Panie z Parku Leśnego przygotowały dla nas pyszne wędliny z własnej wędzarni. Smakowało nam bardzo. A niektórym tak bardzo, że aż trzęsły się im uszy…

POPATRZCIE sami.

To była fajna wycieczka. A wrześniowe słoneczko dopełniło całości.

A już za tydzień udamy się do DinoParku w Ostrawie. Tu poznamy archaiczne ,,gospodarstwo” dinozaurów. I nie tylko…

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W mijającym miesiącu naszą ,,urodzinową uwagę” skupiliśmy nie tylko na wrześniowym solenizancie Kamilu, ale także na Kai i Wiktorze, którzy swe urodziny obchodzili podczas wakacji.

Do nich wszystkich skierowaliśmy nasze ciepłe życzenia, urodzinowy ,,hymn”, uściski i wspólną zabawę. Rodzice naszych solenizantów zadbali o nasze słodkie apetyty, serwując nam cudownej urody i smaku pyszności oraz owocowe soki. Całości dopięły elegancja serwowanych smakołyków oraz ozdoby wywieszone w RAFIE. Było świątecznie!!!!

Kochani Solenizanci. Raz jeszcze życzymy Wam samego dobra i radości. Kolorowego życia. Miłości w każdym jego zakamarku. Bądźcie szczęśliwi i uśmiechnięci 🙂

A teraz powspominajmy:

URODZINY Kamila

URODZINY Kai

URODZINY Wiktora

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Podsumowanie projektu

We wrześniu realizowaliśmy projekt GOSPODARSTWO. Każdy z nas, wszystkimi zmysłami, mógł ,,poczuć” co w tym temacie ,,piszczy w trawie”. A działo się bardzo wiele 🙂

W poniedziałkowe zajęcia techniczno- ceramiczne przygotowaliśmy makietę gospodarstwa rolno-zwierzęcego. Sami malowaliśmy szczeble, z których potem tworzyliśmy ogrodzenie. Niektóre zwierzęta ,,odlaliśmy” z gliny, inne przygotowaliśmy z wełny i drutu, a jeszcze inne tworzyliśmy z innych dostępnych surowców i materiałów. Opracowaliśmy koncepcję studni, wraz z żurawiem służącym do wyciągania wiader wody. W naszym gospodarstwie,,zasadziliśmy” drzewa, kapustę w kolorze zielonym i czerwonym oraz piękne kwiaty. No! Duma nas rozpiera!!!!

W środy udawaliśmy się bliżej lub dalej, by ,,dotknąć” z bliska różne zasoby gospodarstwa. Byliśmy więc u naszego Księdza Proboszcza. Tu powitały nas owce, kaczki, gęsi. Czego tam jeszcze nasz Proboszcz nie ma 🙂 W następną środę poznawaliśmy leśne ,,gospodarstwo” u Kaczyny. A w kolejną- poznaliśmy prehistoryczne gospodarstwo dinozaurów, w ostarwskim parku.

W czwartki przygotowywaliśmy różne potrawy z produktów, które wyrosły lub ,,wyprodukowały się” w naszych gospodarstwach. Wykorzystywaliśmy surowce pochodzące od zwierząt (mleko, śmietana, masło), ale także te, które są pochodzenia roślinnego (jabłka, kukurydzę, marchewka i inne).

A podczas wczorajszego uroczystego podsumowania projektu, gościli u nas mili goście: Pan Jarek i Pan Łukasz. Pan Jarek reprezentował jedyną w Polsce fabrykę jogurtów DANONE w Bieruniu. To właśnie tam, z mleka, które powstaje między innymi w gospodarstwie rolnym Pana Łukasza w Zabełkowie, produkuje się pyszne owocowe jogurty i serki, tzw, DANONKI. Mogliśmy prześledzić na ekranie, jak powstaje jogurt, poznać jego 99 letnia historię. A Pan Łukasz zaprosił nas do odwiedzenia jego 104 hektarowego gospodarstwa (i na pewno to uczynimy, najbliższą wiosną:-)

Na końcu zaś, wzięliśmy udział w quizie. Trzeba przyznać, że uważnie słuchaliśmy tego, o czym mówią nasi goście i dzięki temu udzielaliśmy właściwych i trafnych odpowiedzi na zadane nam w quizie pytania. A nagroda dla nas wszystkich byłyyyyyyyyyyyyyyy: pyszne jogurty i serki, które Pan Jarek przywiózł specjalnie dla nas. Wśród nich- nowość: jogurt rabarbarowy. PYCHA!!!

No cóż. Jeśli przez cały miesiąc bierze się aktywny udział w tak perfekcyjnie zorganizowanych zajęciach, jak to czynią nasze Panie i Panowie pracujący w RAFIE- to efekty muszą zadowalać. I tak trzymać RAFOWICZE 🙂

OGLĄDNIJ jak przebiegało nasze wczorajsze podsumowanie projektu GOSPODARSTWO.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Konna wycieczka

To było dopiero przeżycie! Piękny jesienny krajobraz, a my w nim: pędzący na wozie, zaprzęgniętym w konie 🙂

Gospodarze naszej dzisiejszej wycieczki – Pani Jola i Pan Danek, są właścicielami całkiem sporego gospodarstwa. Mogliśmy go sobie w spokoju i z podziwem pooglądać. Widzieliśmy tam nie tylko konie, które są dumą gospodarzy, ale także różne maszyny rolnicze, traktory, a przede wszystkim piękną okolicę, okraszoną jesienno-słonecznymi kolorami. Nic dziwnego. Gospodarstwo to mieści się prawie, że w lesie. Dzięki wizycie ,,na gospodarstwie” przypomnieliśmy sobie treści wrześniowego projektu, właśnie o gospodarstwie. Ale dzięki cudownej podróży po pszowskich polach, na wozie, ciągniętym przez konie- podziwialiśmy jesienne drzewa i atmosferę panującą tą porą roku. A to właśnie DRZEWO jest tematem przewodnim październikowego projektu edukacyjnego.

Oczekiwanym przez nas wydarzeniem dzisiejszej wycieczki, było także ognisko, a zwłaszcza kiełbaski upieczone na nim 🙂 Cudowne słońce wspierało nas w dzisiejszych zmaganiach. I to wszystko sprawiło, że dzisiejszy dzień będziemy pamiętać przez długie chwile.

Także dlatego, że kolejny raz poczuliśmy, jak fantastycznie jest mieć obok siebie PRZYJACIÓŁ. Chcemy PIĘKNIE PODZIĘKOWAĆ firmie transportowej WARDĘGA z Radlina, która z dobrego serca, wyłącznie za piękny, ale za to niezwykle szczery i radosny uśmiech, zawiozła i przywiozła nas z Pszowa, a więc miejsca naszej dzisiejszej wycieczki. Nic tak nie buduje, jak dobro, którego możemy ,,dotknąć”. Dzięki Państwu, wiemy jak cudownie smakuje PRZYJAŹŃ. Pani Aniu! BARDZO, BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!

Zapraszamy do OGLĄDNIĘCIA zdjęć z dzisiejszej nie tylko leśnej podróży 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

To niesamowite uczucie móc wsłuchać się w słowa przekazywanych w tym dniu życzeń i podziękowań! Za każde z nich, wypowiedziane z głębi serca- raz jeszcze pięknie DZIĘKUJEMY 🙂

To był z pozoru zwyczajny dzień. Jak w każdy poniedziałek pochyliliśmy się w RAFIE nad treściami artterapeutycznymi. Aż nadeszła godzina 13.00. I wtedy do RAFY zawitali Rodzice naszych RAFOWICZÓW. I to oni byli twórcami obchodów tegorocznego DEN. Poczuliśmy wówczas moc życzeń i podziękowań. Zachwyciliśmy się cudownymi kwiatami. Nasze podniebienia posmakowały słodkości, przygotowanych na ten dzień przez Rodziców. To było cudne spotkanie i celebrowanie naszego święta. Dziękujemy Wam za to!!!!!

SPÓJRZCIE jakie emocje towarzyszyły nam wszystkim podczas tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Próbny alarm w RAFIE

Nic tak nie uczy, jak praktyczne i odpowiedzialne działanie. Próbny alarm ewakuacyjny, przeprowadzony przez naszych przyjaciół Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olzie, jest tego najlepszym dowodem 🙂

W minioną środę, podczas pięknej słonecznej pogody, uczyliśmy się sprawnie reagować na różnego rodzaju zagrożenia. Naszym celem była ewakuacja z zagrożonej pożarem RAFY. Najpierw Pani dyrektor i Pani Monika spokojnie poinformowały nas o pożarze. Mieliśmy chwilę, aby opuścić naszą salę zajęć, udać się do właściwego wyjścia ewakuacyjnego, a następnie już poza budynkiem, skupić się w miejscu, który wyznaczyła nam tabliczka informacyjna o miejscu zbiórki. Na swojej drodze co jakiś czas spotykaliśmy ,,umundurowanych” strażaków. Wyglądali trochę inaczej niż na co dzień. Dla nas ich nietypowy wygląd, też był treningiem z życia 🙂

Wszystko poszło ,,jak z płatka”. Jesteśmy z siebie dumni. I co najważniejsze: to były tylko ćwiczenia. Ćwiczenia zdane na szóstkę :-

Oto nasza RELACJA filmowa z próbnego alarmu przeciwpożarowego.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Myszka Norka w Rafie

W miniony piątek naszym kompanem podczas zajęć celebrujących Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę była Myszka Norka oraz jej Przyjaciółki: Pani Kinga i Pani Lucy. Drogie Panie: Waszą wizytę w RAFIE zapamiętamy na długie chwile. Było cudnie 🙂

A teraz po kolei.

Myszka Norka, choć na co dzień mieszka w Warszawie, to w przeddzień Święta Niepodległości, na nasze zaproszenie przyjechała do RAFY. Myszka jest postacią związaną z Fundacją ,,Zdążyć z Pomocą”, a jej główna aktywność koncentruje się wokół integracji społecznej.

Przez blisko dwie godziny RAFOWICZE chętnie przyjmowali kolejne zaproszenia Myszki do wspólnych wyzwań edukacyjno-zabawowych. Dzięki takiej formule nauka stała się nie tylko łatwa, ale także niezwykle przyjemna. W kolorowej przestrzeni wyznaczonej przez chustę, bawiąc- uczyliśmy się, a ucząc się- bawiliśmy się. Odgadywaliśmy zamknięte w puszce zagadki dotyczące naszej ojczyzny i jej historii. Tworzyliśmy dosłownie ,,własnoręcznie” papierową flagę Polski. Był też czas na relaksację. Myszka doceniając naszą pracę i zaangażowanie obdarowała każdego z nas piękną książką i równie pięknym kalendarzem na następny już rok.

Gdy naszym wyzwaniom towarzyszy taka postać, jak Myszka Norka i jej Przyjaciółki, to stają się one łatwiejsze dla każdego z nas. DZIĘKUJEMY naszym Przyjaciółkom za wizytę w RAFIE. Dziękujemy za piękne słowa o naszej RAFIE. Dziękujemy za uczącą zabawę. Dziękujemy, że jesteśmy i że będziecie 🙂 Bo pamiętajcie: jesteśmy umówieni na majowe spotkanie. Do zobaczenia.

Jesteście ciekawi jak przebiegały nasz zajęcia z Myszką Norką. ZOBACZCIE tu 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

100 – lecie Niepodległości w kodach

Tuż po oficjalnych obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a dokładnie w dniach 13,14 i 15 listopada, RAFOWICZE wzięli udział w trzydniowych warsztatach zawierających elementy kodowania. Cóż to były za zajęcia … A no poczytajcie 🙂

Kodowanie nie jest trudne i nie jest zarezerwowane wyłącznie na zajęcia z informatyki. Kodowanie natomiast dostarcza wiele radości tym, którzy bawiąc się kodami, ,,łamiąc” je, dochodzą do sedna sprawy. Nawet w tak skomplikowanej tematyce, jaką jest patriotyzm.

Przez kolejne trzy dni ,,odszyfrowywaliśmy” co to znaczy być Polką i Polakiem. Dzięki odkodowaniu kolorów flag, sami dochodziliśmy do nazw państw, które sąsiadują z nami na mapie Europy. Stworzyliśmy własną książkę o Polsce. Utrwalaliśmy słowa hymnu polskiego. Zaś w ostatnim dniu, uczestnicząc w zajęciach otwartych, także z udziałem innych gości, mata do kodowania oraz kolorowe kubki, odkrywały przed nami kolejne zadania. Każdy kolor był odpowiedzialny za konkretną kategorię pytań. I tak: żółty- pytał nas o znanych Polakach; pomarańczowy- dotyczył pytań z obszaru historii Polski; czerwony- to kategoria geograficzna Polski. Mogliśmy się także wykazać wiedzą w zakresie tradycji, literatury, polskiej muzyki, sztuki i kultury. Przypomnieliśmy sobie także polskie znane przysłowia i oczywiście symbole narodowe. Sami przyznacie: jedna gra, a tak wiele możliwości.

Zabawa była przednia. Trzy silne grupy rywalizowały o zwycięstwo. I choć jedna z nich jako pierwsza ułożyła na macie w jednej linii cztery własne kubeczki, to jednak zwycięzcami byliśmy wszyscy. BRAWO!

A oto nasza FOTORELACJA 

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Kraków

Święto Stulecia Odzyskania Niepodległości przez naszą NAJJAŚNIEJSZĄ celebrujemy w RAFIE przy każdej ważnej okazji. Im bliżej jednak daty 11 listopada, nasze działania coraz bardziej konkretyzują się. I tak było tej środy. Udaliśmy się z wizytą do dawnej stolicy naszego kraju. Do Krakowa 🙂

Kraków to cudowne miasto. Wawel- dom królów polskich, zabytkowy rynek z Sukiennicami, hejnał z wieży mariackiej, Brama Floriańska, zabytkowa architektura wielu ulic, no i smok wawelski- to tylko niektóre z miejsc, które warto poznać z bliska. MY TO WSZYSTKO ZOBACZYLIŚMY, USŁYSZELIŚMY I DOTKNĘLIŚMY 🙂  Mogliśmy pobyć chwil kilka w klimacie jednego z najpiękniejszych miast europejskich. A wszystko tego dnia nam sprzyjało. Także pogoda, choć listopadowa była niezwykle ciepła i słoneczna 🙂 Trzeba przyznać, był to duży wyczyn dla nas. Najpierw musieliśmy pokonać blisko 130 kilometrów autokarem. Potem przez kolejne trzy i pół godziny spacerowaliśmy. I ponownie 130 km. Ale pokazaliśmy klasę!!!! Kolejny raz nie zawiedliśmy!!! Mieliśmy poczucie, że uczestniczymy w czymś ważnym, a nawet bardzo ważnym. Bo właśnie w ten sposób rozpoczęliśmy RAFOWSKI Tryptyk Niepodległościowy.

POWSPOMINAJMY miejsca, które podczas wycieczki zobaczyliśmy w pięknym i starym Krakowie- naszej dawnej stolicy 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

 

Listopadowe ,,zmagania” z tematem ZIEMIA podsumowaliśmy z przytupem. Wszystko działo się w Świecie Techniki w Ostrawie. Właśnie tam udaliśmy się, by w sposób niezwykle atrakcyjny podsumować naszą wiedzę i umiejętności zdobyte podczas listopadowych zajęć w RAFIE.

Już po raz drugi udaliśmy się na wycieczkę do tego niezwykłego miejsca. I z pewnością nie jest to nasza ostatnia tam wizyta. Za każdym razem odkrywamy nowe dziedziny, utrwalamy poprzez niezwykłą zabawę najtrudniejsze tematy edukacyjne, uczestniczymy w eksperymentach fizycznych i chemicznych, a na dokładkę oglądamy niezwykłe cuda w formacie D3. To wszystko sprawia, że czas spędzony w ostrawskim Świecie Techniki mknie z prędkością światła. Ani się oglądnęliśmy, a już czas było wracać. Ale także w drodze powrotnej czekały nas zasłużone niespodzianki. Tym razem zawitaliśmy do Gorzyckiego McDonaldu I jak zawsze z gracją, cierpliwością i dobrym gustem zamówiliśmy ulubione nasze potrawy.

Następnym naszym projektem jest KOSMOS. Pierwsze kroki w tym nieziemskim temacie zrobiliśmy już na w Świecie Techniki w Ostrawie. Ziemia bowiem, to jedna z wielu planet, która znajduje się w przestrzeni kosmicznej. O tych i innych sprawach- rozmawiać będziemy przez cały grudzień.

A tymczasem OGLĄDNIJCIE nasz krótki film z pobytu w Świecie Techniki w Ostrawie.

Zapraszamy także do naszej GALERII fotograficznej.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Żółty Talerz

,Żółty Talerz”  jest programem autorskim Fundacji Kulczyk. Dzięki naszym staraniom, program ten realizować będziemy w RAFIE w okresie od 1 grudnia do 31 sierpnia 2019 roku. A jak będziemy w nim uczestniczyć? Ano właśnie tak:

Fundacja dofinansuje nam koszty przygotowania codziennych śniadań dla każdego RAFOWICZA. Zdrowa żywność, zakupiona zgodnie z przygotowaną listą, posłuży nam również podczas czwartkowych zajęć kulinarnych. Ponadto możemy organizować warsztaty na temat zdrowego odżywiania się. Jest tez określona pula pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na zakup wyposażenia naszej jadalni. Na zrealizowanie powyższych zadań otrzymaliśmy kwotę 7500 zł.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji Kulczyk za możliwość udziału w programie ,,Żółty Talerz”. Właściwe i zdrowe odżywianie się stanowi dla nas wyzwanie codziennego dnia. Dzięki wsparciu finansowemu i to zadanie staje się dla nas łatwiejsze 🙂 A życie staje się jeszcze bardziej kolorowe. DZIĘKUJEMY  za tak cudowny prezent!!!!

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Paka Czika

Dzień Św. Mikołaja wprawdzie dopiero w czwartek, ale w RAFIE już w poniedziałek poczuliśmy mikołajkowy nastrój. A wszystko za sprawą Grupy Artystycznej Paka Czika z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych z Rybnika.

Tańcem, muzyką i dobrym humorem zostaliśmy przeniesieni w świat bajek i opowieści nie z tej ziemi. Młodzi aktorzy z niezwykła gracją, wyczuciem artystycznym i nieukrywanym talentem spowodowali, że nasza sala gimnastyczna zmieniła się w salę widowiskową. Całości dopełniła wysłanniczka Św. Mikołaja, niezwykle energiczna rybnicka Seniorka- Pani Janeczka, która nie tylko częstowała nas pysznymi smakołykami, ale także czytała dla nas świąteczne wiersze. Bawiliśmy się cudnie!!!

Było nam także bardzo miło, gdy słyszeliśmy tyle dobrych słów na temat RAFY, podczas ,,wycieczki” po naszym ośrodku. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszymi emocjami z nieco starszymi od nas kolegami. Mamy nadzieję, że i dla naszych gości, był to dobrze spędzony czas 🙂

Wszystkim naszym dzisiejszym gościom, tym młodszym i starszym BARDZO, BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY. Dziękujemy Pani Grażynie, która jest opiekunem i dobrym duchem (a właściwie Elfem ) artystycznej drużyny z Rybnika. Dzięki takim ludziom jak Wy, nasze marzenia spełniają się. Także te mikołajkowe. Zgodnie z Wasza obietnicą- czekamy na następne z Wami spotkanie.

A już teraz POOGLĄDAJMY krótki film z dzisiejszego spotkania.

Zapraszamy także do naszej fotograficznej GALERII

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Spotkanie ze Św. Mikołajem

W przeddzień dnia Św. Mikołaja wyruszyliśmy na wycieczkę do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej na niezwykłe spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wyszedł do nas ……. z filmu. Tak, tak. Takie cuda są możliwe, ale tylko w tym niezwykłym okresie świątecznym. Na spotkaniu ze ,,Świętym:,  zaprosiliśmy go do naszej RAFY w dniu jego imienin, czyli już jutro. Mamy bowiem plan wspólnego świętowania. I mamy nadzieję, że Mikołaj dotrzyma swojego słowa.

Podczas naszej wizyty w Studio Filmowym mogliśmy poznać atmosferę tego niezwykłego miejsca, ale także jego historię. Szczególnie interesującym było dla nas możliwość poznania różnych rekwizytów i urządzeń filmowych.  A niektóre z nich mogliśmy nawet samodzielnie poużywać 🙂 Byliśmy bardzo skupieni, a swymi odpowiedziami dotyczącymi różnych bohaterów bielskiej filmówki zaskoczyliśmy nawet  Panią, która w bardzo interesujący sposób opowiadała nam o nich.

Po tej części naszej wizyty zostaliśmy zaproszeni do oglądnięcia różnych filmów animowanych wyprodukowanych w bielskiej wytwórni. Mogliśmy zobaczyć najnowszą produkcję pt. ,,Kuba i Śruba”. Z dużą radością oglądnęliśmy film z udziałem psa Reksia. A na końcu  film pt. ,,Gdzie jest Święty Mikołaj?”.

Kiedy Mikołaj był już z nami, różnymi sposobami ,,rozpalaliśmy” choinkę. Gdy pocieraliśmy mocno dłońmi, najpierw zaświeciła się gwiazda. Potem ,,zapłonęły” schody. A na końcu choinka. Było cudnie 🙂

Każdy z nas ma swoje zdjęcie ze Św. Mikołajem. I jego obietnicę, że jutro spotkamy się w RAFIE. Tak więc czekamy na Ciebie Święty Mikołaju 🙂

Nasza wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych była dla nas RAFOWSKIM prezentem. Także Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej dołożyło się do tego prezentu, fundując nam bezpłatne wejście do studia. Raz jeszcze za Państwa wsparcie i pomoc PIĘKNIE DZIĘKUJEMY 🙂

Tradycyjnie już w drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację. Tym razem było to KFC. I jak zawsze mogliśmy wykazać się samodzielnością, umiejętnością dokonywania wyboru oraz różnymi  umiejętnościami społecznymi. Było pysznie 🙂

A oto nasza FOTORELACJA  z dzisiejszej mikołajkowej wycieczki.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Lucky i jego właściciele przybieżeli z kolędą

To było niezwykłe spotkanie z naszym psim przyjacielem Luckim i jego Panią, i Panem. Podczas ostatnich zajęć w ramach dogoterapii, przy akompaniamencie gitary Pana Sławka i instrumentu klawiszowego naszej Pani Beatki, kolędowaliśmy jak się patrzy 🙂 Było radośnie, magicznie i świątecznie.

Kto umiał śpiewał. Kto potrafił- grał. Stworzyliśmy orkiestrę i chór prawie doskonały 🙂 A co najważniejsze- nasze kolędowanie dostarczyło nam wszystkim dużo radości i zadowolenia. Zresztą sami ZOBACZCIE.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Wigilia z Rafą

Choć tegoroczne Święta Bożego Narodzenia są już za nami, to wciąż towarzyszy nam czar i atmosfera, w jakiej RAFOWICZE i ich Rodziny spędzili wspólny czas na spotkaniu wigilijnym w Restauracji Leśniczówka. A było to 20 grudnia 2018 roku. Tak, tak… Można powiedzieć, że w zeszłym roku 🙂

To były cudowne, wspólnie spędzone chwile. Przy ogromnej, pięknie ustrojonej choince. Przy pełnym ciepła (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) kominku. Przy niezwykle wykwintnie ,,ubranym” stole. Przy wspólnej modlitwie. Przy bliskich osobach. Przy blasku świec, gwiazd i …. latarek, które towarzyszyły naszym RAFOWICZOM podczas ich niezwykłego występu artystycznego. Przygotowywaliśmy się do niego od dłuższego już czasu. Wszystko jednak do końca utrzymaliśmy  w tajemnicy. Zadaniem RAFOWICZÓW było za pomocą tańca oddać nastrój zimowych dni, zwiastujących radość zbliżających się świat. Ich występowi towarzyszyły piękne utwory muzyczne, obraz w dużym formacie oraz słowem- przesłaniem. Podczas występu RAFOWICZE ofiarowali swoim Rodzicom wcześniej przygotowane prezenty: drewniane anioły. A po występie, każdy spod choinki, ,,wyłowił” swój własny prezent 🙂

OGLĄDNIJ zdjęcia z naszego wigilijnego spotkania.

Szczególnym i wyjątkowym prezentem dla wszystkich Rodziców i innych członków Rodzin RAFOWICZÓW był świąteczny clip, który nagraliśmy w studio nagrań Pana Grzegorza Czecha GO RECORDS. Cudownie było oglądać towarzyszące nam wszystkim podczas premiery tego clipu  emocje. To były najpiękniejsze emocje, które mogłyby na co dzień towarzyszyć nam wszystkim 🙂 A Panu Grzegorzowi raz jeszcze dziękujemy 🙂

ZOBACZ nasz świąteczny clip.

Specjalne podziękowania kierujemy także do Pani Irenki Strycharczuk- właścicielki Leśniczówki. To dzięki Pani i zaproszeniu nas po raz kolejny do tego magicznego miejsca, możemy jeszcze dziś czuć dreszczyk naszego spotkania. Dziękujemy za wsparcie, Pani troskę, pełne zrozumienie i akceptowanie nas takimi, jakimi po prostu jesteśmy 🙂

Podczas naszego spotkania Rodziny RAFOWICZÓW mogły oglądnąć także film, na którym widać, jak RAFOWICZE wykorzystują okres przedświąteczny do tworzenia dzieł artystycznych. To kolejny fragment muzyczno-obrazowy, który prezentowaliśmy podczas występu RAFOWICZÓW:-)

OGLĄDNIJ film.

Najpiękniejszym prezentem dla nas wszystkich był cudownie spędzony czas. Magia świąt sprawiła, że wyłącznie uśmiech i radość gościły na naszych twarzach i na samo wspomnienie naszego RAFOWSKIEGO wigilijnego spotkania, uśmiech ten powraca 🙂 I tak zapewne będzie do następnej naszej wigilii. Jeszcze tylko niespełna rok 🙂 A tymczasem wykorzystujmy wspomnienia, by móc powrócić do tych cudownych chwil.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Rafa ma 2 lata!!!

Właśnie mijają dwa lata od chwili, gdy RAFA otworzyła swe drzwi dla nas. RAFOWICZÓW.

Jak przystało na nasze RAFOWSKIE zwyczaje, uroczyście obchodziliśmy dziś Dzień Urodzin RAFY. Były niespodzianki, był owocowo-śmietanowy tort, były życzenia, było 100-lat, było kolorowo i radośnie. Dzisiejsze święto jeszcze bardziej uświadamia nam poczucie mijającego czasu, ale jeszcze bardziej ogrom pracy, który jest już za nami, ale także przed nami 🙂

RAFA stale zmienia swe oblicze. Jest jeszcze bardziej doposażona w niezwykłe urządzenia i sprzęty. Każdy jej skrawek służy swym profesjonalizmem, estetyką  i funkcjonalnością  nam wszystkim. A jedno pozostaje na stałym poziomie: troska o każdego RAFOWICZA. Każdy z nas ma tu swoje ,,miejsce na ziemi”. Każdy z nas ma ulubione zajęcie i aktywność. Każdy z nas jest ,,zaopiekowany” zgodnie z jego własnymi potrzebami. I dużo w nas radości. A to wszystko dzięki RAFIE- naszej jubilatce.

RAFO- żyj nam sto lat i jeden dzień dłużej!

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Solenizantka

Wyobraź sobie szkołę, gdzie wszyscy się znają, każdy nauczyciel zna Twoje imię, zna Twoje problemy, gdzie codziennie wita Cię w drzwiach wychowawca, przychodzi kolejna Pani mówi ze szczerym uśmiechem dzień dobry. Wyobraź sobie szkołę, gdzie troszczą się nie tylko o dzieci, ale też o rodziców.

Wyobraź sobie szkołę, gdzie dziecko niepełnosprawne traktowane jest nie jako problem i trudność, ale jako wyzwanie i jednocześnie równy dorosłym młody człowiek. Gdzie nauczyciel rozumie zmartwienie i lęki rodzica i wie, że czasem te kilka godzin rozłąki może budzić dużo emocji. A z drugiej strony jest rodzic, który ufa nauczycielowi oraz szkole i wie, że dziecko nie zostanie tu wyśmiane czy skarcone, ale znajdzie się ktoś kto przytuli i zetrze łzy.

Czy to jest możliwe? Taka harmonia w szkole? Może to sen, a może bajka?

Nie! To dzieje się tu i teraz w dosyć osobliwym sąsiedztwie miejsca, które kiedyś rozkwitało, a teraz stało się ruiną. Dokładnie naprzeciw byłej kopalni ma swoją siedzibę RAFA.

Tutaj realizują swój obowiązek szkolny, uczą się, rozwijają, ale też przyjaźnią i bawią Rafowicze.

Dzieci i młodzież z autyzmem właśnie tu na Wilchwach znalazła swój azyl – drugi dom.

I choć uczęszcza do niej 22 dzieci, pracy i zadań jest bardzo dużo. Dużo jest też starań dyrekcji, nauczycieli, terapeutów, żeby każdy Rafowicz traktowany był indywidualnie, ale jednocześnie aby każdy z nich funkcjonował w grupie. Ważne dla wszystkich jest rozwijanie ich kompetencji i tych społecznych, ale też zwykłych życiowych, stawianie kolejnych samodzielnych kroków w byciu w przyszłości samodzielnymi.

Każda grupa to czterech wychowanków i dwie Panie nauczycielki. Każdy dzień tygodnia to inne zajęcia dodatkowe: poniedziałek to artterapia, zajęcia ceramiczne, we wtorki basen, środa to wycieczki i spacery, w czwartek jest dzień kulinarny, a w piątek trening sportowy i religia. Każdy zaś miesiąc to inny projekt i inna wiodąca tematyka, w styczniu króluje temat CZŁOWIEK.

Wszystko dokładnie jest przemyślane, poukładane i przewidywalne dla Rafowiczów, a to dla nich jest ogromnie ważne. Dla dzieci niemówiących wdrażana jest komunikacja alternatywna, wychowankowie uczą się mówić obrazkami.

W Rafie powstał figloraj, zmysłownia, sala integracji sensorycznej, sala ceramiczna, dźwiękownia, pokój wyciszeni czy magiczny dywan. Są zajęcia z czworonożnym  Luckym czy misami. A teraz z niecierpliwością czekamy na plac zabaw.

Czekamy też na inne pomysły i projekty, którymi ciągle zaskakuje nas, zawsze uśmiechnięta, na maksa zakochana w swoich rafowskich dzieciach Pani Dyrektor.

Trzeba też wspomnieć o tradycjach wprowadzonych w Rafie i stale realizowanych, takich jak: huczne odprawianie urodzin z tortem i tańcami, wspólna Wigilijka, festyn rodzinny, filmowe produkcje, niedzielne Msze Św. dla Rafowiczów.

O Rafie, jak o domu, można pisać bez końca … Ale jedno jest pewne, że Rafa jest nam potrzebna, niezbędna i niezastąpiona. I choć pewnie ciężko będzie nie raz, Ona będzie skałą, która przetrzyma wszystko. Bo Rafa to życzliwi ludzie, wszyscy sfokusowani na dobru naszych kochanych, wyjątkowych, innych, ale nie gorszych dzieci.

Dziś Rafa obchodzi swoje 2 urodziny. Jest taka mała i taka wielka zarazem.

RAFO dwulatko – żyj nam 100 lat ! 

Mama Adasia

P.S. Jesteśmy wdzięczni za piękne o nas słowa. To wielka radość wiedzieć, że nasza praca, codzienne wyzwania, troska i zaangażowanie spotyka się z taką oceną! Dziękujemy BAAAARDZO. Z łezką wzruszenia… DZIĘKUJEMY 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W ostatnią środę poznaliśmy niezwykłe miejsce na naszej śląskiej mapie: Muzeum Śląskie w Katowicach. Zobaczyliśmy tylko fragment tej uczącej o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości instytucji. I już wiemy, że nie była to nasza ostatnia wizyta w tym miejscu 🙂

Obecna siedziba Muzeum Śląskiego to miejsce po byłej kopalni. Muzeum otwiera swe przestrzenie codziennie od czerwca 2015 roku, zachęcając do oglądnięcia wystaw stałych, okolicznościowych, ale także zapraszając do wzięcia udziału w różnych programach edukacyjnych.

W RAFIE w miesiącu styczniu, nie tylko realizujemy projekt pn. ,,Człowiek”, ale także przygotowujemy się do organizacji noworocznego balu przebierańców. I właśnie te dwie okoliczności zadecydowały o wyborze tego miejsca na styczniową wycieczkę. Podczas naszej wizyty w Muzeum, wzięliśmy bowiem udział w zajęciach edukacyjnych pn. ,,Kostium w projekcie”. Naszym zadaniem było stworzyć wymyślony przez nas kostium, z wykorzystaniem niestandardowych materiałów: wstążek, tasiemek, flizeliny, kolorowych kwiatków, bibuły i innych. Nasza inwencja była ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. A twórczych inspiracji dostarczyła nam wcześniej oglądnięta wystawa, prezentująca kostiumy wykorzystywane podczas spektakli teatralnych i filmowych. Stworzyliśmy naprawdę super kostiumy 🙂

Przed zajęciami w Muzeum Ślaskim odwiedziliśmy także katowicką IKEA. W restauracji spożyliśmy drugie śniadanie- każdy mógł dokonać wyboru i zakupu ulubionych potraw. A karta IKEA umożliwiła nam bezpłatną herbatę 🙂 Posileni, wyruszyliśmy na oględziny wyposażenia, które do naszych domów proponuje ta szwedzka firma. Przyglądaliśmy się wyposażeniu salonów, sypialni, także kuchni i pokoju dziecięcego. Nie bez kozery. Wszak wiele godzin na zajęciach w RAFIE spędziliśmy w styczniu na omawianiu wyposażenia miejsc domowych, poznając codzienne funkcjonowanie człowieka.

To była kolejna atrakcyjna nasza wycieczka. Dostarczyła nam wiele doświadczeń, a co ważniejsze- nauczyła nas kolejnych działań i zachowań. Czekamy na wyjazdową wycieczkę lutową. A gdzie? My już wiemy, że będzie miała ona związek z tematem lutowego projektu: ,,Laboratorium”.

A teraz POOGLĄDAJMY zdjęcia z wycieczki do Katowic.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Pani Dyrektor i Pani Monika wzięły udział w organizowanych przez Fundację Kulczyka warsztatach i wykładzie poświęconym zdrowemu odżywianiu się. A to za sprawą naszego udziału w projekcie ,,Żółty talerz” i potrzebą szczególnej dbałości o prawidłowe, zdrowe i dobre odżywianie się naszych RAFOWICZÓW. RAFOWICZÓW i nie tylko …

Wykład i warsztaty odbyły się w Warszawie, w ,,pracowni przyjemności”, działającej w ramach Kulczyk Fundation. W bardzo przyjaznej atmosferze spotkaliśmy się w gronie blisko dwudziestu osób z całej Polski, by najpierw posłuchać o zasadach zdrowego żywienia, a następnie wdrożyć je podczas zorganizowanych warsztatów kulinarnych. ,,Wskoczyliśmy” w piękne firmowe fartuchy. Otrzymaliśmy szczegółową ,,recepturę” wybranych potraw. I przystąpiliśmy do działania. To była niezwykła przyjemność móc pracować w tak profesjonalnie urządzonej i wyposażonej kuchni 🙂 Głównodowodząca Pani Ismena, z dużą cierpliwością i starannością udzielała wszelkich niezbędnych rad i wskazówek. I to sprawiło, że nasze kulinarne działanie przyniosło rewelacyjne efekty.

Dziękujemy Paniom Marcie i Agnieszce z Kulczyk Fundation za tworzenie atmosfery podczas spotkania i naszych zajęć. To bardzo potrzebne, gdy dąży się do sukcesów, także kulinarnych 🙂

Za miesiąc będziemy znowu. By zdobyć nową wiedzę. By wiedzą tą móc się dzielić podczas codziennej pracy. By móc wyposażać w nią Rodziców naszych RAFOWICZÓW.

A TU prezentujemy kilka zdjęć z naszego pobytu na warszawskich zajęciach 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

RAFA szczególnie ciepło i dostojnie przeżywa każdą okazję do RODZINNEGO spotkania. Nie inaczej było podczas wizyty Babć i Dziadków, w dniu Ich święta. A było to 21 stycznia 2019 roku 🙂

Tegoroczne obchody Święta Babć i Dziadków rozpoczęła Pani Dyrektor. Ciepłymi życzeniami  podzieliła się z licznie zgromadzonymi ,,seniorami rodu” naszych RAFOWICZÓW. Na swoją opowieść o zimie, miłości, dobroci i świątecznym jeszcze nastroju, zaprosili wszystkich gości wszyscy RAFOWICZE. Dali z siebie naprawdę wszystko! Nie tylko wyglądali cudnie. Także pięknie zatańczyli i z właściwą sobie gracją obdarowali swych ukochanych Dziadków i Babcie własnoręcznie (no, może z pewną dozą pomocy),  przygotowanymi prezentami.

Był też czas na wspólną z Babciami i Dziadkami zabawę. W tym jak zawsze pomocną była niezastąpiona chusta klanzowa.

A po wysiłku fizycznym zaprosiliśmy naszych ukochanych gości na małe przyjęcie. A na nim królował deser. Przygotowany przez nas na podstawie przepisu, który z warsztatów ,,Żółtego Talerza” przywiozły nasze Panie. Zdrowy, smaczny, jogurtowy deser z nasionami chia.

Na prośbę naszych Babć podajemy poniżej przepis na deser (na cztery porcje):

 • 6 łyżeczek nasion chia namoczyć w 250ml zimnej wody (pozostawić na 3-4 godziny w lodówce, od czasu do czasu mieszając)
 • jogurt naturalny bardzo gęsty 300 ml.
 • 3 łyżeczki miodu
 • owoc kiwi, banan- pokroić w kostkę i wrzucić do jogurtu wymieszanego z nasionami i miodem
 • posypać: granatem lub truskawkami lub malinami lub jagodami 🙂 lub nie posypywać.

Nasz deser jogurtowy bardzo wszystkim smakował. Cieszymy się, że możemy się dzielić dobrymi praktykami (i przepisami 🙂 z Wami. I cieszymy się, że nasze spotkanie z Babciami i Dziadkami naszych RAFOWICZÓW przebiegło w tak miłej i sympatycznej atmosferze. Usłyszeliśmy też bardzo dużo dobrych i ciepłych słów o nas i RAFIE. Dziękujemy BAAAARDZO 🙂

ZOBACZ fotorelację ze spotkania

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Człowiek styczniowy projekt podsumowany

Prawa i lewa ręka, nogi, tułów, głowa… Pięć zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk… Złość, radość, zdziwienia… oraz inne emocje. Narządy układu oddechowego, pokarmowego, układu krążenia, mózg … A na dokładkę: ubiór letni oraz zimowy. Jednym słowem: CZŁOWIEK!

Każda grupa mogła dziś przed innymi RAFOWICZAMI pochwalić się zdobytą podczas styczniowych zajęć wiedzą. Nie szczędziliśmy czasu i energii aby szczególnie mocno pochylić się nad tematami, tak nam szczególnie bliskimi. Wszak wiedza o człowieku, to tak naprawdę wiedza o nas samych. Nasze Panie dołożyły mnóstwo swej energii podczas styczniowych zajęć, by dzisiaj, na zajęciach podsumowujących ,,oddtrąbić” sukces.

Do tych tematów będziemy wracać jeszcze niejednokrotnie. Ale przed nami kolejny projekt. Tym razem przeniesiemy się w obszary LABORATORIUM. Wykorzystamy wszystkimi możliwymi zmysłami, rękami i innymi częściami naszego ciała tę przestrzeń, by między innymi skonstruować narzędzia do bycia bezpiecznym. Wszak już tylko tydzień pozostał do naszych ferii zimowych. Trzeba zrobić wszystko, by spędzić je bezpiecznie. Zatem do dzieła 🙂

A tymczasem POOGLĄDAJMY jak podsumowaliśmy projekt, w którym w roli głównej wystąpił CZŁOWIEK 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Bezpieczne ferie

Nic tak bardzo do nas nie przemawia, jak to, co doświadczamy sami. Dziś byliśmy świadkami tego, jak może zakończyć się ,,spacer” po cienkim lodzie. Zobaczyliśmy także, jak dzielni strażacy ratują człowieka, który wpadł do lodowej przerębli. Na szczęście, były to tylko ćwiczenia i pokazy. Ale na długo pozostaną w naszej pamięci.

Rzecz działa się na stawie ,,Szachta”. Wiosenno-letnią porą przy stawie tym spotykają się wędkarze. Zimową porą- staw pokrywa cieńsza lub grubsza tafla lodowa. To właśnie to miejsce wybrali strażacy do przeprowadzenia tegorocznych ćwiczeń i pokazów w zakresie wodno-lodowego ratownictwa. Byliśmy tam i my- RAFOWICZE.

To była niezwykła lekcja o bezpieczeństwie. Będziemy pamiętać, że ślizgamy się wyłącznie na lodowisku. A stawy, jeziora i rzeki, choć pokryte są lodem, nie służą nikomu do ślizgania.

Ku przestrodze i dla lepszego zapamiętania tej prawdy, PREZENTUJEMY zdjęcia i filmiki nagrane przez nas podczas poniedziałkowego pokazu 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Galeria Figur Stalowych Gliwice

Jedni artyści tworzą dzieła z gliny, inni z marmuru, a jeszcze inni potrafią stworzyć coś z niczego. Czy widzieliście kiedyś auta, bohaterów z ulubionych kreskówek, postaci bajkowe i bohaterów filmowych wykonanych ze stali? A my odwiedziliśmy w lutym jedyną na świecie kolekcję wyjątkowych rzeźb wykonanych wyłącznie z recyklingu stali. To były prawdziwe dzieła!

W lutym rozmawiamy w RAFIE nie tylko o bezpieczeństwie. Naszą uwagę edukacyjną kierujemy na tematy związane z metalem, drewnem, szkłem, eksperymentami, właściwościami różnych  materiałów. Jednym słowem przenosimy się w obszary ,,Laboratorium”. Na miejsce naszego lutowego wyjazdu wybraliśmy Galerię Figur Stalowych w Gliwicach. Ale po kolei:

Najpierw, jeszcze przed odjazdem, Panowie policjanci, którzy sprawdzali stan techniczny wynajętego przez nas autokaru, przeprowadzili dla nas prelekcję. Przypomnieli nam o zasadach korzystania z pasów bezpieczeństwa. Uwrażliwili nas na potrzebę bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi ich użytkownicy. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do niezwykłej galerii- niezwykłej, bo mogliśmy podziwiać tu dzieła, ale inne niż obrazy i rzeźby typowe. Niezwykłe, bo każda rzeźba ,,była nasza”. Mogliśmy ją dotknąć, sprawdzić jej wytrzymałość i użyteczność. Mogliśmy zasiąść za kierownicą supersamochodu. Poczuliśmy się jak bohaterzy kina akcji. Niektórzy z nas spotkali tu nawet swego ulubionego bohatera filmowego. Było SUPER!!!!

A po zwiedzaniu czekała nas krótka lekcja na temat recyklingu. Mogliśmy poznać także historię tworzenia niejednego dzieła stalowego.

Jak zawsze w scenariusz naszej wycieczki wpisaliśmy wizytę w restauracji. Dobry posiłek zwieńczył nasze wycieczkowe dzieło 🙂

To była kolejna cudna wycieczka w naszym  RAFOWANIU. I tym razem RAFA zadbała o pokrycie kosztów z nią związanych.

A na deser nasza FOTORELACJA z naszej wycieczki 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Odwiedziny dzielnicowego ze Sznupkiem

W ostatni czwartek przed feriami zaprosiliśmy do RAFY Pana Wojtka- naszego dzielnicowego policjanta, który ,,przyprowadził” ze sobą maskotkę śląskiej policji- Sznupka.

Był to czas na ostatnie podsumowania dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas zbliżających się ferii zimowych, ale także fajne chwile spędzone w kontakcie z policyjnym przyjacielem Sznupkiem. Niebieski duży pies, niezwykle przytulny, otwarty na pomoc i zabawę, spotkał się ze wszystkimi RAFOWICZAMI. Reakcje naszych mniejszych i większych RAFOWICZÓW były bezcenne 🙂 Była radość, uśmiech, zadowolenie, ale także satysfakcja, wspólna zabawa i uściski. Wystarczy spoglądnąć na naszą galerię zdjęć, by poczuć klimat tego niezwykłego spotkania. Pan dzielnicowy wyposażył nas w kolejne odblaski, które będą pomocne podczas wieczornych naszych rodzinnych spacerów.

Po wszystkich spotkaniach, które odbyły się w tym tygodniu pod hasłem ,,BEZPIECZEŃSTWO”, czujemy się dobrze przygotowani do naszych ferii. I choć czekamy na nie z utęsknieniem, to z dużą radością powrócimy do RAFY tuż po nich. Zwłaszcza, że wiemy, jakie nowości czekać będą na nas po feriach 🙂

A TU prezentujemy zdjęcia z dzisiejszego spotkania z przedstawicielami policji 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Być wciąż doskonalszym…

W pierwszym tygodniu ferii nasi nauczyciele skoncentrowali swą aktywność na doskonaleniu swej wiedzy, umiejętności i talentów 🙂 A wszystko po to, by z jeszcze  większą odwagą, z otwartością umysłu i ,,świeżym” pomysłem poszukiwać kolejnych możliwości pomocy naszym RAFOWICZOM.

W poniedziałek i wtorek nauczyciele zdobywali nowe kwalifikacje w zakresie diagnozy i terapii z wykorzystaniem sprzętu i oprogramowania w zakresie EEG BIOFEEDBACK. Najpierw wprowadzenie teoretyczne w tematy ciągle nie do końca ,,ogarniętego” mózgu człowieka. A potem ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia i znowu ćwiczenia. Na sam koniec egzamin sprawdzający. I mamy to! Wszyscy nauczyciele z RAFY zdobyli certyfikat trenera w zakresie stosowania metody EEG BIOFEEDBACK. Każdy zatem wychowawca będzie mógł zaplanować dla swoich RAFOWICZÓW działania idące w kierunku terapii tą metodą.

A tymczasem SPÓJRZCIE jak nauczyciele zdobywali nową wiedzę i doświadczenie.

W środę- pochyliliśmy się nad ćwiczeniami z zakresu integracji sensorycznej. To mocny obszar naszej RAFOWSKIEJ działalności: najlepszy i wieloraki sprzęt SI, wyposażenie sal, masażery, dociski, obciążniki…. Codzienne zajęcia w tym zakresie podczas różnorodnych zajęć. O nową i systematyczną naszą wiedzę w tym zakresie zadbała nasza Pani Paulina, z wykształcenia fizjoterapeutka, na co dzień usprawniająca dzieci w obszarze integracji sensorycznej. To już kolejne nasze wewnątrzrafowskie działanie, by doskonalić się pod okiem naszego fachowca. I trzeba przyznać- wiele dobrego przypomnieliśmy sobie, utrwaliliśmy i wykorzystamy. A dla Pani Pauliny- piękne DZIEKUJEMY!!!!

TU prezentujemy zdjęcia z naszych szkoleniowych sensorycznych ,,wyczynów”

W czwartek Pani Dyrektor i Pani Monika wzięły udział w kolejnych warsztatach organizowanych przez Kulczyk Foundation, w ramach programu ,,Żółty Talerz”. Panie udały się do Warszawy, do pracowni kulinarnej fundacji, by wespół z innymi placówkami z całej Polski doskonalić dla dobra naszych RAFOWICZÓW wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego odżywiania się. Tym razem podczas warsztatów nasze Panie uczyły się przygotowania różnych potraw z wykorzystaniem składników roślinnych. Hitem tych warsztatów był deser czekoladowy, którego głównym składnikiem jest … kalafior. Na najbliższych naszych zajęciach kulinarnych będziemy ,,uskuteczniać” ten i inne zdrowe przepisy w naszej RAFOWSKIEJ kuchni.

Tymczasem OGLĄDNIJCIE zdjęcia  z warszawskich warsztatów kulinarnych.

A w piątek, utrwalaliśmy naszą wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Pod okiem Pana Bartka- ratownika medycznego zafascynowanego pomocą drugiemu człowiekowi, trenowaliśmy nasze umiejętności ratowania życia. I wiemy już, że z Panem Bartkiem zaprzyjaźnimy się na dłużej 🙂 Kolejna jego wizyta już w kwietniu. Tym razem spotka się z RAFOWICZAMI.

Aby przypomnieć sobie podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy,

SPÓJRZ na galerię zdjęć w tym folderze.

To był niezwykły tydzień. Pełen pracy, nowej wiedzy, nowych możliwości i umiejętności. I poczucia kolejnego wielkiego kroku ku szczęśliwości naszych podopiecznych 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

RAFA coraz piękniejsza

Mijający okres feryjny wykorzystaliśmy, aby nasza RAFA jeszcze bardziej zachwycała swym wyposażeniem i sprzętem służącym jej podopiecznym. Dzień po feriach na własne oczy mogli się o tym przekonać zachwyceni RAFOWICZE.

Ale wszystko po kolei:

Największe zmiany zaszły w naszej ZMYSŁOWNI. Do superprofesjonalnego sprzętu działającego w systemie SHX, dołączyło niezwykłe wyposażenie pomieszczenia: światłowodowy baldachim oraz system siedzisk i oparć służących pełnej relaksacji 🙂

Oto nowy ,,look” naszej ZMYSŁOWNI.

Cennym nowym nabytkiem RAFY jest także urządzenie służące diagnozie i terapii metodą BIOFEEDBACK. Choć zdajemy sobie sprawę z trudności, na jakie napotkamy podczas wdrażania tej metody, to jednak dzięki temu, że wszystkie nauczycielki są już certyfikowanymi trenerami pierwszego stopnia tej metody 🙂 mamy nadzieję, że i te trudności spokojnie pokonamy. Jeśli tylko naszym RAFOWICZOM wystarczy  cierpliwości i wytrzymałości, sesja po sesji doskonalić będziemy u nich kolejne umiejętności.

SPÓJRZCIE na nasz nowy sprzęt 🙂

A co powiecie o naszej MAGICZNEJ ŚCIANIE? To jest dopiero gratka! Wielofunkcyjne urządzenie multimedialne, które wspomaga nas w naszych trudach edukacyjnych, sprawiając, że wysiłek intelektualny staje sie dużą przyjemnością i zabawą. Z drugiej strony- uczy nas współdziałania, zasad fair-play, odpowiedzialności w działaniu grupowym oraz sztuki bycia nie zawsze mistrzem 🙂 Magiczna ściana jest także naszym urządzeniem do karaoke. Wykorzystamy ją także do nauki kodowania. I nie tylko… Mamy więc magiczny dywan, magiczną ścianę, czas chyba na magiczny sufit?!

POPATRZCIE na nasz nowy multimedialny wypasiony sprzęt.

Stale mocno działamy w obszarze integracji zmysłów. Posiadamy już wiele sprzętów służących naszym RAFOWICZOM. Do nich dołączamy kolejne:

 1. ROLOWANĄ ZJEŻDŻALNIĘ- zobacz ją TU
 1. MAGLOWNICĘ SENSORYCZNĄ- zobacz ją TU.

Teraz oczekujemy na nadejście wiosny. A wraz z nią przystąpimy do kolejnych RAFOWSKICH wyzwań. Naszym najbliższym celem jest nasz własny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych plac zabaw. I uroczyście obwieszczamy: już wkrótce przystępujemy do działania 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

18- stka Adama

W lutym celebrowaliśmy ,,dorosłą” rocznicę urodzin Adama. Tak, tak Kochany… To już osiemnaście lat minęło! Wczoraj dziecko- dziś dorosły mężczyzna 🙂 I tak trzymać Panie Adamie!!

Zaglądnijmy w gwiazdy i wsłuchajmy się w to, co mówią o naszym Szanownym Jubilacie. Otóż Adam to zodiakalny Wodnik. A więc: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, PRZEKRACZANIE GRANIC 🙂

Mężczyzna spod tego znaku to typ kolegi, genialny wynalazca, indywidualista, nowatorski, zaskakujący. Ale uwaga kobiety!- raczej unika trwałych więzi 🙂 Wodniki nie lubią utartych schematów i  ustalonych reguł. Potrafią być bardzo uparte. Są jednak przyjacielskie i lubiane. I jak tu nie wierzyć gwiazdom?! Toż to sama prawda o naszym Adamie.

Kochany Solenizancie! Świętuj swą dorosłość każdego kolejnego dnia. Życzymy Ci dużo radości, otwartości w poznawaniu życia i nieustającej śmiałości w formułowaniu trafnych wypowiedzi i ripost 🙂 To kochamy u Ciebie najbardziej!!!

Mamie Adama gratulujemy i dziękujemy za pyszny tort. Oczywiście nie zabrakło toastu dla naszego Jubilata wzniesionego słodkim Piccollo.

Nakarmieni pysznościami ruszyliśmy do wesołej zabawy.

Bawiliśmy się przednio. Chcesz zobaczyć jak?

OGLĄDNIJ  fotorelację z urodzin Adama.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Projekt Laboratorium

Dziś podsumowaliśmy lutowe działania RAFOWICZÓW, których celem było opanować wiedzę i zdobyć nowe umiejętności w obszarze eksperymentowania, poznawania różnych struktur i materiałów, ich właściwości, wykorzystania i zastosowania w życiu, i nie tylko… Nasze RAFOWSKIE życie przeniosło się w obszary laboratorium i właśnie tu zakończyliśmy projekt.  Eksperymentowaniem. Tym razem w roli głównej wystąpiła woda.

Luty był miesiącem, w którym wiele czasu i energii spędziliśmy także na wyposażeniu RAFOWICZÓW w wiedzę przydatną do spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych. Warto było! Po feriach powrócili niemal wszyscy RAFOWICZE  w doskonałym zdrowiu i nastroju. Mogliśmy zatem przejść do kolejnych tematów wymagających dużego zaangażowania. Każda grupa na swój sposób opanowała najważniejsze zagadnienia projektu. A dzisiejsze podsumowanie pokazało, że lubimy eksperymentować i choć już naprawdę wiele wiemy, to jednak nasze Panie wciąż znajdują ciekawe zajęcia, które nas zaskakują. Dziś sami ,,wyprodukowaliśmy” wulkan. Zobaczyliśmy, że dzięki różnym siłom działających w przyrodzie możliwy jest ,,spacer” wody i to jeszcze pod górkę. Trzy stany skupienia, w których występuje woda, czasem ukrywają różne niespodzianki. Tak było w przypadku naszych kostek lodu, w których ukryły się różne postaci, które znamy z filmów lub bajek. Czym jest rozpuszczalność, co to znaczy, że woda jest ,,nagazowana”, i czy można usłyszeć wodę? To tylko niektóre z problemów, które udało się nam dziś podsumować.

Brawo RAFOWICZE! Znowu pokazaliście, że temat ambitnej nauki nie jest nam obcy. A od poniedziałku zabieramy się za POWIETRZE. I tu także czekają nas rozmaite wyzwania.

A póki co, OGLĄDNIJMY zdjęcia z dzisiejszego podsumowania projektu. Przypominamy także, że w zakładce ORGANIZACJA ZAJĘĆ pod lutowym linkiem LABORATORIUM, znajdują się zdjęcia i filmiki, z działań podjętych przez nas w toku całego miesiąca.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Odwiedziny w jastrzębskim MOK-u

Nasz udział w XV Regionalnym Integracyjnym Festiwalu Poezji Dziecięcej ,,Wesołe strofy”, organizowanym przez jastrzębską szkołę specjalną nr 23, łączył w sobie jak zawsze wiele zadań do wykonania.

Po pierwsze: mieliśmy do pokonania kawałek drogi. Z Wodzisławia do Jastrzębia. Wybraliśmy komunikację miejską. To duże wyzwanie dla nas. Ale także ogromna satysfakcja 🙂 W jastrzębskim kinie Centrum zasiedliśmy na widowni. Z dużym zainteresowaniem oglądnęliśmy występy naszych młodszych i starszych kolegów. Nie szczędziliśmy braw i uśmiechów. W ten sposób zainspirowani do działań twórczych, mogliśmy zintegrować się w zabawie z naszymi kolegami.

Po części ,,artystycznej” udaliśmy się do McDonalda. To była godna nagroda dla nas 🙂

A potem droga powrotna do RAFY, którą pokonaliśmy z niespodziankami. Ale wszystko, choć kosztowało nas to trochę wysiłku fizycznego, zakończyło się super.

Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej Specjalnej z Jastrzębia za zaproszenie nas na Waszą cudowną imprezę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku przejedziemy do Was z naszymi występami 🙂

Kolejna środa z wyzwaniami ,,w terenie” za nami.  A kolejna środa- to wycieczka do Katowic. Do niezwykłego miejsca. Do Papugarni. Ale o tym już za tydzień 🙂

A tymczasem OGLĄDNIJ zdjęcia  z naszej wizyty w Jastrzębiu

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Papugarnia Carmen

Afrykanka kongijska, ara, konura słoneczna, amazonka niebieskoczelna- to tylko niektóre gatunki papug, z którymi w minioną środę mieliśmy bezpośredni kontakt (i to w dosłownym tego słowa znaczeniu:-)

W marcu ,,fruwamy” po temacie POWIETRZE. Stąd nasza decyzja o wyborze Papugarrni na miejsce naszej wyjazdowej środowej wycieczki. To pierwszy etap naszego podsumowania projektu. Kolejny- już w piątek, i co ważne, także w towarzystwie papug. Tym razem jednak, to one ,,przyfruną” do RAFY 🙂

Tymczasem jednak słów kilka o naszym ,,bliskim spotkaniu” w Carmen…

Papuga to w istocie bardzo ciekawy ptak. Zwłaszcza wówczas, gdy siada na naszym ramieniu, delikatnie wplątuje się w nasze włosy, czy reaguje na nasze zaproszenie. W Papugarni Carmen w Katowicach poczuliśmy się jak na rajskiej wyspie, Nie tylko poznaliśmy różne upierzenie kolejnych gatunków tych ptaków, ale także ich zwyczaje oraz codzienne życie. Podziwialiśmy je, ale również dotykaliśmy, karmiliśmy, braliśmy do swych rąk 🙂 Dla niektórych z nas był to nie lada wyczyn, a niektórzy przekroczyli nawet własną granicę lęku.

Na samym początku poznaliśmy zasady, które następnie w drożyliśmy podczas naszego spotkania z tymi pięknymi ptakami: nie mogliśmy głośno krzyczeć, musieliśmy uważnie stawiać kroki aby nie nadepnąć żadnej papugi, musieliśmy pościągać wszystkie nasze ,,świecidełka” (czytaj: precjoza). Pod żadnym pozorem nie mogliśmy drażnić największych ptaków.

Zasady- choć czasami trudne dla nas, to jednak zastosowaliśmy je w pełni. BRAWO!

Na zakończenie naszej ,,tropikalnej” przygody, udaliśmy się w bardziej przyziemną dalszą podróż. Ale jakże miłą naszym podniebieniom:-) Odwiedziliśmy restaurację McDonalds.

Wszystkie opisane wyżej wydarzenia możesz POOGLADAĆ w naszej fotogalerii. Nieprawdaż, że było pięknie!?

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Podsumowanie projektu Powietrze

Czemu ptaki latają? Do czego potrzebny jest nam wiatr? Czy powietrze można złapać? Co to jest smog i czy to ten ,,stwór”, który mieszka pod Wawelem? – to tylko niektóre z pytań, na które znaleźliśmy odpowiedź podczas naszych marcowych projektowych zmagań.

Powietrze, którym oddychamy, czasem poruszające się szybciej (bo wieje wiatr), czasem zimniejsze, czasem bardziej gorące (a to zależy od aktualnej pory roku i pogody)- to temat rzeka. Przekonaliśmy się o tym podczas planowania zadań do realizacji, a także podczas codziennych edukacyjnych zmagań realizujących projekt. Piątkowe podsumowanie projektu- jeszcze bardziej nam to uświadomiło. A działo się podczas tego podsumowania bardzo wiele, oj działo…

Wszystkie grupy wzorowo wywiązały się z powierzonych im zadań. Na głowie Pani Justyny powstała konstrukcja nowoczesnego samolotu. To wspólna praca całej I grupy 🙂 Ale co to? Zniknęli nam RAFOWICZE  z grupy II ?! Nie, nie. Przyjrzyjcie się dokładnie bocianom, skowronkowi i papugom. To ONI 🙂 III i IV grupa zaprosiła nas do ,,ptasiego” kodowania. I trzeba przyznać, że w rozwiązywaniu trudnych zadań byli perfekcyjni:-) Grupie V przewodził piękny motyl. Ależ to Pani Monika, która z całą grupą przygotowała zagadki o ,,stworach” fruwających- tych mniejszych i większych. A VI grupa plastycznie rozwiązała problem czystego i zanieczyszczonego powietrza, zachęcając nas wszystkich do dbałości o jego czystość.

Wisienką na torcie były… papugi. Przecudnej urody. Najpiękniejsze w kraju. Pochodzące z hodowli Pana Mirosława Brańskiego. Na nasze zaproszenie reprezentacja papug przybyła ze swym właścicieli do naszej RAFY. Trzeba przyznać: takie małe, a takie piękne 🙂 Niektórzy RAFOWICZE, po środowej wizycie w papugarni, nie obawiali się pogłaskać,a nawet przytulić małej papużki. Jeszcze raz mogliśmy się przyjrzeć papugom z bliska i wysłuchać pięknej opowieści  Pana Mirka o codziennej ich pielęgnacji i radości, jaką dają te ptaki właścicielowi. I znowu poczuliśmy moc i magię pasji 🙂 Pani Mariuszu- dziękujemy raz jeszcze!

Miłą niespodzianką podsumowania projektu był upominek dyrekcji czyżowickiego Ośrodka Kultury. Jak myślicie, co nią było? Oczywiście ptaszki. Materiałowe, pięknie obszyte i wyszyte, kolorowe, przytulne czyżyki- symbol miejscowości, w której powstały- Czyżowic. Bardzo pięknie dziękujemy raz jeszcze.

To był kolejny ciekawy projekt, zrealizowany w tym roku. To było też piękne podsumowanie. ZOBACZCIE sami, jak bawiliśmy się podczas niego.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Obchody Dnia Autyzmu

Tegoroczne działania rozbudzające świadomość o autyzmie, nie bez kozery wpisane w kalendarz kwietniowy, rozpoczęliśmy od kampanii społecznej, którą prowadziliśmy na ternie wilchwiańskiego osiedla. Naszym celem była wizyta w różnych miejscach (między innymi na poczcie, u fryzjera, w sklepach) ale także w instytucjach i placówkach, z którymi na co dzień rozmawiamy o autyzmie i poprzez te instytucje- uczymy o naszym autyzmie.

Każdy RAFOWICZ przygotował własny balon napełniony helem, do którego dołączył wizytówkę z następującymi słowami: ,,Mam na imię ………. i mam autyzm. Nie jestem chory, głupi, złośliwy, niebezpieczny. Jestem inny niż Ty, ale nie gorszy. Chcę mieć przyjaciół. Napisz do mnie- RAFA, os. 1 Maja 23 B”. Podczas naszego wtorkowego spaceru RAFOWICZE prosili różne osoby, aby w ich imieniu ,,wypuściły” do nieba tak przygotowany balon, z nadzieją, że różni ludzie odczytają wiadomość dołączoną do balonu i zainteresują się tymi słowami. Jeśli słowa te wywołają jakąś refleksję- będzie to sukces naszej akcji. Każdy z naszych rozmówców otrzymał także od nas artykuł napisany przez naszą Panią Dyrektor w imieniu RAFOWICZÓW i innych osób z autyzmem. Trzeba przyznać, że wielu mieszkańców okolicy, w której mieści się RAFA, była bardzo zainteresowana naszym działaniem. Z wieloma umówiliśmy się już na następny rok. Ale spotkaliśmy na swojej drodze także takie osoby, które nie były zainteresowane naszym problemem. Dobrze, że była bardzo nieliczna grupa. Właściwie dwie osoby 🙁

Nasze ,,wędrowanie” zakończyliśmy u naszego przyjaciela księdza proboszcza. Tradycyjnie już ksiądz proboszcz przygotował dla nas niezwykłą gościnę. Przy pysznie zastawionym stole czuliśmy się super. Ale trzeba dodać, że i nasze zachowanie było extra. Bardzo dziękujemy raz jeszcze naszemu księdzu, a także wszystkim innym osobom, które spotkały się z nami w tym dniu i z empatią wysłuchały naszych słów 🙂

Ale to jeszcze nie koniec naszych dzisiejszych wydarzeń. O godzinie 12.30 każdy RAFOWICZ miał możliwość osobistego wypuszczenie w niebo własnego balona z przesłaniem. W ten oto sposób ,,wypuściliśmy” krótką opowieść o nas w bliżej nieokreślony świat. Mamy nadzieję, że nasze słowa o nas, naszych potrzebach, umiejętnościach, radościach i zmartwieniach dotrą tą drogą do niejednego człowieka 🙂 A taki był cel dzisiejszego naszego działania.

A TU oglądniesz jak ,,zniebieszczaliśmy się” dla autyzmu.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Kolejowe ABC

Najmłodsi spośród RAFOWICZÓW wzięli w minioną środę udział w zajęciach uczących o korzystaniu ze środków komunikacji masowej, jaką jest kolej oraz o związanym z tym bezpieczeństwem.

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolski projekt z zakresu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Działania edukacyjne skierowane są nade wszystko na rozbudzanie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowych oraz właściwego zachowania się podczas podróży koleją. Dzięki interaktywnym lekcjom dzieci mogły poznać zasady bezpiecznego zachowania się w pobliżu torów, na przejazdach, dworcach i w pociągu. Udział w zajęciach naszych RAFOWICZÓW oraz uczniów zaproszonej przez nas szkoły, z pewnością przyczynił się do wzrostu poziomu świadomości i wiedzy wśród najmłodszych pasażerów kolei.

Za aktywny udział w zajęciach, prezentowaną podczas zajęć wiedzę, a także w miłym geście podarunku wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali fajne prezenty: kamizelkę odblaskową, pluszaka jednorożca, opaskę odblaskową i poglądową grę planszową.

Bardzo dziękujemy trzem przemiłym Paniom, które prosto z Warszawy przybyły do nas z tak fantastycznymi zajęciami. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w programie Kampania Kolejowe ABC 🙂

Bardzo miłym prezentem dla RAFY jest duży egzemplarz Jednorożca, który od teraz czuwać będzie nad nami podczas naszych wycieczek kolejowych 🙂

A to nasza fotograficzna GALERIA.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Przeddzień Wielkanocy

W przededniu świąt RAFOWICZE wyruszyli na poszukiwanie świątecznej niespodzianki. Aby ułatwić te poszukiwanie, każdemu z nich dedykowana została zagadka. Kto dobrze odgadł- znalazł swoją niespodziankę. I tak: Adam znalazł swój prezent w… czajniku, Paweł… w pralce, a Arek…pod czerwoną kanapą. Oj działo się dziś , działo …:-)

Kochani RAFOWICZE. Raz jeszcze życzymy Wam zdrowych i radosnych Świąt. Do zobaczenia w następną środę.

W oczekiwaniu na rodzinne świętowanie, zapraszamy Was do OGLĄDNIĘCIA zdjęć z naszego poszukiwania świątecznej niespodzianki w RAFIE.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Wspólne kodowanie

Dziś gościliśmy w RAFIE nasze koleżanki i kolegów ze szkoły specjalnej w Leszczynach-Czerwionce. Co to było za spotkanie!!! Wspólna ucząca zabawa, także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komputerowych, pokazała najlepsze nasze strony: zaopiekowanie, współdziałanie, pomoc, radość, spontaniczność, serce ,,na dłoni”. I można by jeszcze długo wymieniać. Wszyscy czuliśmy te emocje, a co więcej- czuliśmy się z tymi emocjami bardzo, bardzo, dobrze.

Kodować można wszędzie i niekoniecznie trzeba posiadać specjalistyczny sprzęt. Pani Monika i Pani Kasia przygotowały dla najstarszych RAFOWICZÓW i naszych gości mnóstwo fantastycznych zadań. Do rozwiązania niektórych z nich potrzebowaliśmy tabletu, z którym czujemy się wyśmienicie. Ale większość zadań opierała się na kartce papieru, kolorowych kubkach, matach, także klockach lego. I co tam te nasze Panie jeszcze nie wymyślą…

Zadaniem nas wszystkich było zdobyć osiem uśmiechniętych buziek. Wiedzieliśmy, że jeśli je zdobędziemy możemy liczyć na nagrodę. Niektóre z zadań były bardziej pracochłonne, innym mogliśmy poświęcić nieco mniej czasu. Ale za każdym razem mieliśmy poczucie sukcesu. Z przyjemnością można było poprzyglądać się wzajemnym relacjom. Nasi goście rozmawiali z RAFOWICZAMI na różne tematy. Pomagali sobie wzajemnie. Czasem podpowiadali rozwiązania 🙂 To było niesamowite! Dzięki takiej postawie nas wszystkich doszliśmy do mety po mistrzowsku. I dlatego każdy z nas otrzymał tytuł Mistrza Kodowania. A słodka mufinka była tylko maleńkim dodatkiem 🙂

To był cudnie spędzony czas. Umówiliśmy się już na następne spotkanie. I będziemy oczekiwać na niego.

Raz jeszcze dziękujemy szkole z Leszczyn- Czerwionki. Wnieśliście w nasze życie dużo radości i uśmiechu. Do zobaczenia:-)

Zapraszamy do POOGLĄDANIA naszej fotorelacji z dzisiejszego spotkania.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Lekcja geografii z dr Warońskim

W pierwszym dniu nauki szkolnej po świątecznej przerwie, zaprosiliśmy nasze koleżanki i kolegów z gimnazjum w Gorzycach i ze szkoły podstawowej w Lubomi do udziału w niezwykłej lekcji. W roli nauczyciela wystąpił dr Kordian Waroński- z zawodu lekarz medycyny, z zamiłowania podróżnik i fotografik. Lekcja ta łączyła bardzo wiele treści z różnych przedmiotów szkolnych. Była geografia (po podróżowaliśmy po różnych krajach azjatyckich, nawet tych najdalszych i nie do końca jeszcze odkrytych), wiedza o społeczeństwie (bo mogliśmy poznać zwyczaje, obrzędy i życie obywateli różnych krajów i porównać je do naszych codziennych warunków), oczywiście zajęcia artystyczne (bo każde oglądnięte w dużym formacie zdjęcie to był czysty artyzm). Ale przede wszystkim była to lekcja niezwykłej integracji: uczniów neurotypowych i nas- młodzieży z autyzmem.

Nasz przewodnik- Pan Kordian Waroński, ,,oprowadził” nas po świecie pełnym dla nas niespodzianek i zagadek. Przekonaliśmy się, że choć różnimy się między sobą wieloma aspektami (kolorem skóry, wiarą, codziennym życiem), to tak naprawdę jesteśmy tacy sami. Tak samo się uśmiechamy. Podobnie wyrażamy swoją złość i niezadowolenie. Lubimy się bawić, grać, współzawodniczyć ze sobą. Z pewnością każdy z nas jest inny. Ale nikt nie jest ani gorszy, ani lepszy.

Duże wrażenie wywarło na nas życie niektórych dzieci w dalekiej Azji. Z jednej strony ogromna chęć nauk, pokonywanie wiele trudów dnia codziennego, by móc uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Niektóre z poznanych przez nas dzieci pokonać muszą codziennie długą trasę (np. wiosłując, jadąc na rowerze, czy też pieszo), by dotrzeć do szkoły. Po drugiej stronie widzieliśmy wiele przykładów wyczerpującej pracy małych dzieci, np. w cegielniach. By wesprzeć rodzinę, by zarobić na miskę ryżu, by móc żyć. Nikt z nas nie musi przeżywać takich chwil. Czuliśmy dużą empatię do naszych azjatyckich kolegów. A to kolejna wielka nauka!

Spotkanie dzisiejsze było ostatnim w ramach naszego kwietniowego projektu pn. ,,Podziel się autyzmem”. Cieszymy się, że właśnie w tym dniu gościliśmy kolegów Pawła i Kamila. Dziękujemy Wam za waszą obecność, nie tylko podczas dzisiejszego spotkania. Dziękujemy za pamięć o Waszych kolegach szkolnych i za słodkie niespodzianki, którymi obdarowaliście chłopaków:-)

Pięknie dziękujemy także Panu doktorowi Kordianowi Warońskiemu 🙂 Tę lekcję zapamiętamy na długo.

A oto nasza FOTORELACJA z dzisiejszych zajęć:-)

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dni szeroko otwarte dla rodziców

Nasi Rodzice zawsze chętnie przyjmują nasze zaproszenie do RAFY. Nie inaczej było także tym razem. W wyznaczonym przez wychowawcę grupy terminie, Rodzice niemal w komplecie pojawili się w RAFIE. Ta wizyta różniła się jednak znacząco od wcześniejszych odwiedzin. Tym razem zadaniem Rodziców było wejść ,,w skórę” swojego dziecka i ,,na własnej skórze” doświadczyć wszystkich aktywności, które na co dzień wykonują nasi RAFOWICZE. Dla RAFY  był to też czas, podczas którego mogliśmy zademonstrować wszystkie urządzenia, wyposażenie oraz specjalistyczne sprzęty, w które wyposażona jest nasza placówka.

I co na to nasi Rodzice? Z ,,otwartą przyłbicą” podchodzili do każdego zadania. Był wysiłek, koncentracja, ale także zaduma, refleksja i radość. Usłyszeliśmy od nich wiele słów pochwały, dumy i wdzięczności. Zachwyciła nasza ZMYSŁOWNIA XXI wieku, sprzęt do diagnozy i terapii EEG Biofeedback, wyposażenie służące integracji sensorycznej, sprzęty multimedialne, różnorodność i wielorakość pomocy dydaktycznych. Po dwóch godzinach zajęć, rodzice zgodnie przyznali, że są już świadomi tego, dlaczego ich dzieci po zajęciach w RAFIE są pozytywnie zmęczone 🙂 Wizyta Rodziców była też czasem na ,,pogaduchy przy kawie”.

Cieszymy się bardzo, że nasza kolejna propozycja otwartej współpracy z Rodzicami spotkała się z takim odzewem i zainteresowaniem 🙂 To duża radość dla nas. Gdy słyszymy, że chcielibyście, aby zorganizować podobne spotkanie z rodzeństwem RAFOWICZÓW- nasza radość jest jeszcze większa!!!!

I jeszcze raz BAAAAARDZO dziękujemy za wszystkie cudowne słowa o nas 🙂

A tu nasza FOTORELACJA z przebiegu zajęć z Rodzicami 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Nowy Plac Zabaw

Od początku istnienia RAFY wiedzieliśmy, jak chcemy zagospodarować teren przed nią. Naszym celem było utworzenie profesjonalnego, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgrabnego, kolorowego i służącego nam wszystkim terenu zabaw i rekreacji. Po pracach na terenie samej RAFY, w kwietniu przystąpiliśmy do twórczego działania wokół niej.

I oto efekt:

Bezpieczna nawierzchnia amortyzująca ewentualny upadek dzieci. Na niej ulokowane sprzęty najwyższej klasy, służące huśtaniu, bujaniu i leżakowaniu (docelowo chcemy tu także zamontować trampolinę ,,wychodzącą” z ziemi). Teren urozmaicają kolorowe ławki. Tuż przed placem zabaw rozciąga się piękny, wybrukowany taras. To na nim będziemy ,,rozciągać” stoły, ławy i stragany podczas naszych pikników, biesiad ogrodowych i zabaw letnich 🙂 Wzdłuż tarasu znajdują się grządki. W najbliższym czasie przystąpimy do ich zagospodarowania. Będą tu zasadzone mniejsze i większe krzaczki owocowe, warzywne, a także wrzosy i zioła, wśród których królować będzie pachnąca lawenda. Nad pięknych wystrojem zielonym pracujemy obecnie pod czujnym okiem zaprzyjaźnionych ogrodników 🙂

To był nie lada wyczyn. Większość prac wykonał dla nas Pan Józek, którego często widzieliśmy z naszych okien. Panie Józku- SZACUN!!! I wielkie DZIĘKUJEMY. Teraz RAFOWICZE będą Pana wspierać w dalszych działaniach. Prac w ogrodzie my się nie boimy 🙂

Informujemy uprzejmie, że przed nami ceremoniał otwarcia naszego cudnego placu zabaw. Jeśli tylko pozwoli na to nasza pogoda, planujemy uroczystość tą powiązać z najmilszym po Dniu Św. Mikołaju- Dniem Dziecka. Ale o tym poinformujemy w swoim czasie 🙂 Tymczasem ogłaszamy konkurs na nazwę naszego nowego miejsca. Pamiętajcie: nazwa powinna być jednowyrazowa (tak, jak nasza ZYSŁOWNIA, SAMOTNIA,  czy DŹWIĘKOWNIA). Kto wymyśli coś fajnego- zapodaje nam 🙂

Kolejne etapy powstawania placu zabaw skrzętnie dokumentowaliśmy. Dzięki temu powstał film, który TU prezentujemy.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W maju rozprawiamy o wodzie. Każde nasze działanie w tym miesiącu mocno koncentrujemy na poszukiwaniu wiedzy i miejsc związanych z tą niezwykła substancją chemiczną. Także wycieczki środowe będą temu służyć.

Dziś po blisko dwóch latach od ostatniej naszej wizyty w Radlinie, odwiedziliśmy mieszczącą się w tym mieście tężnię. Tężnię zbudowano z drewna iglastego i gałązek tarniny. Pompowana jest tam solanka, która spływając swobodnie, tworzy wokół aerozol solankowy- niezwykle pomocny w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. I to właśnie te moce sprawiły, że powróciliśmy tu, aby pooddychać dobrym powietrzem, Piękne otoczenie, fajny plac zabaw i dowieziona na nasze życzenie pizza, spożyta na świeżym powietrzu, dopełniły całości.

Tę przyjemność poprzedziły jednak komunikacyjne wyzwania. To już tradycja, że wszędzie tam, gdzie dojedziemy komunikacją miejską, zawsze wybierać będziemy tę formę transportu. W autobusie miejskim możemy podpatrywać różne zachowania. Ale też musimy zwracać uwagę na nasze własne. Uczymy się, ale uczymy też innych. Wzajemnie się wpieramy i opiekujemy się sobą. Czasem nie jest łatwo. Jednak zazwyczaj jest fajnie 🙂

I tak było tym razem 🙂 Naszą wycieczkę do radlińskiej tężni wpisujemy do katalogu naszych radosnych sukcesów.

POOGLĄDAJ jak przebiegała nasza wyprawa do tężni.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Bierzmowanie

Nazywając bierzmowanie sakramentem dojrzałości dąży się do podkreślenia, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra. Chrześcijanie wierzą w otrzymanie w tym sakramencie szczególnej mocy Ducha Świętego, który zachęca i uzdalnia do świadczenia miłości, zrozumienia, miłosierdzia i dobra i w życiu publicznym.

Nasi najstarsi RAFOWICZE przyjmując wczoraj sakrament bierzmowania wkroczyli w nową jakość swojego życia. Przyjęli go nie tylko dla siebie, ale także dla innych. ,,Przypieczętowali” to, co zostało zapoczątkowane na Ich chrzcie.

Kochani nasi! Życzymy Wam, aby dary Ducha Świętego, które wczoraj tak pięknie przyjęliście, sprawiały w Waszym życiu miłość, dobro, nadzieję  i zrozumienie. Cała RAFA była z Wami wczoraj! Także dziś i każdego kolejnego dnia jesteśmy z Was dumni i zaszczyceni Waszą przyjaźnią 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Konferencja z udziałem Pani Dyrektor

Prezentujemy nagranie z konferencji, która została zorganizowana przez Fundację ING Dzieciom w dniu 1 kwietnia tego roku. Podczas spotkania, które zgromadziło blisko 200 osób, swoje wystąpienia zaprezentowała także nasza Pani Dyrektor.„Mam autyzm i mam RAFĘ  – czyli słów kilka o placówce, formach, metodach terapii i wsparcia dzieci i młodzieży z autyzmem oraz ich rodzin” – to temat wystąpienia Pani Beaty Rączki.

Oprócz niej w spotkaniu wzięły także udział:

Edyta Ołdak „Nauki i sztuki w Treningach Kompetencji Społecznych” W Stowarzyszeniu „Z Siedzibą w Warszawie” Edyta Ołdak odpowiada za programy edukacyjne, między innymi dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Współautorka podręcznika dla uczniów i nauczycieli Mam zespół Aspergera.

Dr Beata Wojewoda „Drużyna Aspergera” Dr Beata Wojewoda – nauczycielka etyki, wykładowca filozofii – opowiedziała o autyzmie z perspektywy mamy dziecka w spektrum autyzmu. Jej wystąpienie połączone jest z filmami, na których jej syn opowiada o sobie

Ewa Furgał „Bariery i potrzeby osób z zespołem Aspergera na rynku pracy” Ewa Furgał – autorka bloga „Dziewczyna w spektrum” i innowacji społecznej dla niepracujących dziewcząt z zespołem Aspergera „ZAwodowe ZAprzyjaźnianie”. Diagnozę ZA otrzymała w wieku 36 lat.

Klikając w odpowiedni link, możesz oglądnąć nagrania z poszczególnych prezentacji.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Lekcja z TAURONEM

Prąd elektryczny to poważna sprawa. Bez niego trudno wyobrazić sobie kolejne dni naszego życia. Ale musimy sobie zdawać z tego sprawę, że niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych, może zakończyć się tragedią. Po ostatniej wizycie Państwa Profesorów z TAURONA i naszym aktywnym udziale w projekcie ,,Włącz bezpieczniki dla dobra dziecka” (a było to w środę 15 maja) jesteśmy bogatsi w wiedzę, która sprzyja naszemu bezpiecznemu życiu.

Tego dnia przybyli do nas nie tylko goście z Taurona. Wspólnie z nami w tych niezwykłych zajęciach uczestniczyły nasze koleżanki i koledzy ze szkoły specjalnej w Raciborzu i Jastrzębiu Zdroju. W drugiej lekcji tego dnia byli z nami uczniowie szkoły podstawowej z Olzy. Wykorzystaliśmy ten czas, by opowiedzieć gościom o naszym autyzmie. Wspólnie z nimi przypomnieliśmy sobie naszą ,,Bajkę o niebieskim smoku”, którą nagraliśmy w RAFIE w 2017 roku. Głównym jej przesłaniem było wtedy, ale jest i dziś (i z pewnością na długie lata pozostanie) myśl: ,,To, że jesteś innym, nie znaczy, że jesteś gorszym. To po prostu oznacza, że jesteś WYJĄTKOWYM” 🙂

Praktyczne i aktywne zajęcia z TAURONEM wyposażyły nas w  niezwykłą wiedzę. Na własne oczy i uszy słyszeliśmy, że mokry chodnik przewodzi prąd elektryczny. Zobaczyliśmy, jak naszym paniom unoszą się górę, ,,przenoszone” płynącym przez ich ciało prądem. Zobaczyliśmy moc słońca i wiatru. Nasze silniejsze dmuchanie sprawiało, że skrzydełka wiatraczku poruszały się, a światełko na nim – zapalało się na czerwono. To żadne cuda. To po prostu fizyka!!!

Takie lekcje to dla nas prawdziwa frajda. Cieszymy się, że TAURON, już po raz drugi zagościł w naszych progach. Bardzo Państwu dziękujemy. Za atmosferę tego spotkania! Za przekaz! Za moc, i to nie tylko prądu! Za cudowne chwile z tą trudną dziedziną naszego życia, a dzięki Wam tak fają i bliską nam! Do zobaczenia za rok 🙂

A naszym koleżankom i kolegom ze szkół w Jastrzębiu, Raciborzu i Olzie- wielkie dzięki za wspólną ucząca zabawę. Za radosne chwile z Wami! Za dobre słowa o naszej RAFIE!

Udało się nam sfotografować wiele spośród chwil spędzonych z Wami. POOGLĄDAJCIE je 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

W kwietniu tego roku z ochotą przyjęliśmy zaproszenie Fundacji Kulczyk do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pn.,,Podaj przepisa”. Główną nagrodą dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach jest wspólne gotowanie z mistrzem smaku Michelem Moranem. Organizator przewidział  cztery nagrody główne  w kategoriach: nagroda indywidualna za najlepszą pracę plastyczną; nagroda indywidulna za najlepsze zdjęcie; nagroda indywidualna za najlepszy film; nagroda grupowa za najlepszy film.

Wybraliśmy ostatnią kategorię konkursu. Nakręciliśmy film z zajęć, podczas których Kaja, Adrian, Wiktor i Kamil przygotowywali potrawę z kurczaka i ryżu.

Konkurencja była bardzo silna. Nie udało się nam wprawdzie zdobyć pierwszej nagrody, a tym samy udziału w zajęciach kulinarnych z Mistrzem Moranem, ale w swojej kategorii wywalczyliśmy wyróżnienie 🙂 To bardzo miła niespodzianka dla nas i ogromna radość. Cieszymy się, że nasz przepis spotkał się z uznaniem szacownego jury, a formuła naszego nagrania przypadła do ich gustu. Dziękujemy za wyróżnienie.

Nasz film możecie zobaczyć TU.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Koncert MOST

Most- to koncert muzyczny adresowany do osób niepełnosprawnych. W tym roku także RAFA otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w nim. Dziękujemy Stowarzyszeniu Radlińska Przystań za zaproszenia nas.

Była to dla nas duża gratka. Aby wziąć udział w koncercie musieliśmy pokonać drogę do Radlina komunikacją miejską. Z przesiadką w Wodzisławiu, szczęśliwie dotarliśmy do radlińskiego Domu Kultury. Podczas koncertu spotkaliśmy wielu naszych znajomych. A zabawa przy dźwiękach zespołu ,,pod dyrekcją” Pana Sławka- była dla nas szczególnie miła. Wielu z nas miało odwagę przystąpić z innymi do tańców pod sceną. Bawiliśmy się przednio. Z przyjemnością zjedliśmy także pyszne pączki 🙂

I wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Tym sposobem połączyliśmy to, co przyjemne, z tym, co pożyteczne. Jak zawsze nasi nauczyciele zadbali o nasze wszechstronne wykształcenie:-) O nasz dobry nastrój i nasze dobre obyczaje.

Zresztą ZOBACZCIE sami

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

WIsła

W minioną środę pojechaliśmy na wycieczkę do Wisły. Choć przygotowywaliśmy się na odparcie deszczu, to jednak pogoda była dla nas wybitnie łaskawa. Tylko parę kropli poczuliśmy na sobie, i to tylko dlatego, że w maju rozmawialiśmy przecież o wodzie 🙂

To był nie tylko sentymentalny powrót, do miasta, w którym w zeszłym roku spędziliśmy niezapomniane dwa tygodnie, ale także prezent dla wszystkich RAFOWICZÓW z okazji dnia ich święta 🙂 Podczas naszego pobyty na wycieczce odwiedziliśmy wszystkie znane nam miejsca. Mogliśmy w ten sposób porównać, czy coś się zmieniło. Na przykład- czy najdłuższa rzeka w Polsce wciąż płynie swym korytem? Potwierdzamy także, że skocznia narciarska im. Adama Małysza wciąż stoi w tym samym miejscu. Nadal jest bardzo okazała i interesująca. A rezydencja prezydencka swą gościnnością zaprasza wszystkich turystów- ,,lufciorzy”- jak mówił o nich góral, który obwoził nas wiślańską ciuchcią 🙂 Odwiedziliśmy także poznaną rok temu pyszną pizzernię. Serwowane tu potrawy i tym razem były bardzo smaczne.

Jednym słowem- było super! Miło nam było powrócić tu i powspominać. Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia nasza wizyty w tym mieście.

Tymczasem powspominajmy czas spędzony na wycieczce, OGLĄDAJĄC naszą fotogalerię.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Projekt WODA

Woda to cudowna substancja. Bez niej niemożliwe byłoby nasze życie. Jest wszędzie. I w nas i wokół nas. Nad nami i pod nami. Miniony miesiąc pozwolił nam na poznanie nowych wiadomości, ale także utrwalił wiedzę poznaną wcześniej. Środowe wycieczki do radlińskiej tężni i miasta, w którym początek bierze najważniejsza i najdłuższa polska rzeka- dopełniły całości.

To był fascynujący projekt. Dlatego też postanowiliśmy podsumować go w szczególnie uroczysty sposób. Wcieliliśmy się w różne ,,wodne” postaci. Były krople deszczu, ryby, ośmiornice, wodorosty, żaby… Przy dźwiękach muzyki pokazaliśmy, jaką drogę pokonuje w przyrodzie maleńka kropla wody, by zmienić się w burzową chmurę. Był solowy występ piosenkarski, były tańce grupowe oraz inscenizacje indywidualne. Było SUPER.

Podsumowanie projektu odbywało się w przeddzień święta wszystkich dzieci. Było nam niezwykle miło, że w dniu tym odwiedzili nas nasi ,,starzy” przyjaciele- Państwo Krystyna i Eugeniusz Mitko. Po oglądnięciu naszego występu państwo Mitkowie obdarowali nas słodką niespodzianką. Bardzo dziękujemy Państwu za pamięć o nas. Wszyscy lubimy, gdy inni ludzie myślą o nas. A szczególnie miłe są nam niespodzianki. Jesteśmy wdzięczni za Państwa dobroć. Mamy nadzieję, że nasz występ przypadł Państwu do gustu 🙂

ZOBACZCIE czy i Wam podoba się nasze artystyczne ,,występowanie” .

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Dzień Dziecka, Mamy i Taty

Dziś (tj. w poniedziałek 3 czerwca) od samego rana świętowaliśmy. Okazją ku temu był Dzień Dziecka oraz uroczyste otwarcia naszego nowego placu zabaw. Nie zabrakło także miłych chwil z mamą i tatą. I naszego upominku dla nich 🙂

Dzień rozpoczął się niby normalnie. Chociaż rozwieszone na schodach wejściowych blejtramy uroczyście informowały nas o zbliżających się wydarzeniach 🙂 A było ich całe mnóstwo. I wszystkie jakże miłe dla nas, dla naszego ciała i …żołądka. Nasze Panie pomyślały o wszystkim. Były roztańczone i bańkowe zabawy z Panią Moniką, która w pewnym momencie zniknęła, a w jej miejsce pojawił się… Minionek. Kto się nie bał, mógł ,,zamknąć” się w mydlanej bańce. A niektórzy z nas mogli się poczuć jak ulubiony cukiereczek, owinięty chustą klanzową 🙂 Na specjalnie przygotowanym stanowisku zatytułowanym ,,Twoja twarz wygląda znajomo” każdy, kto chciał, mógł ,,udekorować” swoją twarz lub całkowicie ją zmienić. Dzięki pięknym rysunkom Pani Justyny, Pani Moniki i Pani Anety byliśmy nie do poznania. Na kolejnym stanowisku rozgościły się ozoboty oraz różne łamigłówki, które wymagały rozszyfrowania kodu. Nad całością czuwała Pani Monika, a każdy chętny mógł spróbować swoich sił. Inna Pani Monika częstowała nas wszystkich pysznymi ciastami upieczonymi przez nasze mamy. Dodatkiem do tego był pyszny sok malinowy rozcieńczony wodą oraz zdrowe i soczyste owoce. Truskawki, jagody, brzoskwinie można było wykorzystać, by skomponować własnego gofra. Gofry piekła razem z nami nasza Pani Dyrektor. Do wykorzystania mieliśmy także ubitą śmietanę, powidła, dżem, sos czekoladowy lub o smaku toffi. Nasze gofry były pyszne. Tak pyszne jak kiełbasa upieczona na ognisku i duszonki przygotowane przez Pana Józka. Dobrze posileni i napojeni mieliśmy siłę i moc, aby podejmować kolejne wyzwania. Jednym z nich była wizyta w TIRze. Przed naszą bramę zajechał piękny, niebieski (a jakże) TIR, do którego każdy mógł wejść, rozsiąść się (a nawet położyć na łóżku). Na najodważniejszych czekała przejażdżka. Pytacie ilu było odważnych? WSZYSCY!

A potem nadszedł czas na uroczystość otwarcia naszego placu zabaw. Na tę okazję zaprosiliśmy  naszych rodziców, na których czekała miła niespodzianka. Usłyszeliśmy wiele dobrych i ciepłych słów na temat naszych najnowszych ,,budowli”. Rodziców zachwycił nasz OGRÓDECZNIK, na którym króluje piękna lawenda. Duży zachwyt wzbudził także nasz trawnik, na którym gęsto wyrosły ,,balonowe kwiaty”.

Jednak najważniejszym obiektem tego dnia był nasz plac zabaw. Wszyscy z zainteresowaniem oczekiwali także na ogłoszenie wyników konkursu na nazwę tego cudnego miejsca. Jesteśmy zaszczyceni, że tak wiele fantastycznych i inspirujących nazw wymyślili nasi rodzice oraz goście RAFY. Wśród nich wiele było takich, które rozpoczynały się przedrostkiem RAFA. Choć i te nazwy były niezwykłe, nie wzięliśmy ich pod uwagę przy wyborze zwycięzcy. Z pewnością wykorzystamy je na nasze inne okoliczności 🙂 A zwycięzcą została nazwa: PLACEK. Znowu przewrotnie, z humorem, z refleksją, słodziutko (w dosłownym tego słowa znaczeniu) i intrygująco.  Twórcą nazwy jest Pan Józek. GRATULUJEMY!!!! To na jego ręce została wręczona główna nagroda w konkursie: expres do kawy. Tak, tak… Do oryginalnie zapakowanej kawy mielonej dołączona była gazeta pn. ,,Super Expres”. Taki to był nasz mały żarcik. Ale rozbawił nas wszystkich 🙂

Po ceremonii otwarcia i nadania nazwy naszemu placowi zabaw, wszyscy RAFOWICZE zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-taneczne w występie przed rodzicami. W pięknych przebraniach, w samodzielnie wykonanych nakryciach głowy, zgodnie ze scenariuszem, przedstawiliśmy się z jak najlepszej strony. Rodzice nie szczędzili braw 🙂 A chwilę przed występem zaprosiliśmy rodziców do zabawy rysunkowej. Wykorzystując przeźroczystą folię oraz mazaki, zadaniem rodziców było stworzyć portret swojego dziecka. Efektem zabawy były niezwykłe dzieła. My je tylko troszeczkę ,,podretuszowaliśmy” i… Powstały piękne indywidualne fotografie portretowe wszystkich RAFOWICZÓW, umieszczone na płótnie. Zachwytów nie było końca! To prezent dla naszych rodziców, z okazji minionego już Dnia Matki i nadchodzącego Dnia Ojca. Trzeba przyznać nieskromnie: BARDZO PIĘKNY PREZENT! No i oczywiście przygotowany przez profesjonalną firmę fotograficzną.

To był niezwykły i szalony dzień. Pierwszy z takich, od początku do końca spędzonych na naszym tarasie, w naszym OGRÓDECZNIKU i na naszym nowym PLACKU 🙂 I właśnie w ten sposób RAFA celebrowała jeden z najważniejszych dni w roku każdego dziecka.

Przeżyjmy to raz jeszcze, OGLĄDAJĄC naszą galerię zdjęć.

A przed nami, już w środę, kolejne RAFOWSKIE SPOTKANIE RODZINNE. Jesteśmy niezwykle podekscytowani. Bo już w środę, po raz pierwszy, będziemy płynąć pontonami po drugiej co do  wielkości polskiej rzece- Odrze. I nie tylko płynąć …

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Niezwykły spektakl

Nasze panie mają niezwykłe talenty. Dziś poznaliśmy umiejętności aktorskie naszej Pani Moniki. Podczas spektaklu o Czerwonym Kapturku, Pani Monika wcieliła się w postać groźnego wilka.

Tradycją Przedszkola ,,Plastusiowo” z Rydułtów jest coroczna organizacja spektaklu teatralnego, w którym wszystkie role powierzone są rodzicom małych przedszkolaków. Ta cudna inicjatywa podejmowana jest z okazji Dnia Dziecka. W tym roku RAFA dostąpiła zaszczytu wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, w charakterze publiczności. A to dzięki temu, że jedna z najważniejszych ról tegorocznego spektaklu została powierzona mamie małego Huberta, a naszej Pani Monice.

Tuż przed godziną 10.00 przybyliśmy do Rydułtowskiego Centrum Kultury. Każdy z nas otrzymał bilet wstępu.  Dwa miłe krasnale poprosiły o nie, gdy przestępowaliśmy próg sali widowiskowej. Uff. Nikt nie zgubił swojego biletu. Weszliśmy wszyscy 🙂

Zajęliśmy swoje miejsca na widowni. I w skupieniu, ciszy i z uśmiechem na twarzy przystąpiliśmy do tej uczty, jaką jest udział w spektaklu teatralnym. I znowu zdaliśmy egzamin z tej próby. BRAWO RAFOWICZE!!!

Tymczasem na scenie rozgrywały się różne historie. Scenariusz ,,Czerwonego Kapturka” przeplatał się z wydarzeniami zaczerpniętymi z bajki o Królewnie Śnieżce. Nagle na scenie pojawił się wilk. Szare futro, ostre pazury, groźna twarz. Czyżby to była Pani Monika ? No cóż. Taka rola! Trzeba przyznać, że niektórzy z nas do końca nie wierzyli, że pod ,,maską” wilka kryje się Pani Monika. To się nazywa kunszt aktorski!!!

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas na spektakl. Było nam bardzo miło 🙂 Wiemy już, że to nie było ostatnie nasze spotkanie z Państwem. I już cieszymy się na następne. Pozdrawiamy i gratulujemy super pomysłu!

A my jeszcze raz przenieśmy się w świat bajki. POOGLĄDAJMY zdjęcia i filmiki.

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Nasz spływ

Meandry to zakręty. My poznaliśmy zakręty drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Płynęliśmy nimi około 8 km. Na najpiękniejszej trasie Odry- od Chałupek do Zabełkowa. To było fascynujące, niepowtarzalne, jedyne w  takim wymiarze wydarzenie. Nigdy przedtem nikt z nas nie miał możliwości, odwagi ani sposobu na taką niezwykłą podróż.

Do tej niezwykłej wyprawy przygotowywaliśmy się jednak wytrwale i z pełnym zaangażowaniem. I trzeba to głośno powiedzieć: gdyby nie klub kajakowy MEANDER i jego przecudni instruktorzy, nasza wyprawa nie byłaby możliwa. Panie Marcinie i ,,reszta spółki”- jesteście WIELCY!!! Od samego początku wierzyliście w nas. I ta wiara dodawała nam mocy. Wielkie dzięki 🙂

Zacznijmy jednak od początku. Scenariusz tej środy (a było to 5 czerwca) przewidywał wspólne zajęcia z udziałem rodziców i rodzeństwa RAFOWICZÓW. Najważniejszym wydarzeniem dnia dla RAFWICZÓW był spływ pontonami po Odrze. Głównym zadaniem do wykonania w tym czasie dla rodziców i rodzeństwa- była gra terenowa Quest, która odbywała się tuż przy rzece. Stowarzyszenie Morawskie Wrota, a dokładniej Pani Lucyna Gajda, przeprowadziła naszych rodziców przez piękną okolicę, ale to nie był tylko spacer. Uczestnicy gry terenowej odszukiwali różne miejsca, które wynikały z opisu specjalnie do tego celu przygotowanej mapki. Dużym wyzwaniem było zdobycie wieży widokowej, z której rozciągał się niesamowity widok całej okolicy. Trzeba przyznać, że dzika przyroda tego niezwykłego miejsca urzeka swym pięknem 🙂 Kolejne zadania Questa odbywały się w pełnych promieniach słońca, które tego dnia przyświecało nam wszystkim pięknie.

Pani Lucyno- piknie Pani dziękujemy 🙂

Tuż przed godziną 13.00 drogi ,,żeglujących” RAFOWICZÓW i spacerujących meandrami Odry rodziców i rodzeństwa skrzyżowały się na przystani. Był to czas, gdy nasze pontony przybiły do brzegu, na którym oczekiwali na nas nasi najbliżsi. Był to czas satysfakcji, przeżywania własnego sukcesu, radości i zadowolenia z przeżytych chwil. Wszyscy daliśmy rady, a zadanie, któremu sprostaliśmy i wyczyn- godny niejednego mistrza.

Ciąg dalszy naszego spotkania odbywał się na Campingu Europa. Każdy z nas mógł znaleźć tu miejsce i zajęcia dla siebie. Spokojna, urocza i bezpieczna okolica, z pięknym jeziorkiem, fajnym placem zabaw i pysznymi ciastami, upieczonymi przez naszych rodziców. Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych przyjaciół strażaków ze Straży Pożarnej w Olzie, którzy sygnałem strażackim przywitali się z nami. A potem poszły w ruch węże strażacki i woda, którą nie tylko fajnie się oglądało, ale także dobrze odczuwało na własnym ciele. Strażacy zadbali o każdy z naszych zmysłów. I trzeba przyznać, że były to bardzo przyjemne doznania zmysłowe. I za to im raz jeszcze dziękujemy 🙂 Kolejnym wyzwaniem, z którym mógł zmierzyć się każdy chętny, była przejażdżka na kucyku. Radosny mały konik pospacerował z nami po trawie.

Było cudownie. Było fantastycznie. Było radośnie, odważnie i pouczająco. I czego chcieć więcej? No może tego, aby nasza dzisiejsza historia powtórzyła się znowu 🙂 Już nad tym pracujemy…

Zdjęcia i filmiki zarejestrowane tego dnia są miłym wspomnieniem minionych chwil. POOGLĄDAJMY je 🙂

🙂   🙂   🙂    🙂   🙂

Koniec roku szkolnego

19 czerwca spotkaliśmy się w RAFIE,  aby wspólnie z naszymi rodzicami uroczyście zakończyć kolejny nasz rok szkolny. Podsumowaliśmy nasze przedsięwzięcia edukacyjne, nasze wyzwania wychowawcze oraz wszystkie działania, w których aktywnie uczestniczyliśmy.

Każdy RAFOWICZ otrzymał swą indywidualną książkę, obrazującą najważniejsze tegoroczne wydarzenia. Miłym prezentem były także materiałowe plecaki od fundacji Kulczyka 🙂 Z radością każdy z nas przyjąć także dyplom uznania, za nasz całoroczny trud, aktywności i postępy.

Ważnym wydarzeniem tego dnia była projekcja dwóch RAFOWSIKCH filmów. W obydwu byliśmy głównym aktorami.

Film pt. ,,WAKACJE” był podsumowaniem dziesięciu ostatnich miesięcy naszej ciężkiej pracy (z przymróżeniem oka i na wesoło) oraz miłym wprowadzeniem w wakacyjny okres próżnowania i leniuchowania.

Natomiast film pt. ,,Mam autyzm. Mam RAFĘ” – jest natomiast opowieścią o naszej RAFIE,  naszym RAFOWSKIM życiu i o nas RAFOWICZACH. Film ten służyć będzie promocji naszej codziennej działalności 🙂

Ważnym momentem ostatniego dnia w RAFIE było ,,Malinowe przyjęcie”. Jak łatwo się domyślić, to właśnie maliny były w tym roku w centrum naszych kulinarnych wyczynów. Wszystko kręciło się wokół malin: były galaretki, deserki, ciasteczka, malinowa oranżada i czego tam jeszcze nie było…

Wszystkimi zmysłami poczuliśmy zbliżający się wakacyjny czas. Teraz zamierzamy korzystać z niego 🙂 i tak do września.

Do zobaczenia RAFO.

POOGLĄDAJ zdjęcia z RAFOWSKIEJ  uroczystości zakończenia roku szkolnego.